Kovo 16-ąją Lietuvoje minima Knygnešio diena.
Ta proga Svėdasų bibliotekoje Anykščių garbės ambasadorius Ukrainoje Virginijus Strolia, Kyjive turintis savo leidybos įmonę „Baltija-Druk“, Svėdasų J. Tumo – Vaižganto gimnazijos 9 – 12 klasių moksleiviams papasakojo, kuo skiriasi leidykla nuo spaustuvės, bei kalbėjo apie situaciją Ukrainoje ir laisvos spaudos svarbą.
V. Strolia Svėdasų bibliotekai padovanojo ir knygų, kurios šioje bibliotekoje bus eksponuojamos.
„Knygos yra iš mano asmeninio archyvo. Jos parinktos neatsitiktinai. Kadangi buvo minima Knygnešio diena, aš pabandžiau pailiustruoti, kas atitinka tam tikrą laikmetį, kaip daroma knyga ir kokio tipo tos knygos yra: dovaninės, turistinės, tekstinės. Vaikus supažindinau, kas yra leidyba ir kas yra spaustuvė. Jie dažniausiai neskiria, kas yra spaustuvė, kas yra leidykla. Ir ne tik vaikai. Džiaugiuosi, kad nuo šiol jie skirs nors elementarius dalykus. Pradėjau nuo Pranciškaus Skorinos: šie metai LR Seimo buvo paskelbti būtent P. Skorinos metais, todėl vaikams papasakojau, kad jis buvo pirmasis LDK leidėjas ir spaustuvininkas, ir priminiau, kuo jis mums svarbus“, – kalbėjo V. Strolia.
Pranciškus Skorina 1522 metais Vilniuje išleido „Mažąją kelionių knygelę“ (psalmių ir didaktinių pamokymų rinkinį). P. Skorina buvo rusėnų kilmės LDK visuomenės veikėjas, bene žymiausias to meto žmogus, vienas didžiųjų humanistų, įkūręs spaustuvę ir joje spausdinęs leidinius žmonėms šviesti („Psalmynas“, „Rusų Biblija“, „Mažoji kelionių knygelė“, „Apaštalas“).
Papasakojęs apie ,,Baltija – Druk” leidybos veiklą, leidėjas plačiau pakomentavo įvykius Ukrainoje.
„Moksleiviai labai nustebino ir nudžiugino, nes, kai paklausiau, ar jie dalyvauja jaunųjų šaulių veikloje, apie trečdalis vaikų pakėlė rankas. Tai didelė patriotinė pozicija iš vaikų – labai svarbu tą patriotiškumo jausmą, supratimą tvirtinti juose, pasistengti gilinti, kad iš šalies matytų, palygintų, ką jie turi, kas yra laisvė, kas yra laisvoji spauda. Kad visa tai suprastų, kad girdėtų iš skirtingų šaltinių, ne tik iš mokytojų, tėvų, bet ir papildomai“, – apie tai, kaip svarbu nuo jaunų dienų suprasti tiek savo paties, tiek žodžio laisvę, ,,Anykštai” kalbėjo V. Strolia.
„Karo padėtis yra tiek Kyjive, tiek Charkive, todėl apie leidybos darbus net nėra ko galvoti. Viskas yra sustoję, – paklaustas apie dabartinę savo leidyklos veiklą, sakė V. Strolia. – Mano darbuotojai yra išvažiavę iš Kyjivo, bet Ukrainos nepalikę, kai kas dalyvauja teritorinėje gynyboje. Visi yra įsijungę į krašto situaciją ir dirba Ukrainos labui. Mes su jais nuolat palaikome ryšį, kol interneto ryšys yra, nuolat susisiekiam, labai dėl jų išgyvename“.
2014 prasidėjo karas ,įdomu ar parašė ??
kaip ištikrųjų yra su gerbiamo Anykščių garbės ambasadoriaus Ukrainoje verslais? Ankstesneme publikuotame ”anykštos” staraipsnyje rašoma: „Nūdienos spausdinimo veikloje reikia atskirti leidyklą nuo spaustuvės, pasakojo Virginijus Strolia, savo leidybinę vykdantis Vilniuje, Minske, Maskvoje ir Kijeve”.
Ar verslinikas dar nepasekė Kauno mero pavyzdžiu ir nepatraukė savo verslo iš Maskvos ir Minsko?
Kokios superines knygos išleistos. O verslas juk Ukrainoje buvo.Na, tekstą pirmą reikia normaliai reikia skaityti. O ne bludyti. Sarmatikis alia žinove……
Jei informacija nepatikrinta, tai ko kabinėtis reik ir rašinėti