Anykščių rajone vilkai jau įvykdė pernykštę avių pjovimo „normą“. Tikėtina, kad plėšrūnų daroma žala ūkininkams tik augs. Mat afrikinis kiaulių maras baigia išguldyti šernus ir vilkai priversti maitintis „naminiu“ maistu.
Kiaulių maras privengia
tik Dainiaus Žiogelio valdų
Kurklių seniūnija – vienintelė Anykščių rajone, kurioje šiais metais dar nebuvo užfiksuota afrikinio kiaulių maro atvejų. Seniūnijos teritorijoje šiomis dienomis buvo rastas negyvas šernas, tačiau po laboratorinių tyrimų paaiškėjo, jog jis krito ne nuo maro.
Priminsime, jog Kurklių seniūnijoje gyvena ir medžioja Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Dainius Žiogelis. Pasak jo, šiais metais Anykščių rajone iš viso rastos 339 šernų gaišenos. Visos rastos gaišenos tiriamos – 301 šernas buvo kritęs nuo afrikinio kiaulių maro. Nuo afrikinio kiaulių maro kritę šernai rasti 9 iš 10 Anykščių rajono seniūnijų, iš viso 149 vietose.
Medžiotojai šiemet nušovė 434 šernus, nustatyta, jog iš sumedžiotų šernų 8 sirgo afrikiniu kiaulių maru. Pasak D.Žiogelio, sumedžiotų šernų skaičius, lyginant su ankstesniais metais, mažesnis beveik tris kartus. „Didžioji dalis šernų sumedžiota metų pradžioje. Pastaruoju metu šernus sumedžioja tik Kurklių ir Skiemonių medžiotojų būrelių medžiotojai.“ – „Anykštai” sakė D. Žiogelis.
Afrikinis kiaulių maras šiemet įsisuko ir į vieną rajono ūkininko kiaulių tvartą. Maras išguldė Šovenių (Kavarsko sen.) ūkininko kiaules.
Avių pjovimo sezonas dar
nesibaigė
Šiemet vilkai jau papjovė 78 Anykščių rajono ūkininkų avis, 2 telyčias ir 2 ožkas. Per 2016-uosius vilkai Anykščių rajone papjovė apie 70 avių. Taigi, pernykštė „norma“ jau įvykdyta, o ganiavos sezonas dar tęsis apie du mėnesius.
Pasak Anykščių rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus specialisto Antano Girskaus, dabar ūkininkai turėtų ypač rūpintis avių apsauga – suaugę vilkai į medžioklę vedasi jauniklius, tad avis vilkai rudenį pjauna ne tik dėl maisto, bet ir edukaciniais tikslais.
Vilkų padaryta žala ūkininkams kompensuojama iš rajono biudžeto. Pernai iš anksto numatytų lėšų neužteko, todėl reikėjo papildomai perskirstyti rajono biudžetą.
Šiemet kompensacijoms skirta didesnė suma, ji kol kas dar nėra visa panaudota. Už vilkų sudraskyta ėriuką ūkininkai gauna apie 40 eurų, už ėriavedę avį – apie 180 eurų.
“Dirba” bent dvi šeimynos
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Anykščių skyriaus valdybos pirmininkas, medžioklės žinovas Rimantas Pečkus „Anykštai“ sakė, kad afrikinis kiaulių maras turi didelę įtaką… avims. Tiesa, netiesiogiai. Pasak R. Pečkaus, vilkai linkę rinktis lengviau prieinamą maistą, todėl ūkininkų avys nebūtų saugios, jei miškuose ir būtų daugiau šernų. Tačiau drastiškai sumažėjus šernų skaičiui, vilkai tiesiog privalo ieškoti alternatyvų. „Vilkų populiacija didėja – maisto reikia daugiau. Gamtoje jų pagrindinis maistas – šernų ir stirnų jaunikliai.“ – aiškino R. Pečkus. Medžioklės žinovas kalbėjo, jog medžiotojai sako, kad sumažėjusi ir stirnų populiacija.
Vilkų medžioklės sezonas prasidės spalio 15-ąją. Ne sezono metu Anykščių medžiotojams buvo leista nušauti du vilkus, pavyko sumedžioti tik vieną. Vieno ar dviejų vilkų sumedžiojimas yra formalumas, kuris situacijos iš esmės nekeičia. R. Pečkus sakė manąs, kad Anykščių rajone „dirba“ mažiausiai dvi vilkų šeimynos, kuriose turėtų būti po 6-7 vilkus. „Neseniai žmonės, važiuodami Traupio keliu, matė šešis medžiojančius vilkus”, – dėstė Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Anykščių skyriaus valdybos pirmininkas.
Vilkai maitinasi bent kartą per parą. Tiesa, jie medžioti išsiruošti gali ir rečiau, kokią dieną ar dvi jie gali maitintis maistu, kuriuo apsirūpino iš anksto.