Nemaža dalis bėgančiųjų yra girdėję sąvoką „bėgiko kelis“, tačiau kas tai iš tikrųjų yra – tiksliausiai gali atsakyti specialistai. Kineziterapeutė Viktorija Matulevičiūtė ramina – kartais šią problemą išsprendžia nauja bėgimo batelių pora.
Bėgiko kelis – kas tai?
„Bėgiko kelio“ terminas moksle sutinkamas kaip patelofemoralinio skausmo sindromas, kuomet juntamas skausmas priekinėje kelio sąnario dalyje aplink girnelę. O paprasčiau kalbant, tai kelio skausmas, kuris juntamas bėgant ar atliekant kitą fizinę veiklą, kurioje keliai gauna daugiau krūvio. Verta paminėti, kad moterims šis skausmas pasireiškia daugiau nei du kartus dažniau nei vyrams“. – sako kineziterapeutė.
Sindromo priežastys ir prevencija
Iki šiol nėra tiksliai žinoma kaip vystosi šis sindromas, tačiau priežasčių atsiradimo yra daug ir jie susiję su įvairiais apatinės galūnės funkciniais sutrikimais: vidurinio ir didžiojo sėdmens raumenų silpnumu, sutrumpėjusiais šlaunų raumenimis, klubinės blauzdos juostos stangrumu, patologine girnelės padėtimi, pėdos eversija. Prevencijai siūlau atlikti keturgalvio raumens aktyvacijas, pratimus skirtus vidurinio ir didžiojo sėdmens raumenų stiprinimui, tempimus šlaunų raumenims, o esant plokščiapėdystei papildomi pratimai pėdai. – dėsto V. Matulevičiūtė
Sindromo gydymas
Specialistė pažymi, kad gydymas pirmiausia prasideda nuo poilsio, ledo aplikacijų ir jeigu yra reikalinga – analgetikų. Sumažėjus skausmui pagrindinis gydymas – kineziterapija. Nėra konkrečių pratimų, kurie tiktų visiems susiduriantiems su šiuo skausmo sindromu. Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti kas sukelia skausmą. Nesiūloma susikoncentruoti tik į problemos sprendimą, reikėtų pratimus atlikti ir aplinkiniams raumenims lavinti, todėl norint namuose atlikti tikslingus pratimus gydymui pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su kineziterapeutu.
„Bėgiko kelis“ nėra diagnozė visam gyvenimui
Šį sindromą išgydyti ir vėl mėgautis bėgimu be diskomforto tikrai galima, tačiau kuo skausmas yra intensyvesnis ir ilgesnė simptomų trukmė, tuo prastesnės prognozės. Pirminis gydymas turi būti orientuotas į ankstyvą skausmo malšinimą, o su šiuo sindromu susiduria tikrai ne visi bėgikai, kurie tą daro techniškai teisingai. – sako V. Matulevičiūtė.
„Bėgiko kelis“ ir šaltis
Šaltis nėra skausmo priežastis, tačiau vėsesnis oras veikia sąnarį neigiamai, jis ima sunkiau judėti. Todėl jeigu sąnarys prieš tai buvo bent šiek tiek pažeistas, vėsiu oru tas pažeidimas ir skausmas suintensyvėja. Šaltu oru bėgti galima, svarbu tinkamai apšildyti kelius ir neignoruoti simptomų.
Svarbu judėti ir rūpintis savo fizine sveikata visus metus, todėl kviečiame judėti ir žiemą, o kad tą padaryti būtų lengviau ir smagiau – judėkime drauge. Žiemą šalta, bėgti – šilta! Eurovaistinės Kalėdinis bėgimas jau gruodžio 7 d. nušvies sostinės gatves ir kvies traukti gražiausius kostiumus, tinkamai apšilti visą kūną su trenerių pagalba ir prabėgti gražiausia pasipuošusio Vilniaus trasa.