Esame įpratę, jog pyragas – tai saldus kepinys, tačiau pastaruoju metu vis labiau populiarėja nesaldinti pyragai su įvairiais priedais, tarp kurių ir mėsa. Mėsos pyragus pagaminti nėra lengva, tačiau skonis bei sotumo jausmas – garantuotas. Tokio pyrago įdarui puikiai tiks aviena, triušiena ar veršiena, pagardinta svogūnais, česnakais, žiupsneliu druskos bei pipirų, kurie padės dar labiau atsiskleisti subtiliam mėsos skoniui. Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, veršiena yra lengviau virškinama, liesesnė ir minkštesnė mėsa, todėl ji ypač tinka vaikams. Visgi, veršieną, kaip ir kitą raudonos spalvos mėsą, rekomenduojama valgyti saikingai – ne daugiau kaip porą kartų per mėnesį.
Mėsa užima svarbią vietą mūsų mitybos racione. Nors dažniausiai lietuviai renkamasi kiaulieną ar jautieną, tačiau vis labiau populiarėja ir kitos mėsos rūšys, pavyzdžiui, veršiena. Tai – jaunų galvijų, kurių amžius neviršija 8 mėnesių, mėsa. Veršiena pasižymi švelniu skoniu ir minkštumu. Kadangi jauni veršiukai šeriami pienu ir gauna labai mažai žolinių pašarų – šiai mėsai būdingas ir pieno kvapas.
Anot gydytojos dietologės E. Gavelienės, lyginant su jautiena, veršiena yra daug liesesnė, švelnesnio skonio, lengviau virškinama mėsa, todėl puikiai tinka vaikams ar virškinimo problemų turintiems asmenims. „Veršienoje esančius baltymus ir riebalus mūsų organizmas skaido daug lengviau. Dėl šios priežasties veršiena rekomenduojama asmenims, sergantiems virškinimo sistemos ligomis, o taip pat puikiai tinka vaikams“, – sako gydytoja dietologė.
„Veršienoje gausu visaverčių baltymų ir lengvai įsisavinamos geležies, todėl ją rekomenduojama įtraukti į mitybos racioną. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad raudoną mėsą, apskritai, geriausia skanauti ne daugiau nei du kartus per mėnesį“, – sveikos mitybos taisykles primena E. Gavelienė.
Gydytoja dietologė taip pat pataria nepiknaudžiauti šios mėsos rūšimi dėl joje esančio cholesterolio kiekio: „Kuo jaunesnis gyvūnas – tuo cholesterolio kiekis jo mėsoje yra didesnis, todėl asmenys, kuriuos vargina nutukimas, širdies ir kraujagyslių ligos, turėtų vengti veršienos arba valgyti ją itin saikingai.“
Visgi, ne ką mažiau svarbu pasirinkti ir kokybišką mėsą. „Veršiena turėtų būti švelniai rausvos, vientisos spalvos, minkšta ir elastinga – spustelėjus pirštu mėsa turėtų greitai įgauti pradinę formą. Šviežia veršiena turėtų kvepėti pienu, joje neturėtų būti jokių kitų pašalinių kvapų. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į šios mėsos riebalų spalvą – jauno galvijo riebalų sluoksnis turėtų būti vientisas, baltos spalvos“, – patarimais dalijasi specialistė.
Pasak E. Gavelienės, veršiena itin vertinama ir dėl to, kad ją nesunku paruošti. Svarbiausia – neperkepti mėsos, kad ji netaptų sausa. „Veršieną reikėtų marinuoti švelniai rūgščiame padaže, ją galima pagardinti česnakais, šviežiomis ar džiovintomis žolelėmis, žiupsneliu druskos bei pipirų, kurie padės dar labiau atsiskleisti subtiliam mėsos skoniui. Tai pat – patariama ją ilgiau ruošti žemesnėje temperatūroje. Taip ruošiama mėsa išsaugos visas naudas ir vitaminus“, – sako E. Gavelienė.
„Rimi“ kviečia išbandyti naujus receptus ir namuose pasigaminti sotų mielinį pyragą su veršiena, kuriuo tikrai nustebinsite savo artimuosius.
Mielinis pyragas su veršiena
sudėtingas | 6 asm. | 1 val. 40 min.
Ingredientai tešlai:
1 kiaušinio
11 g sausų mielių
2 šaukštų grietinės
100 ml pieno
200 ml kefyro
600 g kvietinių miltų
1 šaukštelio cukraus
1⁄2 šaukštelio druskos
2 šaukštų aliejaus
6 šaukštų jautienos sultinio
20 g sviesto
Ingredientai įdarui:
1 kg veršienos
1 svogūno
4 skiltelių česnako
200 ml jautienos sultinio
20 g petražolių
20 g kalendrų pagal skonį
1⁄2 šaukštelio druskos
pipirų pagal skonį
Gaminimo eiga:
- Pasigaminkite tešlą. Tešlai skirti produktai turi būti kambario temperatūros.
- Į pašildytą pieną supilkite sausas mieles, druską, cukrų ir pamaišę palikite 15 minučių šiltai. Tada įmuškite kiaušinį, supilkite grietinę, kefyrą ir išmaišykite. Miltus persijokite, suberkite į užmaišytą masę ir užminkykite tešlą.
- Tešlą minkykite, kol taps elastinga ir nelips prie rankų. Dubenėlį patepkite aliejumi, dėkite tešlą, uždenkite švariu rankšluosčiu ir palikite pakilti apie 1,5 valandos.
- Pasigaminkite įdarą. Mėsą, svogūną, česnaką sumalkite. Žalumynus sukapokite. Dubenyje sumaišykite mėsos faršą su prieskoniais, kapotais žalumynais. Supilkite jautienos sultinį. Viską sumaišykite.
- Pasigaminkite 2 vienodus pyragus. Tešlą padalykite į dvi lygias dalis. Pabarstykite miltų ant stalo paviršiaus, tešlą formuokite pirštais spausdami ir tempdami į šonus.
- Ant vieno tešlos lakšto uždėkite mėsos rutulį ir suformuokite suspausdami tešlos kraštus. Apverskite paruoštą tešlą su įdaru siūle žemyn ir pirštais spauskite formuodami paplotėlį.
- Su žirklėmis padarykite įkirpimus – per vidurį įkirpkite ir padarykite skylutę.
- Kepkite 220°C temperatūroje apie 15 minučių. Likus 5 minutėms iki kepimo pabaigos, į prakirptą per vidurį skylutę įpilkite 2–3 šaukštus sultinio.
- Iškepusį karštą pyragą aptepkite gabalėliu sviesto.