Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atmeta opozicijos nuogąstavimus dėl rajoninių ligoninių likimo, o žiniasklaidoje skelbtame „juodajame“ ligoninių sąraše nurodytus trūkumus sako esant iš 2016 metų ir didžiąja dalimi ištaisytus.
Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė antradienį žurnalistams komentuodama opozicijos atstovų pasisakymus, esą bus naikinamos rajoninės ligoninės, teigė, kad „SAM neturėjo ir neturi jokio „juodojo“ ligoninių sąrašo“.
Anot jos, SAM, Valstybinė ligonių kasa, Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba, Higienos institutas analizuoja įvairius statistinius duomenis apie gydymo įstaigų veiklą, bet to „tikrai negalima vadinti „juoduoju“ sąrašu ar „juodaisiais“ sąrašais“.
„SAM neramina opozicijos keliama panika ir nerimas pacientų tarpe apie tariamai regionuose uždaromas ligonines. Tikrai regionuose nebus ligoninės uždaromos, bus reorganizuojamos, siekiant užtikrinti teikiamų paslaugų saugumą ir kokybę. Analizės rodo, kad tikrai ne visos gydymo įstaigos teikia kokybiškas paslaugas“, – kalbėjo viceministrė.
Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorė Nora Ribokienė teigė, kad tarnyba nuo 2015 metų pradėjo atlikti gydymo įstaigų planinę kontrolę, ir žiniasklaidoje paskelbtas sąrašas yra 2016 metų analizės duomenys.
„Tarnyba nuo 2015 metų atlieka konsoliduotas planines kontroles. Vieni iš duomenų, kurie diskutuojami žiniasklaidoj, tai mūsų 2016 metų planinė kontrolė. Šių kontrolių tikslas – prevencija, kad užkirsti kelią nepageidaujamiems įvykiams įvykiams, padėti įstaigoms susitvarkyti, kad paslaugos būtų kokybiškos“, – kalbėjo N. Ribokienė.
„Tai paimti statistiniai duomenys, kuriuos mes teikiam kiekvienais metais ministerijai ir skelbiame savo tinklalapyje, tai jokia naujiena ir ypatingi duomenys, kurių nebūtų buvę galima matyti anksčiau. Visa didžioji dalis įstaigų per numatytą laikotarpį ištaisė trūkumus“, – tvirtino tarnybos vadovė.
Pasak N. Ribokienės, po 2016 metų kontrolės didžioji dauguma įstaigų ištaisė trūkumus, ir tik vienai įstaigai sustabdytas, o po to panaikintas akušerijos paslaugų teikimas, o kitai įstaigai akušerijos paslaugų teikimas buvo sustabdytas, bet atnaujintas.
Opozicijos politikai antradienį spaudos konferencijoje Seime piktinosi būsima gydymo įstaigų tinklo reforma, kuriai kelią atvėrė Seimo pavasario sesijos pabaigoje priimtos pataisos. Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė yra jas vetavusi dėl kai kurių nuostatų galimos prieštaros Konstitucijai ir procedūrinių pažeidimų.
„Tinklas bus sudaromas vienasmeniškai ministro sprendimu, kokie kriterijai, mes nežinome, pasirodė sąrašas viename portale, visuomenė sunerimusi, pateikta klaidinga informacija, kuri šmeižia rajonines įstaigas“, – antradienį spaudos konferencijoje Seime sakė konservatorius Antanas Matulas.
„Tas sąrašas ligoninių, mes Sveikatos reikalų komitete negavome informacijos, nors daug kartų girdėjome, kad įstaigos bus optimizuojamos, restruktūrizuojamos, neaišku, pagal kokius kriterijus“, – kalbėjo A. Matulas.
Premjeras Saulius Skvernelis komentuodamas opozicijos atstovų pasisakymus juos vadino „mitais ir demagogija“.
„Tai yra mitas ir demagogija, tiek galiu pasakyti, jokios ligoninės nebus uždarinėjamos. Reformos tikslas – kad žmonėms, nepriklausomai nuo jų socialinės, turtinės padėties, politinės priklausomybės, būtų suteikiamos kokybiškos paslaugos rajonuose“, – antradienį žurnalistams sakė premjeras.
Vyriausybės vadovas teigė, kad ligoninės, „kurios turi sunkumų, negali suteikti kokybiškų paslaugų, rizikuoja pacientų sveikata ir gyvybe, turės persitvarkyti“.
Seime priėmus pataisas, kurios sveikatos apsaugos ministrui suteikia teisę tvirtinti gydymo įstaigų tinklą, žiniasklaidoje paskelbtas sąrašas su rajoninėmis ligoninėmis, kurios esą gali būti reformuotos ar uždarytos.
Tarp „mirtininkių“ įvardytos Plungės, Švenčionių, Vilkaviškio, Jonavos, Lazdijų, Šilutės, Tauragės, Joniškio, Pasvalio, Raseinių, Utenos, Šakių, Radviliškio, Rokiškio, Druskininkų, Biržų ir kitos gydymo įstaigos.
Šiame sąraše atsidūrusių rajoninių ligoninių vardu antradienį spaudos konferencijoje kalbėję atstovai piktinosi pateiktais duomenimis, vadindami juos šmeižikiškais.
Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustienienė teigė, jog pacientai nepritaria reformai, ir prašė Seimo narių palaikyti prezidentės veto.