„Metai iš metų populiariausių profesijų top’ų viršūnių neapleidžiančių IT specialistų trūkti negali“ – sakysite jūs – tačiau realybė visiškai kitokia. IT įmonės, startuoliai, reklamos agentūros, gamybos ir kitos įmonės: Lietuvoje ir pasaulyje juntamas didelis programuotojų ir kitų šios srities specialistų trūkumas, o dėl geriausiųjų įmonės, tikrąja šio žodžio reikšme, kovoja. Todėl, jeigu domitės IT sritimi, jeigu norite savo karjerą sieti su ja, drąsiai kibkite į mokslus – galimybių mokytis programavimo šiandien yra ne viena. Tačiau kaip išsirinkti sau tinkamiausią? Trumpai apžvelksime įvairius mokymosi programuoti metodus ir įvertinsime jų privalumus bei trūkumus – galbūt tai padės jums apsispręsti?
Mokykitės savarankiškai
Bene paprasčiausias ir dažniausiai nemokamas būdas mokytis programavimo – mokytis savarankiškai žiūrint video „YouTube“, skaitant straipsnius, programuotojų forumus bei naudojantis kita virtualiai lengvai pasiekiama informacija.
Toks mokymasis nereikalauja finansinių investicijų, yra lengvai prieinamas kiekvienam norinčiam, galite mokytis jums patogiu metu. Tačiau iššūkiu gali tapti per didelis informacijos kiekis: atrodo, gerai, kad informacijos yra daug, tačiau atsirinkti tinkamiausią gali būti sudėtinga. Svarbu gerai suprasti, kokios programavimo šakos ar kalbos norite išmokti, tai padės lengviau atskirti naudingą informaciją nuo perteklinės.
Dar vienas mokymosi savarankiškai minusas – niekas nepatikrins jūsų atliktų praktinių užduočių, neduos patarimų, kokias klaidas padarėte ir kaip jų išvengti ateityje.
Ieškokite mentoriaus
Jeigu aiškiai žinote, kokios programavimo šakos ar kalbos išmokti norite, tačiau vis tiek klaidžiojate tarp milžiniškų informacijos kiekių internete, galite rinktis kitą mokymosi metodą – mokytis su mentoriaus pagalba.
Raskite patyrusį jus dominančios šakos ar programavimo kalbos specialistą ir susitarkite dėl individualių pamokų. Didžiausias tokio mokymosi pliusas, be abejo, yra praktinė mentoriaus patirtis. Jis padės jums atsirinkti informaciją, pasidalins konkrečiais patarimais, duos jums užduočių, kurias vėliau kartu galėsite apžvelgti.
Mentorystė dažniausiai yra nemokama, tačiau tai jau individualus mokytojo sprendimas, todėl šis mokymosi metodas gali pareikalauti finansinių investicijų. Tačiau laiko atžvilgiu, programuoti išmoksite daug greičiau nei mokydamiesi iš nemokamų šaltinių savarankiškai.
Rinkitės studijas universitete
Dar vienas klasikinis ir laiko patikrintas metodas yra programavimo studijos universitete ar kolegijoje. Galite rinktis Lietuvos ar Europos aukštąsias mokyklas, pasirinkimas tikrai platus, o studijų kokybė aukšta.
Jeigu jūs jau esate baigę universitetą ar kolegiją ir siekiate persikvalifikuoti į IT sritį, šis variantas, greičiausiai, neskamba labai patraukliai. Visų pirma, dėl studijų trukmės ir, žinoma, kainos.
Tačiau tai puikus pasirinkimas ką tik mokyklą baigusiems absolventams, kurie turi galimybę į pirmąsias valstybės finansuojamas studijas, taip pat ir dėl trukmės – jūsų dar nevaržo įvairūs finansiniai įsipareigojimai, dažniausiai, jūs dar nesate sukūrę šeimos, todėl mokslams galite skirti daugiau dėmesio ir laiko.
Bene didžiausias programavimo mokymosi universitete privalumas yra kvalifikuoti dėstytojai, besidalinantys praktiniais patarimais, užduotimis, kurias vėliau apžvelgia ir padeda suprasti, kur reikėtų pasitempti, o kas sekasi puikiai. Taip pat daug bendrų žinių prideda galimybė universitete mokytis plačiau, nei tik konkrečią programavimo sritį ar kalbą.
Programavimo kursai internetu
Aukso viduriuku gali tapti programavimo kursai internetu, pavyzdžiui, organizuojami „Turing College“. Lyginant su kitais, tai bene pranašiausias mokymosi metodas, ypač turintiems kitos srities kvalifikaciją ir norintiems persikvalifikuoti į IT sritį.
Kursus veda patyrę savo srities specialistai, aiškiai žinantys IT srities niuansus, sukaupę ypač reikalingą patirtį ir ja besidaliantys su kursų dalyviais. Mokslų trukmė trumpesnė nei universitete, jūs gaunate tik kokybišką atrinktą ir patikrintą informaciją, o sėkmingai pabaigus kursus yra galimybė įsidarbinti vienoje iš partnerių įmonių.
O geriausia, kad jums tokie programavimo kursai internetu gali nieko nekainuoti, nes juos finansuoja Užimtumo tarnyba. Nesvarbu, esate bedarbis ar dirbantis, galite pasinaudoti šia galimybe. Jums tereikia atitikti tris kriterijus: gyventi Lietuvoje; būti 18-67 metų amžiaus; ir per pastaruosius 12 mėnesių būti nesinaudojus UŽT finansavimu. Vienintelis keliamas reikalavimas – po baigimo mažiausiai 6 mėnesius dirbti pagal įgytą kvalifikaciją.
Nebijokite starto IT srityje
Nesvarbu, kuriuo metodu mokysitės programavimo, ateis diena, kai turėsite šioje srityje startuoti kaip programuotoja ar programuotojas. Svarbu pasitikėti savimi, nesustoti mokytis ir drąsiai klausti, jeigu kyla klausimų. Yra ir daugiau įvairių specialistų patarimų, tačiau jeigu būsite drąsūs, pasitikintys savo sugebėjimais ir žingeidūs, keliai jums bus atviri.
Paprašykite mentoriaus ar dėstytojo rekomendacijos, stenkitės gerai mokytis ir po internetinių kursų baigimo gaukite pasiūlymą įsidarbinti. Ieškokite praktikos vietų, dalyvaukite įvairiuose projektuose. Galiausiai, prisijunkite prie IT specialistų Lietuvoje bendruomenės. Net nepastebėsite, kaip įsivažiuosite ir sėkmingai vystysite karjerą IT srityje.
Nesvarbu, kiek daug programuotojų turime, Lietuvoje jų visada trūksta, o tai suteikia drąsos ryžtis tapti IT srities specialistais visiems, kurie apie tai svajoja. Tuo labiau, kad šiandien turime daug skirtingų galimybių mokytis programavimo: nemokama informacija „YouTube“ ir kituose interneto kanaluose; individualios pamokos su mentoriumi; studijos universitete; arba programavimo kursai internetu. Įvertinkite kiekvieno metodo pliusus ir minusus ir išsirinkite sau tinkamiausią.
Užsak. Nr. 29