Anykščių rajono savivaldybės patarėja (savivaldybės parengties pareigūnė) Reda Kruopė tvirtina, kad didžioji dalis rajono gyventojų – apie 80 proc. – žinotų, kaip elgtis kilus karo grėsmei.
„Anykšta“ teiravosi pašnekovų, ar jiems išties pakanka informacijos, kaip elgtis ekstremaliais atvejais, domėjosi, kaip jie tam iš anksto yra pasiruošę.
Romaldas GIŽINSKAS, anykštėnas:
Ką tai reiškia slėptis Anykščių Jono Biliūno gimnazijoje rūsiuose? Kokio galingumo ginklai, vienas dalykas. Šitam visiškai nepasiruošta. Apie pasiruošimą nereikia svaičioti. Tai yra pagyrūniškas svaičiojimas. Kaip sakoma, nuo „plaukiojančios“ raketos mokykla subyrėtų šipuliais. Galbūt Anykščių meno mokykla atlaikytų, nes ten buvo įsikūręs partijos komitetas. Aš ten savo laiku dirbau ir mačiau, kaip ten padaryta, kokios sienos – ten buvo specialios paskirties pastatas. Tai vienintelė vieta, kur rūsyje galima slėptis.
Aš kai nuosavame name gyvenu, tai tam yra rūsys. Manau, kad daugelis žmonių, kilus karo grėsmei, tie, kurie gyvena individualiuose namuose, slėptųsi rūsiuose.
Maisto produktų atsargų galima pasiruošti mėnesiui ar dviems, bet kuris nors iš prekybos centrų gauna smūgį, kyla suirutė, nutrūksta tiekimas, ir nieko nebėra.
Čia jau nebe tie laikai, ne Antrasis pasaulinis karas, kai žmonės turėjo lašinių metams. Gal dar ir dabar dar kažkas turi, nežinau, bet miestiečiai pirmiausia pajustų.
Pas mane yra šulinys, tai kilus karui, dar galėčiau vandeniu pasinaudoti, kaip ir visi mano kaimynai. O penkiaaukščiuose, kur viskas centralizuota, suprantate, koks dalykas.
Neseniai skaičiau amerikiečių vieno karinio veikėjo publikaciją, tai jis sako, kad jei Lietuvos politika nesikeis ir visą laiką būsim „pinčerių“ vietoj, tai ir čia kai kas gali nukristi, ir nebūtinai ant didžiųjų miestų.
Parašyk Romualdai to amerikiečio eksperto vardą ir pavardę, kuris kalbą apie pinčerius. Ar apie tą amerikietį skaitei rusų kalba?
Nereikia ir karo. Užtenka trims dienoms atjungti elektrą. Telefonai neveikia, interneto nėra, parduotuvės nedirba, degalinės nedirba, vandens nėra, šilumos nėra, gydytojai nedirba, grynų pinigų nėra (kortelės neveikia)….ir t. t. Elektros nebūvimas prilygsta trečiajam pasauliniam karui. Niekas tam nepasiruošęs net Valstybės mastu, ką bešnekėti apie Anykščių rajoną.
Anykščiai turi savo hidroelektrinę. Ir dar saulės šviesos elektrines. Daug žemių atidavę vėjo jėgainių elektrinių vystytojams. Tai dėl rajono aprūpinimo elektra nėra grėsmės.
Buvo šiais metais po audros elektra parai dingusi, tai nei saulės jėgainės, nei hidroelektrinė nepadėjo
Meras nesusirūpino savo anykštėnais-tai ir nepadėjo.
Nereikia iš karto priprasti kad viską duos ką valdo.
Reikia ir savais generatoriais ir rezervinais energijos kaupikliai pasirūpinti.