Bandymai stabdyti afrikinio kiaulių maro(AKM) plitimą, atrodo, neduoda norimų rezultatų. Vien per savaitę (rugsėjo 7 d.- 13 d.) Anykščių rajone rastos 8 šernų gaišenos, kurioms buvo nustatyta ši liga. Iš viso Anykščių rajone nuo metų pradžios AKM užkratas rastas daugiau nei trims šimtams šernų gaišenų. Anykščių rajone užfiksuotas beveik trečdalis visų šalyje šio maro laukinėje gamtoje atvejų. Medžiotojai Anykščių rajone nuo metų pradžios sumedžiojo 434 šernus, iš kurių 8 sirgo šia liga.
„Anykšta“ antradienio laikraščio rubrikoje „Komentarai“ klausė, kaip manote, kodėl AKM taip sunku sustabdyti? Kodėl ši liga taip „pamėgo“ Anykščių rajoną? Ar pakankamos priemonės ligai stabdyti? O gal kovoti prieš šį marą tas pats, kas kautis su vėjo malūnais?
Nijolė BARKAUSKIENĖ, žemės ūkio kooperatinės bendrovės vadovė:
– Taip, statistika rodo, kad Anykščių rajone yra daugiausia kiaulių maro atvejų, bet galbūt reikėtų vertinti iš kitos pusės – gal tai didelis pliusas mūsų medžiotojams, kad jie daugiausia randa kritusių šernų ir jų nušauna? Galbūt jie viską statistikai pateikia?
Nedrįsčiau sakyti, kad rajonuose prie Baltarusijos sienos maro nebėra. Galbūt kai kas nutylima, neparodoma? Bet labai skaudu žiūrėti į tai, kad šernų dėka buvo likviduotas kiaulių ūkis. Mano asmenine nuomone, taip, liga gal užkrečiama, bet galbūt nereikėjo naikinti kiaulių šeimų su mažais paršeliais, veislinių bandų. Gal reikėjo įvesti reikalavimus ir leisti auginti pagal tuos reikalavimus. Taip, yra tų kiemų, kuriuose atsitiko ta bėda, bet gal tuose ūkiuose nebuvo jokios tvarkos laikomasi? Daugeliu nustatytų užkrato atvejų kiaulės laikytos vos ne lauko sąlygom. O tie žmonės, kurie tikrai laikė tvarkingai, ne miškuose, neleido kiaulių į lauką ir šėrė savo paruoštais pašarais, lieka nukentėję. Šioje vietoje dedu didelį klaustuką, ar būtina likviduoti tuos ūkius? Juk atstatyti sunku.
Prisiminkime paukščių gripą – kas būtų buvę, jei būtų liepę visiems išskersti paukščius? Buvo tik nurodymai, kad neleisti į laukus, kad neturėtų kontakto su lauko paukščiais. Ar ta liga išplito po Lietuvą? O juk buvo galima paskelbti, kad viskas – Lietuvoje maras ir visus paukščius reikia likviduoti. Gal ne visiems patiks mano nuomonė, bet išnaikinti paprastų žmonių laikytus vieną ar du paršiukus, kurie auginami ne pramonei, ne pardavimui, o savo šeimai – buvo pats lengviausias kelias. Kompensacijas suvalgom ir kur toliau? Galiausiai žmogus lieka be nieko.
Kitas dalykas, kad visų šernų nesunaikinsi. Tai kiek metų žmonės neturės laikyti kiaulių? 10 metų? Juk niekas negali garantuoti, kad kitais metais liga nesugrįš. Nukirtom dar vieną ranką, kuri maitino žmogų. Dabar dar nukirskim kitą ir atimkim pieną. Kai mes Lietuvos mastu išnaikinsim kiaulių ūkį, ką tada darysim? Galbūt ateis ta diena, kai bus galima vėl plėtoti kiaulininkystę, bet tada skirsim paramą, kad kažkas iš už jūrų marių atsivežtų paprastą lietuvišką kiaulę? Kokia tada būtų kaina? Išmokėti kompensaciją šiais laikais Lietuvoje turbūt yra pats populiariausias ir lengviausias dalykas.