Anykščių rajono savivaldybė metų pabaigoje paskirstė finansinį skatinimą šešiems smulkiesiems rajono verslininkams. Panagrinėkime jos oficialų gruodžio 11 dienos pranešimą, kuris – stebėtinai trumpas.
Panagrinėkime oficialų savivaldybės gruodžio 11 dienos pranešimą apie smulkaus verslo skatinimo lėšų paskirstymą. Tekstas stebėtinai trumpas. Apsiribojama tik „projektų“ pavadinimais ir skirtomis sumomis. Raktiniai žodžiai yra bendriniai, aptakūs, nieko konkrečiai nesakantys (tokie kaip, „darbo vietos pritaikymas“, „plėtra“, „konkurencingumo didinimas“). Kas slepiasi po tokiais „projektų“ pavadinimais, įsivaizduoja tik gerai išvystytą fantaziją turintys mokesčių mokėtojai.
Pats pranešimas pradedamas įterpiant svarų žodį „strateginis“. Toliau grėsmingai rikiuoja administracijos direktoriaus įsakymo numerius, strateginio veiklos plano laikotarpį (suprask, strateguojam iki 2026 metų ir ne ilgiau), „strateginio veiklos plano priemonės“ ilgąjį numerį, kuris, žinoma, svarbus mums, paprastiems anykštėnams. Prie sumų eurais įrašo net po du kiaurus nulius po kablelio. Sumas pakartotinai perrašo skaičiais ir žodžiais.
Tokiu būdu oficiali įstaiga siekia kelių tikslų. Dirbtinai pailgintas tekstas rinkėjams kuria įspūdį, kad valdžia daugiau „dirba“, daugiau krebždena plunksna, pagamina daugiau „teksto“, tiksliau informuoja visuomenę (nors nieko naujo nepraneša).
Iš psichologinės pusės vertinant, kuriamas įspūdis, kad valdžia kruopščiai, atsakingai ir sąžiningai apskaito mūsų biudžeto pinigus – suprask, net cento tikslumu (nesvarbu, kad ten tušti nuliai po kablelio, o rašalas švaistomas nuliams rašyti).
Kai sumos dar perrašomos žodžiais, valstybės tarnautojai demonstruoja apsidraudžiantys nuo klaidų ir galimo sumų klastojimų (juk skaitmenis lengviau trinti ir / ar prirašyti, o žodžiais manipuliuoti yra sunkiau). Taip kuriamas oficialumo, tvirtumo ir užbaigtumo įspūdis. Suprask, jei administracijos direktorė Jurgita Banienė sumas savo įsakyme „iškalė akmenyje“ ne tik skaičiais, bet ir žodžiais, o viešųjų ryšių skyrius tai atkartojo pranešime spaudai, vadinasi, niekam ir nebekyla klausimų dėl skatinimo verslui skyrimo teisėtumo, prasmingumo ir pagrįstumo:
„Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2024 m. gruodžio 10 d. įsakymu Nr.1-AĮ-587 „Dėl finansavimo skyrimo 2024 m. įgyvendintiems projektams, finansuojamiems pagal Anykščių rajono savivaldybės 2024–2026 m. strateginio veiklos plano priemonę Nr. 2.1.2.02 „Smulkiojo ir vidutinio verslo skatinimas“ skirtas dalinis kompensavimas šiems projektams: <…> 3. Sigitos Mačytės-Šulskienės projektui „Darbo vietos pritaikymas kokybiškų paslaugų teikimui“ – 1 475,00 (vienas tūkstantis keturi šimtai septyniasdešimt penki) eurai; <…> 5. MB „Tikslu tikslu“ projektui „MB „Tikslu tikslu“ veiklos plėtra“ – 2 400,00 (du tūkstančiai keturi šimtai eurų.“
O de facto, šio stebėtinai lakoniško ir kartu griozdiško pranešimo tikslas yra turėti savyje kuo mažiau turinio ir konkretumo. Mero K. Tubio administracijai naudinga, kad visuomenė nesusigaudytų, kam, kaip, kokiam tikslui ir kokiu efektyvumu naudojami rajono biudžeto pinigai smulkiajam verslui remti, naujoms darbo vietoms kurti.
Pagal merą, frazė „darbo vietos pritaikymas“ dar yra skelbtina, t. y. jos nedraudžiama viešinti, o jau atsakymas į klausimą „kaip toji vieta buvo pritaikyta?“ jau tampa įslaptinta ir neskelbtina informacija. Tiesa, vėliau pinigų skirstymo komisijos pirmininkė, po specialaus „Anykštos“ žurnalisto kreipimosi raštu, patikslino, kad Vilniaus advokatų kontoros asocijuotai partnerei Sigitai Mačytei-Šulskienei buvo nupirkta „reikiama biuro įranga“. Vėlgi, kas slepiasi po žodžiu „biuro įranga“, ir toliau lieka mistika. Tai gali būti ir naujausio modelio mobilusis telefonas, ir nešiojamasis kompiuteris, su kuriuo galima dirbti tame pačiame Vilniuje, ir iš jo „garsinti ir reprezentuoti Anykščių rajoną“.
