Lieka „budintys“ tiltai
Man, kaimiečiui, sunku suvokti, kaip Sankt Peterburgas padarytas. Iki gilios nakties, o gal ir visą parą miesto centre šurmuliavo žmonės, gatvėse automobiliai ir motociklai lėkė 80-100 km/h greičiu. Nemažai važinėjom savo automobiliu, stebėjau spidometrą – net ir miesto centre transporto srauto greitis tikrai gerokai viršija leistinas normas ir juda vos ne tokiu pat tempu, kaip Murmansko magistralėje.
Gyvenome „prie pat“ metro stotelės – taip sakė mums butą išnuomojusi moteris. Tas „prie pat“ – geras kilometras… Didelio miesto, dideli masteliai. Sankt Peterburgas – ketvirtas pagal gyventojų skaičių miestas Europoje. Nors skirtingi šaltiniai pateikia skirtingus didmiesčių gyventojų skaičius, tačiau turnyrinė lentelė, matyt, teisinga – Maskvoje, Londone ir Stambule – apie 10 mln. gyventojų. Sankt Peterburge – 5-6 milijonai, o artimiausiuose Sankt Peterburgo „varžovuose“ – Berlyne, Madride ir Paryžiuje turėtų būti mažiau nei po 4 mln. gyventojų.
Prieš pirmą valandą nakties žmonių srautas bėgte pasileido į metro. Ir mes su srautu… Pavažiavę porą stotelių išlipome, kad persėstume į kitą liniją. Kažkodėl visi ką tik isterikavę keleiviai buvo ramus, pasirodo, skubėt nebėra kur – metropolitenas baigė darbą.
Naktimis pakeliami Nevos tiltai, metro eismas kelioms valandoms stabdomas. Miestas nakčiai perskiriamas į dvi dalis. Tiesa, ne visi tiltai keliami tuo pat metu, lieka „budintys“, o taksistai, aišku, žino, kada, kuris tiltas „dirba“.
Rugpjūčio pabaigoje Sankt Peterburgo motociklininkai atsisveikino su vasara. Regėjos, dalis atsisveikins visiems laikams. Gal kas trečia transporto priemonė lekianti miestu – motociklas. Dažnai miesto centru motociklininkai skraidė ant vieno rato. Gatvės – plačios, tačiau aplink jas tūkstančiai žmonių, tad po nesėkmingo motociklininko triuko medikai ir morgai turėtų darbo. Ant asfalto pabyrėjusių motociklininkų mačiau, bet į žmonių minią, mano akyse niekas nesirėžė. Nemačiau ir, kad policininkai trukdytų eismą – stabdytų, baustų, bartų. Ko gero, paskaičiuota, kad tokiame mieste geriau vienas kitas papildomas lavonas, nei paralyžuotas eismas.
Du policininkai, įlindę į kažkokio architektūrinio šedevro nišą, žaidė savo išmaniaisiais telefonais. Jauni vyrukai, laukdami kol baigsis jų pamaina, kartais šiek tiek kilsteldavo savo šiek tiek prasikaltusias akis į taikius praeivius.
„Vyrai eime, kur nors pasėdėsime.“- gatvėje prisigretino į proanūkes tinkančios merginos. „Dar gerai atrodau.“ – pagalvojau. „Atrodai kaip iš kaimo.“ – telepatiškai patikslino Aidas. „Mūsų tikslas – muziejai“ – apibendrino Ričardas ir merginos nušokavo prie kitų senukų.
Pasėdėt su merginom Sankt Peterburge yra kur… Nebūtinai bare. Galima ir po Nevą naktimis plaukėjančiuose laivuose – juose barai, muzikinės programos. Iš laivų galima stebėti kaip veriasi Nevos tiltai, laukdami atplaukiančių laivų. Į tiltų ir rūmų apšvietimą Sankt Peterburge negailėta investicijų – nesiimu vertint apšvietėjų profesionalumo, bet man regis, kad mieste turėtų būti apšvietimo institutas su šimtais dizainerių ir inžinierių bei specializuota tiltų lempučių sukiotojų įmonė.
Gatvėse nematyti „svečių iš vidurinės Azijos“. Bet Aziją atradome… Matyt, „svečiai“ Sankt Peterburge kaip ir Vakaruose gyvena būriais ir dirba būriais. Įtaikėm į kvartaliuką, kur visiškas juodulynas – vieni siūlė prekes, kiti – transporto paslaugas, treti – užeiti užkąsti…
Vienas mus vežęs taksistas keikė „svečius“ už tai, kad jie žlugdo jo legalų biznį. Pasak taksisto, Vidurinės Azijos valstybių piliečiai gauna nuolatinę Rusijos vizą, tačiau kartą per tris mėnesius jie privalo kirsti Rusijos sieną, atseit, grįžti namo… „Ukrainos pasienyje atsižymi ir – vėl į Piterį.“ – be meilės apie „svečius“ kalbėjo taksistas.
Skveruose jaunimas (ir vyresnis jaunimas) brazdino gitaromis. Mano ausiai labai gerai tiko prieš daugiau nei dvidešimt metų žuvusio Viktoro Cojaus motyvai – „ja sažaju aliuminievyjie agurcy, na briezientovom polie…“ („aš sodinu aliuminius agurkus brezentiniam laukia…“).
Didžiausi Rusijos miestai: 1. Maskva (10 mln) 2. Sankt Peterburgas (5 mln.) 3. Novosibirskas (1,4 mln.). Kiti milijoniniai miestai: Žemutinis Naugardas, Jekaterinburgas, Samara, Omskas, Kazanė, Čeliabinskas, Rostovas prie Dono, Ufa, Volgogradas, Permė.
Triukšmingiausi pasaulio miestai: 1. Maskva, 2. Toljatis, 3.Atėnai, 4.Paryžius, 5. Sankt Peterburgas, 6.Londonas.
Neva. Vos 74 kilometrų ilgio upė, ištekanti iš Ladogos ežero, įtekanti į Baltijos jūrą. Vidutinis Nevos plotis – 400-600 metrų, didžiausias plotis – 1200 metrų. Vidutinis gylis 8-11 metrų. Nevos deltoje – 42 salos, jose ir pastatytas Sankt Peterburgas. Trumpa upė trečia pagal vandeningumą Europoje – didesnis vandens debitas tik Volgoje ir Dunojuje.
https://www.anyksta.lt/naujienos/keliones/34210-keturi-komunarai-neskaitant-peugeot-o-rusijoje-i-dalis
https://www.anyksta.lt/naujienos/keliones/34244-keturi-komunarai-neskaitant-peugeot-rusijoje-ii-dalis
https://www.anyksta.lt/naujienos/keliones/34309-keturi-komunarai-neskaitant-peugeot-rusijoje-iii-dalis
https://www.anyksta.lt/naujienos/keliones/34362-keturi-komunarai-neskaitant-peugeot-rusijoje-iv-dalis
https://www.anyksta.lt/naujienos/keliones/34384-keturi-komunarai-neskaitant-peugeot-rusijoje-v-dalis
https://www.anyksta.lt/naujienos/keliones/34455-keturi-komunarai-neskaitant-peugeot-rusijoje-vi-dalis-2
https://www.anyksta.lt/naujienos/keliones/34590-keturi-komunarai-neskaitant-peugeot-rusijoje-vii-dalis