Viename iš susitikimų seniūnijose Anykščių vicemeras Donatas Krikštaponis džiaugėsi, kad jis, socdemas, labai gražiai dirba su konservatoriumi meru Sigučiu Obelevičiumi. „Rinkėjai, nusprendę atiduoti balsus už socialdemokratus ir konservatorius, nepadarė klaidos“, – pareiškė vicemeras. Iš pirmo žvilgsnio mero pavaduotojas truputi papadlaižiavo merui ir tiek.
Viename iš susitikimų seniūnijose Anykščių vicemeras Donatas Krikštaponis džiaugėsi, kad jis, socdemas, labai gražiai dirba su konservatoriumi meru Sigučiu Obelevičiumi. „Rinkėjai, nusprendę atiduoti balsus už socialdemokratus ir konservatorius, nepadarė klaidos”, – pareiškė vicemeras. Iš pirmo žvilgsnio mero pavaduotojas truputi papadlaižiavo merui ir tiek. Tačiau viešas sakymas, jog konservatoriai yra toks pats gėris kaip ir socdemai, greičiau reiškia, jog mes, socdemai, esam tas pats kas ir konservatoriai. Partiniai veikėjai paprastai siekia identifikacijos, demonstruoja savo išskirtinumą kaip kokiuose mis rinkimuose. Juk ir misių, ir misterių, ir ministerių rinkimuose rinkėjų gradacijoje būti antruoju – tas pats, kas būti šešioliktuoju. Vertinga yra tik pirmoji vieta.
Gal D. Krikštaponis ir nestrateguoja, ką rinkėjams šnekėti, kalba ką galvoja. Tada išeitų, jog jo pasąmonė pripažįsta, jog konservatoriai rajone dabar yra stipresni. Ir aš manau, kad „konservai” stipresni už socdemus, o ir apskritai patys stipriausi.
Į rajono tarybą per praėjusius rinkimus buvo išrinkti 8 Tėvynės sąjungos atstovai (2 krikdemai ir 6 konservatoriai), 5 liberalcentristai, 4 socdemai, 3 „valstiečiai”, po 2 Darbo partijos ir „Tvarkos ir teisingumo” atstovus bei socialliberalas Sergejus Jovaiša.
Valdžios partijos per krizę turėjo prarasti reitingus visuose lygmenyse – pradedant a la nepartine Prezidentūra ir baigiant seniūnijomis. Tačiau kai pažiūrim, ką turim, regim, kad turim visiškas nesąmones. Tėvynės sąjungos reitingai stabiliai aukšti, prezidentę Dalią Grybauskaitę tauta tebedieviną, myli rinkėjai ir Seimo pirmininkę, vieną Tėvynės sąjungos lyderių Ireną Degutienę, šios partijos patriarcho Vytauto Landsbergio kaip nemėgo respondentai, taip ir nemėgsta, o premjero, Tėvynės sąjungos vadovo Andriaus Kubiliaus tiesiog nekenčia. Durnynas… Kas kaltas, kad dabar taip šlykščiai gyvename? Sutinku. A. Kubilius su visa Vyriausybe. Bet kaip nuo personalijos atsieti partiją? Kodėl šv. Prezidentė amnestuojama? Suprasčiau, jei ji būtų trapi ir liauna kaip nendrelė. Neklauso niekas vargšės, bū-bū-būūūū… Tačiau ji tvirta, vienu sprigtu gali sunaikinti STT, Leo LT ir t. t. Tad galėtų sunaikinti ir, pavyzdžiui, 3K – krizę, korupciją ir Kubilių. Deja, visos 3K klesti…
Aukšti Tėvynės sąjungos reitingai šalyje stiprina mero S. Obelevičiaus pozicijas. D. Krikštaponiui padeda tai, jog LSDP taip yra gerai kotiruojama visoje Lietuvoje. Ir asmeniniai abiejų rajono vadovų reitingai, manau, dabar aukštesni, nei buvo prieš 2007 metų rinkimus.
„Tvarkos ir teisingumo” Anykščiuose kaip ir nėr. Bet vieną ar du mandatus partija per 2011 metų Anykščių savivaldos rinkimus pelnys Rolando Pakso ir Vytauto Galvono dėka. Kaip soclibas į tarybą išrinktas Sergejus Jovaiša per ateinančius rinkimus greičiausiai puoš konservatorių sąrašą. „Puoš” sakau be ironijos. Net jei paaiškėtų, kad jis yra maniakas, mėtantis sniegą į vienišas pagyvenusias praeives, dalį „Žalgirio” fanų išsaugotų. O soclibai be „papuošalo” vargu ar gaus nors trupinį valdžios.
„Valstiečiai” jau senokai tapo politiniais baudžiauninkais. Net ir domintis politika sunku atsirinkti, kas dabar didžiausias Lietuvos feodalas – Ramūnas Karbauskis, Kazimira Prunskienė ar Dalia Teišerskytė. Spėju, kad Anykščių „valstiečiams” per ateinančius rinkimus balsus pelnys tik profesinis solidarumas ir Antanas Baura.
Kaip rimtesnė atsvara konservatoriams ir socdemams rajone, atrodytų, lieka tik liberalcentristai ir „darbiečiai”. Abi šios partijos galėjo turėti neblogus šansus… Bet neturės. Liberalcentristai visais lygmenimis įjungė savinaikinimo programą. Artūrą Zuoką pakeitė Abonentas, Abonentą pakeitė Niekas… O ir Anykščiuose nebuvo nei charizmos, nei veiklos, nei sveiko opozicinio pykčio. Partijai kiek padėjo bibliotekos direktoriaus Romo Kutkos atleidimas iš darbo. Sutelkė, supykdė. Jei savivaldybė dar ir sąskaitą iš „Šiaulių banko” iškels, gal liberalcentristai išliks tarybine (t. y. vietų taryboje turinčia) partija.
Ričardas Sargūnas, kuris iš esmės yra Anykščių Darbo partija, šiais mėnesiais renkasi balsus. Valdžiai kerta tvirtai, kietai, kartais net ir aiškiai. Ir jei jis ateity turės daugiau laisvo laiko ir tebebus piktas, gal kas iš to ir išeis.
Iki tol lyg ir atlikinėjau veiksmus, dabar bandysiu dėlioti, kas išeina po lygybės. Tėvynės Sąjunga – daugiau nei 8 mandatai, LSDP – daugiau nei 4 mandatai, „valstiečiai” – gerokai mažiau nei 3 mandatai, liberalcentristai – labai daug mažiau negu 5 mandatai, „Tvarka ir teisingumas” – ne daugiau kaip 2 mandatai, Naujoji sąjunga – mažiau kaip 1 mandatas, Darbo partija – gal net daugiau nei 2 mandatai. Taigi, vicemeras, besidžiaugdamas bendru darbu su meru, elgiasi protingai. Judviejų santuoka gali dar ilgokai užsitęsti… Šioje kadencijoje LSDP ir TS santuoka buvo iš išskaičiavimo, o kitoj gali būti dar vulgariau. Kaip tam rusiškam posakyje: „Gyventi norisi, bet gyventi nėr su kuo, todėl ir gyvenu su kuo pakliūva.”