Mūsų oda reaguoja į daugybę aplinkos dirgiklių ir sąveikauja su organizmo viduje esančiais organais bei ląstelėmis. Tam tikra sąveika ar kontaktas gali odą pažeisti ir tuomet ant jos susiformuoja dariniai. Mes tai vadiname bėrimais, pažeidimais, žaizdomis ar kitais pavadinimais, tačiau bendrąja prasme daugelį jų galime kategorizuoti, kaip odos darinius. Išskirkime populiariausius odos darinių tipus, jų savybes ir apibrėžkime situacijas, kada verta kreiptis į profesionalus dėl apžiūros ir/ar pagalbos.
Skirtingi odos dariniai ir jų savybės
Pūslelinės sukelti dariniai dažniausiai atsiranda aplink lūpas ir burną. Iššokusios pūslės ar pūslė gali sukelti deginantį ar net dilgčiojimo pojūtį. Ji gali būti balkšvos, gelsvos (su pūliais), raudonos ar šašo raudonumo spalvos. Pūslelinės gydymas yra ganėtinai tradiciškas ir, dažnais atvejais, nesudėtingas.
Acne – paaugliams ir jaunuoliams dažniausiai būdingas odos bėrimas, kuris atsiranda dėl užsikimšusių odos porų. Acne bakterija sukelia spuogus, kurie, jeigu visai nėra prižiūrimi arba labai paplinta ir pūliuoja, gali palikti randus vyresniame amžiuje.
Kondilomos – vis labiau aptarinėjamas karpų porūšis. Kondilomos atsiranda ant išorinių lytinių organų ir pasižymi labai dideliu pažeidžiamumu bei jautrumu. Jos gali sudaryti eiles ar įvairias formas bei kraujuoja. Gydoma tepalais, tirpalais, rūgštinėmis priemonėmis. Karpos plinta virusiniu būdu – per prisilietimus.
Apgamai – savaime apgamai nėra pavojingi, jeigu nekinta arba nėra itin dideli, ar nelygūs. Apgamus verta periodiškai stebėti ir, pamačius pakitimus, kreiptis į gydytojus.
Karbunkulai (votys, piktieji pūliniai) – tiek nemaloniai atrodantis, tiek labai skausmingas ir daug šalutinių poveikių sukelti galintis darinys. Jis būna raudonas, skausmingas ir dirglus. Šis iškilumas gali paskatinti odos šerpetojimą aplink patį karbunkulą, sukelia nuovargį, viso kūno skausmą ar net karščiavimą.
Kada verta kreiptis į specialistus dėl odos darinių?
Tikrai ne visi odos dariniai yra pavojingi ir tikrai ne dėl visų jų verta kreiptis į specialistus. Ant veido atsiradęs spuogas, mažas raudonas apgamėlis, paberta ranka po indų plovimo arba žiemą labiau šerpetojanti oda dažniausiai yra labai paprastai išsprendžiamos problemos. Tačiau tais atvejais, kada darinys yra skausmingas, jis plinta, atsiranda labai netikėtai, sukelia šalutinius poveikius arba jums labai nepatinka, kaip jie atrodo, verta kreiptis į dermatologus dėl galimų sprendimų.
Užsak. Nr. 234