Tas pats ir su žodžiais „veiklos plėtra“. Pats nekaltas žodis „plėtra“ dar nėra slaptas, tačiau detalizavimas, „kokia plėtra? kas buvo atlikta „plečiantis“ buhalterinės apskaitos paslaugų įmonei?” jau tampa paslaptimi, kurią reikia saugoti nuo mokesčių mokėtojų po devyniais užraktais.
Šioje vietoje teisybės turėtume ieškoti „Paramos teikimo smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams tvarkos apraše“ (toliau – Aprašas). Šis Anykščių rajono savivaldybės Tarybos patvirtintas Aprašas ne tik kad nedraudžia viešinti duomenų apie pareiškėjus, bet netgi atvirkščiai – iš jų reikalauja viešumo. Matyt, tokios nuostatos buvo įtvirtintos siekiant apsisaugoti nuo galimos valstybės tarnautojų korupcijos ir / ar piktnaudžiavimo parama smulkiajam verslui.
Aprašo 22 punktas įpareigoja, kad „paramos gavėjai, gavę kompensaciją, sutinka būti viešinami <…> žiniasklaidos priemonėse.“ Papildomai kitas 21 Aprašo punktas reikalauja, kad „pareiškėjas įsipareigoja viešinti skirtą paramą, informuodamas visuomenę nurodytomis projekto viešinimo priemonėmis (pvz., informacija savo svetainėje, socialinių tinklų puslapyje, plakatų patalpose ir prie jų ar kitomis jam priimtinomis priemonėmis, kuriose būtų įvardintas paramos teikėjas, t. y. Savivaldybė ar jos logotipas).“
Hipotetinė situacija: esu smulkus verslininkas, pvz., individualiai dirbantis buhalteris. Teikiu apskaitos paslaugas nuotoliniu būdu, iš savo namų, dažnai iš savo lovos. Veikla registruota individualiame name kur nors miesto pakraštyje, sakykime, Paelmio gatvėje. Interneto svetainės neturiu, feisbuko paskyros neturiu, nuosavo logotipo irgi man nereikia. Sakykime, iš savivaldybės stebuklingu būdu, nesuprantu kaip, gavau 2 400 eurų sumą kaip „skatinimą“ mano verslo „veiklos plėtrai“.
Pagaliau atėjo mano pareiga paviešinti apie gautą paramą. Kur man kabinti tą plakatą (kaip to reikalauja rajono Tarybos patvirtintas Aprašas) su „įvardintu paramos teikėju, t. y. Savivaldybe ar jos logotipu“? Miegamajame prie mano lovos? Ar ant tvoros, juosiančios mano namą Paelmio gatvėje, kad šuniukus vedžiojantys kaimynai matytų, kad buvau paremtas valdiškais pinigais?
Kitas klausimas Aprašo sudarytojams: kiek laiko turėtų kabėti tas Savivaldybės logotipas prie mano lovos, mano miegamajame ar ant mano namo tvoros vartų? Ar iki savivaldybės finansinių metų pabaigos? Ar iki kito direktoriaus įsakymo apie naujai paskirstytą paramą? Ar iki tol, kol tą plakatą su savivaldybės logotipu nufotografuosiu ir nuotrauką atsiųsiu savivaldybės Komisijai, kurioje dirba mano svainis?
Aukščiausia pasaulyje skulptūra netgi aukštesnė nei parašyta
Lina RUŠĖNIENĖ
Idėją, kad galima pagerinti Gineso rekordą, Menininkas iš pradžių palaikė nesąmone. Bet leidosi perkalbamas dviejų bičiulių. Po to jau...
Įrodykite,kad meluoja.Kas ją gauna irgi įrodykite, konkrečiai.
Laimas Fėrgyzas žūs kaip Vytas Lingis žūrnalystas
O tu vėpla.
Prilipo prie ištekėjusių moterų kaip vantos lapas prie minkštos bietos pirtyje. Vienišas diedas, negaunantis medaus paragaut nebežino kaip pasireikšti kai buvo pavarytas kaip katinas nuo durų…
Jeigu jau ir ponas Antanas, Seimo nario padėjėjas nerado ieškomų kiaušinių uodegoj, tai gal nebereikia tos uodegos plakti!
Per daug gaunate kažko???