Lapkričio 15 d., ketvirtadienį, Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje vyko menotyros mokslų daktarės Jolantos Zabulytės parengtos knygos „Anykščių krašto kryždirbystė: mediniai paminklai“ sutiktuvės. O gruodžio 6 d. (ketvirtadienį) 17.30 val. kraštietės knyga bus pristatyta Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje. Renginyje dalyvaus knygos autorė ir dailės istorikė dr. Skirmantė Smilingytė-Žeimienė.
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje anykštėnai ir miesto svečiai turėjo galimybę susipažinti su menotyrininkės išleista studija, kurioje aprašomi visose Anykščių rajono seniūnijose išlikusieji nuo XIX a. iki šių dienų įvairių tipų mediniai paminklai: stogastulpiai, koplytstulpiai, koplytėlės, kryžiai. Leidinyje apžvelgiami senųjų paminklų tradicijos bruožai ir jų išlaikymas bei kaita šiandienos meistrų darbuose. Šiuolaikinių paminklų analizei panaudota 2011-2014 m. vykusių kraštotyros ekspedicijų medžiaga. Didžioji dalis albume publikuotų nuotraukų priklauso ekspedicijų dalyviams. Knygos prieduose pateikiama iš įvairių šaltinių surinkta informacija apie kai kurių paminklų statymo intencijas, papročius nuo XIX a. iki šių dienų bei supažindinama su Anykščių krašte dirbusiais ir dabar kuriančiais kryždirbiais.
Renginio metu susirinkusiai auditorijai knygą pristatė pati autorė. Ji džiaugėsi senosios kartos žmonėmis, kurie buvę geranoriški ir patikslindami įvairius faktus apie kryžius talkino menotyrininkei ir jos bendražygiams.
Jau po 2013 m. kraštotyros ekspedicijos J. Zabulytei gimė mintis, jog reikėtų surinktą medžiagą susisteminti ir parengti knygą. Daug vertingos informacijos ir retų nuotraukų knygos autorė rado archyvuose, muziejų fonduose. Albumo sudarytoja pažymėjo, jog buvusi labai laiminga, kai A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus fonduose pamatė nuotraukas su Troškūnuose nufotografuotais lietuvių dievdirbio, vieno žymiausių XIX amžiaus kryžių skaptuotojų Vinco Svirskio (1835-1916) darbais. Apsilankiusi Lietuvos nacionalinio ir M.K. Čiurlionio muziejų fonduose menotyrininkė J. Zabulytė susipažino su Anykščių krašto ryškiausio kryždirbio Petro Blažio kūriniais.
Renginyje dalyvavęs A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus kuratorius Tautvydas Kontrimavičius dalinosi prisiminimais apie pažintį su menotyros mokslų daktare. Pirmuosiuose susitikimuose su visuomene menotyrininkė J. Zabulytė anykštėnams aiškino koplytstulpio bei stogastulpio skirtumus, – teigė muziejininkas. Ir tik žymiai vėliau muziejininkai, kraštotyrininkai, mokytojai bei moksleiviai buvo pakviesti dalyvauti ekspedicijose. „Žaviuosi Jolantos sugebėjimu įtraukti žmones“, – sakė muziejininkas. Laikydamas rankose albumą „Anykščių krašto kryždirbystė“ T. Kontrimavičius prisipažino, jog ši knyga jam padėjo prisiliesti prie giminės šaknų. Studija-albumas suteikia žinių apie muziejininko prosenelį Motiejų Balčiūną iš Andrioniškio apylinkių, kuris buvęs kryždirbys.
Rašytojas Rimantas Povilas Vanagas pasakojo, jog daugiau nei prieš dešimt metų jis beveik nieko nežinojo apie savo senelį kryždirbį P. Blažį. Nuvykęs į Nacionalinio muziejaus saugyklas, buvo nustebintas ten saugomų eksponatų gausos. Muziejaus darbuotoja Skaidrė Urbonienė paskatino R. Vanagą domėtis kryždirbyste, o vėliau gimė rašytojo knyga apie jo senelį kryždirbį P. Blažį „Gyvenimas pagal Petrą“. Prozininkas dėkojo J. Zabulytei, kuri atlieka svarbią misiją. Rašytojas teigė, kad Anykščių akademijos dalyviams menotyrininkė skaito paskaitas apie kryždirbystę ir jos esančios labai populiarios. Prozininkas R. Vanagas linkėjo albumo autorei išleisti dar ne vieną knygą apie Anykščių liaudies menininkų paminklus bei jų autorius.
Knygos rengėja dėkojo leidinio redaktorei R. Bražėnaitei, R. Guobiui, S. Rasalui, S. Steponėnui, A. Pajarskienei, A. Verbickui, V. Dikčiuvienei, R. Tvardauskaitei-Šaltenienei, V. Pelegrimui, A. ir M. Giraičiams bei kiekvienam prisidėjusiam prie kraštotyros ekspedicijų, medžiagos rinkimo ar kryžių rekonstrukcijos Niūronyse ir padovanojo po albumą. Padėkų susilaukė ir jaunieji kryždirbiai – Vytautas Taurelė ir Arnoldas Keibas. Baigdama renginį J. Zabulytė sakė: „Mano parengtos knygos vienas iš tikslų – Lietuvoje atgaivinti kryždirbystę. Mokinukus tempiu į kapines, nes vaikams tai yra prisilietimas prie krašto istorijos“.
Iš Anykščių krašto kilusi menotyrininkė J. Zabulytė Lietuvos kryždirbyste susidomėjo XX a. 9-tajame dešimtmetyje. Studijuodama tuometiniame Vilniaus dailės institute ji rašė diplominį darbą apie liaudies memorialinius paminklus, o vėliau – daktaro disertaciją „XIX a. – XX a. vid. Lietuvos mediniai kryžiai pasaulio tradicijų kontekste“ (apginta 2007 m. Vilniaus dailės akademijoje). Pagrindinė dr. J. Zabulytės mokslinės veiklos sritis – XIX-XX a. Lietuvos medinių ir geležinių kryžių analizė pasauliniame kontekste, liaudies menas, baltų kultūra, religijotyra. Menotyros mokslų daktarės J. Zabulytės parengtas albumas „Anykščių krašto kryždirbystė: mediniai paminklai“ – jau antroji autorės knyga, skirta muziejininkams, menotyrininkams ir visiems, besidomintiems lokalia istorija, Anykščių kraštu, liaudies kūrybos ir religinėmis tradicijomis, pavyzdys kitų Lietuvos regionų kryždirbystės, mažosios architektūros paveldo tyrimams.
Studijos-albumo leidybą rėmė Anykščių rajono savivaldybė, A. ir A. A. Avižienių fondas, MB „Novėja“, D. Žąsinas, A. Strumskis, G. Zabulis. Informacinis rėmėjas – „Anykšta“, knygą išleido Vilniaus leidykla „Savastis“, spausdino – „Petro ofsetas“.
313933 865362Some times its a discomfort in the ass to read what men and women wrote but this web site is extremely user friendly ! . 911996