Pastarosiomis savaitėmis šalį užklupęs lietus neretai palydimas perkūnija ar net žaibais. Kokių priemonių imtis, jei norime išvengti žaibo bei apsaugoti save ir savo artimuosius?
Svarbiausia – likti namuose
Anykščių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko pavaduotojas Laurynas Gabrilavičius teigia, kad pagrindinė apsisaugojimo nuo žaibo priemonė yra likti namuose arba nebūti atvirose teritorijose: pievoje, prie vandens telkinių. Jei užklumpa žaibas, reikėtų rasti pastogę arba susirasti pačią žemiausią vietą, pavyzdžiui, duobę.
Net ir būnant namuose, reikėtų pasisaugoti kamuolinio žaibo. Šis žaibas, pasak L. Gabrilavičiaus, į namus gali patekti pro rozetės lizdą, dūmtraukį, ventiliacijos kanalus, atidarytus langus. Todėl yra būtina užsidaryti visus langus, duris, rekomenduotina netgi išjungti elektrą. Taip nuo iškrovos bus ne tik apsaugoti elektros prietaisai, bet ir sumažės kamuolinio žaibo tikimybė. Anot priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko pavaduotojo, ūkinius pastatus geriausiai apsaugo žaibolaidžiai.
Geriausia būtų viską išjungti
Įmonės „Varžos matas“ vadovas Michailas Baliuckas sako, kad vieniems tikimybė nukentėti nuo žaibo yra didesnė, kitiems – mažesnė, viskas priklauso nuo situacijos. „Populiarus įrenginys yra žaibo ribotuvas. Vieni jį turi, kiti ne. Bet tie, kurie turi, gali jaustis saugūs“, – aiškina M. Baliuckas.
Paklaustas, ar galima naudotis mobiliuoju telefonu ir kitais elektroniniais prietaisais, kai žaibuoja, M. Baliuckas sako, kad žaibas tokiu atveju galėtų trenkti ne į prietaisą, o į elektros liniją. Galiausiai grandinine reakcija žaibas pasiektų ir patį prietaisą, todėl geriausia jais nesinaudoti. „Šiaip žmonės nuo seno žaibuojant išjungdavo visus prietaisus ir žinojo, kad bus saugu“, – sakė M. Baliuckas. Jis pastebi ir tai, kad dauguma prietaisų šiais laikais yra apsaugoti, juose įmontuotos apsaugos, tačiau pasisaugoti vis tiek būtina.
Priešgaisrinės pagalbos tarnybos viršininko pavaduotojas L. Gabrilavičius pastebi, kad kasmet Lietuvoje gaisrų nuo žaibo mažėja, o Anykščių rajone žaibo sukeltų gaisrų nebuvo nuo 2015-ųjų. 2012 ir 2013 metais buvo užfiksuota po du gaisrus.
789710 999143This really is a good common sense write-up. Quite valuable to 1 who is just discovering the resouces about this part. It will undoubtedly help educate me. 972484