Socialinės apsaugos ir darbo ministerija norėdama paaiškinti susidariusią situaciją dėl privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokesčio individualių įmonių savininkams, teikia paaiškinimą, kokiais atvejais jiems reikia mokėti PSD (72 litus per mėnesį), o kokiais – ne.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija norėdama paaiškinti susidariusią situaciją dėl privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokesčio individualių įmonių savininkams, teikia paaiškinimą, kokiais atvejais jiems reikia mokėti PSD (72 litus per mėnesį), o kokiais – ne.
Norime nuraminti, kad sveikatos draudimo įmokas administruojanti „Sodra” nei vieno veiklos nevykdančio ir veiklą likviduojančio individualios įmonės savininko, kuris registruotas bedarbiu arba dirba kitur, kaip samdomas darbuotojas, ir moka PSD, neprašė ir neprašys susimokėti šio mokesčio ir po šių metų liepos 1 d., kai įsigaliojo Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisos.
Pirmiausia atkreipiame dėmesį į tai, kad sveikatos draudimo įmoka yra visuotinė ir ją privalo mokėti visi darbingo amžiaus žmonės, kadangi tik taip žmogus gali būti garantuotas, kad galės gauti nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas gydymo įstaigose.
Todėl pagal dabar galiojančią tvarką privalomojo sveikatos draudimo įmokas privalo mokėti visi žmonės – tiek dirbantys, tiek nedirbantys. Už dirbančius sumoka darbdaviai, o už nedirbančius, jei jie yra prisiregistravę Lietuvos darbo biržoje – valstybė, jei ne – toks žmogus kas mėnesį įmokas susimoka pats.
Pagal naująją tvarką, galiojančią nuo š.m. liepos 1 d., neveikiančių ir likviduojamų individualių įmonių savininkai neturi mokėti sveikatos draudimo įmokų „Sodrai”, jei jie yra valstybės lėšomis drausti PSD. Pavyzdžiui, pensininkai, neįgalūs asmenys, darbo biržoje registruoti bedarbiai ir kt. Taip pat neveikiančių individulių ir likviduojamų įmonių savininkai, jei dirba kitur ir yra apdrausti PSD. Pavyzdžiui, asmenys dirbantys pagal darbo sutartį, valstybės tarnyboje, turintys verslo liudijimą ir kt.
Tuo tarpu neveikiančių ir likviduojamų individualių įmonių savininkai, kurie nedirba kitur, vadinasi ir nėra drausti PSD, privalo sumokėti patys PSD įmokas. Tais atvejais, kai jie šio mokesčio nesumoka, jų yra prašoma susimokėti.
Iki įsigaliojant naujoms Socialinio draudimo įstatymo pataisoms, iki š. m. liepos 1 d., neveikiančių ir likviduojamų individualių įmonių savininkams, jei jie dirbo ir buvo drausti PSD, nereikėjo iš viso mokėti nei socialinio draudimo, nei sveikatos draudimo įmokų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad dar metų pradžioje Vyriausybė teikdama Seimui svarstyti minėto įstatymo pakeitimus, siūlė nustatyti, kad individualių įmonių savininkams ir ūkinių bendrijų tikriesiems nariams būtų sudaryta galimybė iki 2012 metų pradžios laisvanoriškai mokėti socialinio draudimo įmokas ir nekeisti sveikatos draudimo įmokų mokėjimo tvarkos. Po svarstymų Seime minėtiems asmenims buvo nustatyta sveikatos draudimo įmokų bazė – minimali mėnesinė alga.
Detalesnę informaciją dėl PSD įmokų mokėjimo tvarkos teikia Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos.