Vytautas BALČIŪNAS
Pagal Europos miestų datavimo tvarką, Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Kazimierui Jogailaičiui jau 582 metus priklauso Anykščių įkūrėjo garbė. Jo priimti sprendimai, kuriuose paminėti Anykščiai 1440 ir 1442, yra pirmieji istoriniai Anykščių dokumentai. Ypatingai svarbus Anykščiams ir valdovo Kazimiero Jogailaičio sprendimas – Anykščių bažnyčios fundacinės privilegijos suteikimas. Valdovo valia Anykščių Šv. Mato parapija iškilo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kazimiero Jogailaičio laikais, jis buvo jos fundatorius.
Net jei būtų įrodyta, kad 1440 m. Anykščių paminėjimas nėra Anykščių pavadinimo ištartis, vis tiek Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Kazimierui Jogailaičiui priklauso Anykščių įkūrėjo garbė.
Tačiau kaip neretai būna Anykščiuose, akivaizdūs dalykai tarsi paskęsta rūke. Juos ima gaubti įtarimai, suveši įsižeidusiųjų skepsis ir pokiliminės ar net atviros prasmių ir faktų neigimo batalijos. Rūke paskendęs ir Anykščių miesto įkūrėjo vardas, o valdovo svarbos Anykščiams aktualinimo darbai Anykščių menų centro ir pačios savivaldybės administracijos įgyvendintuose 2021 – 2022 metų projektuose – „Anykščių karališkas kalendorius“ (keturių susitikimų ciklas ir valdovų portretų pristatymo parodos), knyga „Valdovai Anykščiuose: nuo Kazimiero Jogailaičio iki Zigmanto Vazos“, paroda dvarvietėje „Dingusio Anykščių karališko dvaro atmintis“ bei informacinė lenta dvarvietėje apie Lietuvos didžiojo kunigaikščio dvarą – Anykščiuose sulaukė miesto muziejaus vadovo surengto linčo bibliotekos salėje lapkričio 7 dieną, kuri yra valdovo Kazimiero Jogailaičio atvykimo į Anykščius diena. Laikas ir naujos studijos (ypač – kitąmet išeisianti vienos garsiausių Lietuvos senosios valstybės 16, 17 a. tyrinėtojos prof. R. Ragauskienės studija) parodys, ar miestas savo gimtadienį įtvirtins liepos 22 d. ar lapkričio 7 d. (tokio įtvirtinimo tris dešimtmečius Anykščiai vis dar neturi), bet niekas nepaneigs, kad lietuviškos kilmės, lietuvių kalba kalbėjęs ir Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei dėl jos maksimalios autonomijos daug padaręs jogailaičių dinastijos pradininkas Kazimieras Jogailaitis yra Anykščių miesto įkūrėjas. Dabar, kai kultūros klasika ir unikalia gamta žavintis kultūros miestas Anykščiai siekia tapti kurortu, tai ypač svarbu suvokti ir išreikšti. Bet pirma pasižiūrėkime, kaip dėl miesto įkūrėjo įprasminimo nuosekliai ir prasmingai per atkurtos Nepriklausomybės dešimtmečius darbuojasi kiti Aukštaitijos miestai – pvz. Pasvalio ir Panevėžio savivaldybės ir jų muziejai. Ten po surengtų istorikų diskusijų niekam nekyla abejonių, kad Pasvalio ir Panevėžio miesto įkūrėjas yra valdovo Kazimiero Jogailaičio sūnus, po tėvo mirties valdęs Lietuvą ir Lenkiją, Aleksandras Jogailaitis.
Pasvalio įkūrėjo įprasminimo ženklai
Vos tik atgimimo metais buvo galima pradėti laisvai kalbėti apie savo senosios Lietuvos valstybės istoriją (prie sovietų Lietuvos didieji kunigaikščiai buvo baisūs liaudies engėjai, svetimi savanaudžiai, nesvarbūs ir jų reikšmei miestui negalima buvo skirti būtino dėmesio), Pasvalys šalia šventovės pagal tuomet turėtas išgales sukūrė atminimo ženklą – istorijos sieną, kurios lentose paskelbė du svarbiausius faktus – vienoje pirmojo Pasvalio paminėjo dokumentą, kitoje – karaliaus Žygimanto Augusto Pasvalyje pasirašytas tris Livonijos ordino kapituliaciją įtvirtinančias sutartis. O seniausioje miesto kavinėje tai įkūnyta piešiniu lubose, kurio negali nepastebėti kiekvienas atvykėlis – Pasvalio pirmojo paminėjimo fakto vizualizacijos. O neseniai Pasvalyje priešais savivaldybę iškilo paminklas Žygimantui Augustui. Miesto įkūrėjo Aleksandro Jogailaičio vardas ir jo pasirašyto sprendimo svarba Pasvalyje, kuris tik tris dešimtmečius teturi savo puikiai veikiantį muziejų, įkurtą buvusiame kino teatre, yra pilnavertiškai įtvirtinta. Minėtose vietose yra skelbimas pirmojo Pasvalio paminėjimo įrašas – „Mes, Aleksandras, Dievo malone Lietuvos didysis kunigaikštis, Rusios, Žemaitijos ir t.t. Viešpats ir paveldėtojas, štai ką skelbiu šiuo raštu visiems, dabar gyvenantiems ir būsimiems, kurie susipažins su šiuo raštu… Nutarėme įsteigti ir aprūpinti bažnyčią, esančią Trakų vaivadijoje, Upytės apskrities vietovėje, vadinamoje Pasvaliu, kur iš vienos pusės yra Svalios upė, iš antrosios pusės Lėvuo įteka į kitą upę (…)“ Šiuo Jogailos anūko raštu, duotu Pasvalio kunigui Jonui Grotui 1497 metų gruodžio 6 dieną, fiksuojama miesto pradžia.
Panevėžio pavyzdys
Panevėžys po istorikų diskusijų išgrynino miesto pradžios ir jo įkūrėjo svarbą – suvokta, kad 1503 metų rugsėjo 7-ąją Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Aleksandras savo rašte Ramygalos bažnyčios klebonui apie dovanojamas žemes tarp Nevėžio ir Lėvens upių pirmą kartą paminėjo Panevėžio miesto vardą ir jis yra valdovas, suteikęs miestui gimtadienį.
Panevėžio centre prieš senvagę ties legendiniu J. Miltinio dramos teatru 2003 metais buvo pastatytas mūsų skulptūros genijaus Stanislovo Kuzmos paminklas miesto įkūrėjui, Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Aleksandrui Jogailaičiui. Po valdovo, laikančio rankose būsimosios miesto šventovės maketą, didinga skulptūra skelbiamas pirmojo miesto paminėjimo tekstas.
Anykščiuose – trijų dešimtmečių nesuprantama tyla
1990 metais laisvės sąlygomis išrinkta Anykščių rajono taryba (joje buvau Sąjūdžio iškeltu deputatu ir tarybos pirmininko Antano Gražio pavaduotoju), artėjant Anykščių 550 metų jubiliejui, 1992 metais, nusprendė vienbalsiai, kad svarbiausias ženklas, kuriuo sukaktį įprasminsime, bus paminklo garsiausiam anykštėnui Antanui Baranauskui sukūrimas ir jam reikalingo Vyskupo skvero sutvarkymas. Nors pinigų trūko kaip duonos, bet rajono valdytojas Algimantas Dačiulis priėmė sprendimą pastatyti A. Sakalausko paminklą ir su pavaduotoju Juozu Ratautu padarė nepaprastai daug, net neįmanomai daug, kad apleistas žemės sklypas virstų puikiu skveru, kurio centre stovi kūrybos genijaus A. Baranausko skulptūra, įvertinta Lietuvos nacionaline kultūros premija. Tiek svarbių darbų rajonui padaręs šviesusis Algimantas Dačiulis šio skvero sukūrimu ir poeto skulptūros statybos organizavimu atliko didžiausią nacionalinės svarbos savo, kaip rajono valdytojo darbą, nors per tiek metų jis vis dar nėra pagerbtas rajono Garbės piliečio titulu. Kodėl?
Kai 1990 metais veiklą pradėjusi rajono taryba jau buvo nusprendusi Anykščių 550 metų jubiliejų 1992 metais minėti pagal valdovo Kazimiero Jogailaičio apsilankymo Anykščiuose 1442 lapkričio 7 d. faktą, ėmė ryškėti, kad esama ir dviem metais ankstesnio valdovo Kazimiero Jogailaičio 1440 liepos 22 d. rašto su miesto vardo paminėjimu, ką paskelbė istorikas dr. A. Baliulis (jo straipsnis publikuotas 1992 m. pagal prof. A. Tylos parengtą sampratą Anykščių muziejaus jubiliejui išleistoje knygoje „Anykščiai“). Pagal naująją datą jubiliejus jau buvo praėjęs, todėl rajono taryboje nusprendėme jubiliejų švęsti pagal 1442 lapkričio 7 d. įrašą Lietuvos Metrikoje ir toliau su garsiausiais Lietuvos istorikais aiškintis, kuris paminėjimas laikytinas tikruoju miesto gimtadieniu. Tačiau įvyko priešingai – tris dešimtmečius muziejaus direktorius blokavo šiuos darbus ir nieko nėra padaryta iki pernai metų, kada Anykščių menų centras bei savivaldybės vadovas ir vyriausioji architektė pradėjo intensyviai konsultuotis dėl šios problemos.
Tris dešimtmečius nieko dėl to nedaręs muziejaus vadovas pradėjo kaišioti pagalius į ratus – vienas po kito gimė vietos rašytojo rašiniai „Anykštoje“, kuriais buvo niekinamas senosios mūsų valstybės valdovo institutas ir kartojamos sovietmečiu iki koktumo nuvalkiotos klišės, kad jie – ne mūsų, kad didieji kunigaikščiai – engėjai, kad nesvarbūs ir kad šios temos faktų aktualinimas yra klaidingas, kad jie „tik pravažiavo“.
Rašytoją lapkričio 7 dieną „perspjovė“ istorikas dr. T. Baranauskas, valdovo apsilankymo Anykščiuose dieną bibliotekoje ultimatyviai pareikalavęs neminėti 1440 liepos 22 dokumento, kurį suniekino seniai žinomo dokumento pagrindu iškeldamas naują hipotezę. Muziejaus ir bibliotekos svetainėse paskelbtame įraše sau leidžiama garsiausių mokslininkų požiūrį pristatančius asmenis išvadinti kvailiais, o kalbėtojo renginyje naudotose skaidrėse, kuriomis be jokio pagrindo daugiausia kliuvo merui, kuris visai nieko dėtas, nes knygos „Valdovai Anykščiuose“ įvade tik paminėjo prof. R. Ragauskienės nuomonę, cituodamas specialiai Anykščiams jos tik ką parašytos ir dar neišleistos studijos „Karališki Anykščiai – XV-XVIII a.“ išvadą, kad dr. A. Baliulio tezė, jog pirmasis Anykščių paminėjimas 1440 liepos 22 valdovo Kazimiero Jogailaičio laiške yra patikimas ir kad „galimybė sieti 1440 m. dokumentą su pirmuoju Anykščių paminėjimu išlieka.“
Neginčiju ir išpažįstu istoriko dr. T. Baranausko teisę manyti ir įrodinėti seniai žinomus šaltinius visai kitaip, kas nuo pat 1442 liepos 22 d. dokumento paskelbimo diskutuojama tiek Lenkijos, tiek Lietuvos istorikų, bet negaliu pritarti istoriko ultimatumui, kad jis viską dabar įrodė ir tuoj pat visi turi užsičiaupti ir nebeminėti 1440 m. liepos 22 valdovo rašto. Radikalizmas gyvenime yra koktus, bet kai jam pajungiamas istorijos mokslas – jis dar koktesnis. Labai tikiuosi, kad savivaldybė dar iki rinkimų, kovo 5 d. (beje, ši diena Anykščiams taip pat yra karališka – kovo 5 Anykščiuose, Lietuvos didžiojo kunigaikščio dvare su garsiausių Lietuvos ir Karūnos elito palyda Anykščiuose lankėsi karalius Steponas Batoras) išleis prof. R. Ragauskienės studiją „Karališki Anykščiai – XV-XVIII a.“ ir bus galima argumentuotai, dalyvaujant skirtingai manantiems viešame renginyje aptarti visą valdovų buvimo procesą ir objektyviai diskutuoti dėl miesto gimtadienio pagrindų. Tuo tarpu dabar istoriko bibliotekoje naujai iškelta valdovo 1440 liepos 22 rašto įrašo kitokia hipotezė tėra tik hipotezė ir nieko daugiau, juolab, kad ji nėra mokslinėje recenzuojamoje literatūroje paskelbta.
Bet dar grįžtu prie to, nuo ko pradėjau – keisto prasmių ir idėjų rūko, keistos sąmonės miglos. Tiek Anykščiuose gyvena istorikų, lituanistų, muziejininkų, bet nėra jokių jų pasisakymų, diskusijų, jokios miesto istorijos studijų programos, jokio istorikų ar humanitarų klubo, kuriam privalu aiškintis miesto istorijos naujausius tyrimus, juos inicijuoti, rengti svarstymus su tyrėjais. Kažkoks vangumas, atsainumas, vakuumas, beviltiškumas. Anykščių kultūrininkai 1990 metais pirmieji Lietuvoje paskelbę savo krašto kultūros plėtojimo strategiją, decentralizavę Kultūros skyrių ir įstaigoms suteikę savarankiškumą, kuo pasinaudojo praktiškai visos savivaldybės, dabar nebeturi lyderystės. Vyksta batalijos dėl Kultūros skyriaus vadovų personalijų, dėl medinės pilies statybos, kuriai nėra jokio teisinio pagrindo, o Kultūros skyrius mažiausiai reikalingas, jei gerai, kūrybingai dirba kultūros įstaigos, kurioms viršininkų biurokratų tikrai nereikia. O problemų kalnas auga, veriasi vis daugiau kultūros žaizdų. Bet apie tai – kituose straipsniuose.
Artėjantis Anykščių miesto įkūrėjo jubiliejus
Kartu su pirmojo Lietuvoje memorialinio muziejaus – poeto A. Baranausko klėtelės – šimtmečiu tais pačiais 2027 metais lapkričio 30 d. sukaks 600 metų, kai gimė Anykščių miesto įkūrėjas Kazimieras Jogailaitis. Ar ir tada Anykščių miesto įkūrėjo gimtadienis nebus paminėtas, įamžintas, įvertintas, suvoktas? Tai jau nebe retorinis, o praktinis klausimas.
It’s arduous to find educated individuals on this topic, however you sound like you realize what you’re talking about! Thanks
I do love the way you have presented this specific challenge plus it does indeed supply us some fodder for thought. Nevertheless, coming from just what I have witnessed, I simply wish when the remarks pile on that men and women keep on issue and in no way embark on a soap box regarding the news du jour. Anyway, thank you for this excellent piece and whilst I do not really go along with it in totality, I respect your viewpoint.
Awesome site you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really like to be a part of community where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!
Perfectly pent subject matter, Really enjoyed looking at.
Hello. excellent job. I did not expect this. This is a great story. Thanks!
I have to get across my appreciation for your generosity for those individuals that should have help on this important idea. Your personal dedication to passing the message throughout became wonderfully interesting and has continuously encouraged many people like me to get to their targets. Your insightful advice can mean a great deal a person like me and substantially more to my fellow workers. Warm regards; from all of us.
This really answered my drawback, thanks!
The core of your writing while sounding reasonable at first, did not sit very well with me personally after some time. Somewhere throughout the sentences you actually were able to make me a believer but just for a short while. I however have got a problem with your jumps in logic and you would do nicely to fill in those breaks. In the event you can accomplish that, I could undoubtedly be impressed.
Well I really liked studying it. This article provided by you is very useful for accurate planning.
I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!
I am continuously looking online for ideas that can aid me. Thx!
I have been browsing online greater than 3 hours these days, but I never discovered any interesting article like yours. It is pretty price sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content as you probably did, the web will likely be much more useful than ever before. „Baseball is 90 percent mental. The other half is physical.” by Lawrence Peter Berra.
Way cool, some valid points! I appreciate you making this article available, the rest of the site is also high quality. Have a fun.
You are a very bright person!
I really enjoy looking at on this site, it holds superb posts.
hi!,I like your writing so much! share we communicate more about your article on AOL? I need an expert on this area to solve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you.
Hello. splendid job. I did not anticipate this. This is a great story. Thanks!
I do like the manner in which you have framed this concern plus it does supply me some fodder for thought. On the other hand, through just what I have observed, I basically hope as the actual feedback pack on that individuals stay on point and don’t get started on a tirade regarding the news du jour. Still, thank you for this superb piece and whilst I do not really agree with it in totality, I value the point of view.
Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. Nevertheless think of if you added some great pictures or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site could certainly be one of the best in its niche. Great blog!
An attention-grabbing dialogue is price comment. I think that it’s best to write more on this subject, it may not be a taboo subject but generally people are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers
Throughout this awesome scheme of things you receive a B+ just for effort and hard work. Where you misplaced me personally was in your particulars. You know, as the maxim goes, the devil is in the details… And it could not be much more true at this point. Having said that, allow me reveal to you what did work. Your article (parts of it) is definitely highly convincing which is possibly why I am making an effort in order to opine. I do not really make it a regular habit of doing that. Secondly, whilst I can certainly notice the leaps in reason you come up with, I am not necessarily certain of just how you appear to connect your details which make your final result. For right now I will yield to your point but wish in the near future you link the dots better.
Enjoyed looking at this, very good stuff, thankyou. „The hunger for love is much more difficult to remove than the hunger for bread.” by Mother Theresa.
Thanks for the article, how can I make is so that I get an email every time you write a new post?
Would you be desirous about exchanging hyperlinks?
There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure good factors in options also.
I’m still learning from you, but I’m trying to reach my goals. I absolutely liked reading all that is written on your site.Keep the aarticles coming. I loved it!
Visur yra biznis. Bet paminklas gal neišdarkys memorialines aplinkos.
Tai ką – paminklą karaliui statysim
Statybos visada biznis, o paminklo statybos-švarus biznis.
Gryna tiesa parasyta, o kas toliau?
Cituoju straipsnio autorių;”Tris dešimtmečius nieko dėl to nedaręs muziejaus vadovas pradėjo kaišioti pagalius į ratus – vienas po kito gimė vietos rašytojo rašiniai „Anykštoje“,…” ir noriu paklausti: a). ar autorius ant muziejaus direktoriaus griežia dantį dėl to,kad jis pats muziejaus direktoriumi prabuvo tik 3 metus, o dabartinis 30? b). kokio masto ir reikšmės veikėju(rašytoju) laiko save, jei vertinamą, pripažintą Lietuvoje ( ir ne tik), rašytoją vadina „vietos rašytoju”? c). ar straipsnelyje minimas tvyrantis rūkas tikrai gaubia Anykščius ar tik autoriaus asmeninius mintijimus.
Pritariu komentarui 100 proc. Panašu, kad per visą gyvenimą nieko nepasiekus, tebūnant nuolatiniam šešėlio vaidmeny, ir atsėlinus gyvenimo rudeniui, rašliavos autorius įkyriai ima lįst svetiman daržan, dėstyt savo tiesas, niekint ir dergt tuos, kurie gyvenime savo darbais ir atsidavimu pasiekė labai daug. Jau darosi priklu nuo pono rašliavų ir komentarų po savom rašliavom. Apgailėtina. Žmogus be savigarbos sau ir kitiems.
Koks jokingas komentaras! Pyktis proteli aptemde?
Pyktis? Nespręsk, tamsta, apie kitus pagal save. Bent artėjant Kalėdoms, nustok dergt.
Geras Balčiūno straipsnis.
Balčiūnas galėjo buti direktoriumi kiek norėjo. Nežinote, tai ir nerašykite ko nežinote…
Geras! Pasvalys aukstumoj, Anyksciai – kaliose. Grauduma…
Karališkas reikalas visai bergždžias darbas. Be turinio bus tik butaforija, tubiška valgykla arba amfibija baloje.
Na menkas supratimas, ne tas, lygis paties
Gal užmiršo muzuejaus vadovas kieno dėka tiek metų sėdi šiam poste. Ar bijo, kad atėjus pencijos laikui bus gražiai palydėtas į ją. Vytautai, jus šaunus, kad suprantate daug ką ir norite Anykščius iškelti iš tos plastmasinės duobės. Pagarba.