Eldoradas Butrimas Specialiai iš Ukrainos, Lvovas-Bžezanai
Antradienio „Anykštoje“ publikuojame Eldorado BUTRIMO specialiai iš Ukrainos „Anykštai“ parengtą reportažą. Skelbiame jo ištrauką.
Vykstant į Bžezanų miestelį, šalia kurio yra palaidotas pats garsiausias šio karo didvyris Vitalijus Skakunas, tenka įsitikinti, jog keliai Ukrainoje gerokai prastesni nei Lietuvoje.
Šimtą kilometrų pavyksta įveikti tik per dvi su puse valandos. Yra neblogų autostradų ir respublikinės reikšmės kelių, bet po žiemos ir juose atsirado duobių, kurių, vykstant karui, niekas nebeužtaiso.
Dar blogesnė padėtis rajonų keliuose. Jais kai kur įmanoma šliaužti vos 10-20 kilometrų per valandą greičiu, jei nenori pusės metro gylio duobėse prarasti padangų.
Kelionė visgi buvo verta šių sunkumų. Paaiškėjo, jog prie aštuoniolikos tūkstančių gyventojų turinčio miestelio įkūrimo prisidėjo Lietuvos ir Lenkijos karalius Jogaila.
Anot istorikų, Jogaila miestelį bei aplinkines žemes padovanojo bajorui Teptuchowicziui, o vėliau privatus miestelis buvo perperkamas, vis kito bajoro ar didiko įsigyjamas.
Abiejų Tautų Respublikos kariai – lietuviai ir lenkai – Bžezanų pilyje ne kartą atlaikė kazokų, totorių ir osmanų imperijos puolimus, o 1698 metais čia buvo pasirašyta sutartis dėl karo su Turkija nutraukimo.
Pilyje viešėjo Rusijos caras Petras I, čia 1703 metais savo garsų manifestą, raginantį sukilti prieš Austrijos valdymą, parašė nacionaliniu Vengrijos didvyriu laikomas kunigaikštis Ferencas Rakočis.
Bžezanuose gimė prieškarinės Lenkijos kariuomenės vadas Edvardas Rydz-Smigly. Čia gyveno bei kūrė žinomas ukrainiečių poetas Bogdanas Lepkis – miestelyje yra jo muziejus bei paminklas.
Visas straipsnis „Anykštoje“ (2022-05-03). Laikraščio ieškokite spaudos prekybos vietose. Reportažas nebus spausdinamas portale anyksta.lt