Kuprinė – tai daugelio net ir labai skirtingų žmonių mėgstamas aksesuaras. Nuo profesionalaus žygiuotojo ar keliautojo iki sportininko ar net pirmoko – didelei daliai žmonių gyvenimas be kuprinės yra neįsivaizduojamas. Tačiau kaip moderni kuprinė tapo tuo, kuo yra šiandien? Ir kokios yra jos atsiradimo ištakos?
Daiktus žmonės ant kupros nešėsi nuo pat seniausių laikų
Mokslinių šaltinių duomenimis, žmonės įvairiausius krovinius ant savo kupros gabeno nuo tada, kai išmoko vaikščioti ant dviejų kojų. Tyrinėtojai teigia, kad net ir didelė dalis laukinių gyvūnų savo kuprą išnaudoja įvairiems kroviniams, pavyzdžiui, jaunikliams nešti.
Visa tai nulėmė itin paprasta priežastis – nugara gali pakelti ir išlaikyti kur kas sunkesnį svorį nei rankos. Be to, kroviniai ant kupros leidžia turėti laisvas rankas, o tai senovėje buvo didelis privalumas – juk reikėdavo jose laikyti ietį ar turėti galimybę staiga įlipti į medį. Šiais laikais kuprinė taip pat suteikia komfortą, ypač keliaujant – laisvose rankose visuomet galite laikyti išmanųjį telefoną, fotoaparatą ar vandens buteliuką.
Tiesa, ankstyvų įrodymų apie kuprinių egzistavimą ir nešiojimą nėra labai daug. Viena priežasčių, kodėl taip galėjo atsitikti, tai medžiagų, iš kurių tų laikų kuprinės buvo pagamintos, nepatvarumas – jos buvo linkusios gretai suirti.
Visgi 1991 metais du italų turistai Alpėse aptiko 3300 m. pr. Kr. senumo Ledo žmogaus palaikus, šalia kurių buvo seniausios pasaulyje kuprinės liekanos. Teigiama, kad ji buvo pagaminta iš medinių lazdelių.
Šiuolaikinės kuprinės prototipas atsirado visai neseniai
Rašytiniuose šaltiniuose žodis „kuprinė“ buvo pradėtas vartoti maždaug tik 1910 m. O ir pati šiuolaikinės kuprinės istorija nėra itin sena: ji priklauso amerikiečių pulkininkui Henry C. Merriam, kuris 1874 m. sukūrė pėstininkams skirtą kuprinę, galiausiai tapusią šiandieninės kuprinės pirmtake.
Po daugiau nei pusės šimtmečio į kuprinę panašaus silueto krepšys ant kupros tapo populiarus ir Norvegijoje, kur vienas medžiotojas Ole Bergan ieškodamas, kaip galėtų lengviau pasinešti visą medžioklės amuniciją, sukonstravo krepšį dedamą ant kupros.
Tuo tarpu 1938 m. Gerry Cunningham sukūrė pirmąją kuprinę su užtrauktuku – būtent tokią, kokia yra itin populiari ir šiomis dienomis.
Moksleivius ir studentus sužavėjo nailono audinys
Kasdien nešiotis medinę, odinę ar aliuminio kuprinę gali būti tikrai sudėtinga, todėl tarp moksleivių šis aksesuaras išpopuliarėjo tik 1967 m., kuomet kuprinių gamintojai pradėjo naudoti nailono audinį. Ši medžiaga buvo gerokai stipresnė ir patvaresnė už drobę, todėl akimirksniu sužavėjo tūkstančius moksleivių.
Iš pradžių kuprinės išpopuliarėjo tarp koledžo studentų, o kiek vėliau šią madą perėmė ir jaunesni mokinukai. Tai buvo tikra inovacija ir didelis palengvinimas moksleiviams: juk iki tol knygas jie turėdavo į mokyklą gabentis apgaubę specialiais knygų dirželiais arba susidėję į suaugusiųjų portfelius, kurie visiškai netinka nutrūktgalviškiems vaikams.
Geriausiai tinkanti kuprinė vaikams
Nuo tada, kai pirmieji moksleiviai į švietimo įstaigas išėjo su kuprinėmis, iki dabar praėjo vos 50 metų, tačiau šiandieniniame pasaulyje kuprinių pasirinkimas yra nepalyginamai didesnis.
Milžiniška pasiūla, daug skirtingų gamintojų, plati spalvų paletė, skirtingi dizainai – visa tai neretai gali apsunkinti kuprinės pasirinkimą. Nepaisant to, pirkti reikėtų tikrai labai kruopščiai ir atsakingai, kadangi netinkama kuprinė vaikui gali sukelti rimtų nugaros problemų.
Visų pirma, vaikui skirta kuprinė neturėtų būti per didelė. Perkant gyvai visuomet būtų naudinga pasimatuoti ir pasižiūrėti, kuris dydis yra optimaliausias. Tuo tarpu renkantis internetu, patartina išmatuoti moksleivio juosmens ilgį – taip įsigysite geriausiai vaikui tinkanti variantą.
Be to, patartina, jog kuprinė turėtų minkštus dirželius bei papildomas krūtinės ir juosmens sagtis – tai padės paskirstyti kuprinės svorį po visą stuburą. Kitu atveju, itin sunkus nešulys gali varginti apatinę nugaros dalį, kas ilgainiui turi įtakos įvairiems sveikatos sutrikimams.
Tiesa, svarbu ne tik pats kuprinės modelis, bet ir bendras jos svoris kartu su visomis knygomis. Mokslininkų teigimu, vaiko kuprinė negali sudaryti daugiau nei 10% jo kūno svorio. Taigi, jeigu moksleivis sveria 20 kilogramų, jo kuprinė neturėtų būti sunkesnė nei 2 kilogramai.
Koks dizainas labiausiai tinka moksleiviams?
Per daugiau nei šimtmetį kuprinė tapo itin populiariu žmonių aksesuaru, be kurio gyvenimo neįsivaizduoja nei moksleivis, nei ofiso darbuotojas. Kuprinė kitaip nei rankinės ar krepšiai, leidžia mums nevaržomai judėti, turėti laisvas rankas ir visuomet nešiotis pačius reikalingiausius daiktus.
Moksleiviai dažnu atveju renkasi sportinio stiliaus kuprines į mokyklą. Tiesa, jauni žmonės nevengia ryškių spalvų, kurios tampa žaismingu įvaizdžio akcentu.
Visgi norint kad kuprinė ne tik atrodytų gražiai, bet ir būtų praktiška, labai svarbu atsižvelgti, kad joje būtų įvairių skyrių ir kišenių. Kadangi kuprinėje reikia sutalpinti ne tik knygas, bet ir piniginę, raktus, telefoną, o neretai ir priešpiečių dėžutę – skyriai padės nepamesti daiktų bei išlaikyti tinkamą tvarką.
Užsak. Nr. 674