Lauko aplinkai skirtų dangų pasirinkimas yra svarbus ne tik dėl estetinių priežasčių, bet ir dėl funkcionalumo bei ilgaamžiškumo. Tinkama danga gali užtikrinti ne tik gerą estetiką, bet ir ilgalaikį atsparumą įvairioms oro sąlygoms, eismo apkrovoms bei aplinkos pokyčiams. Šiuos privalumus užtikrina laiko ir praktikos patikrintos medžiagos, pavyzdžiui, trinkelės iš betono. Visgi, šiandien galime rinktis iš daugybės skirtingų medžiagų. Todėl kai kurie žmonės nusprendžia eksperimentuoti ir pasirinkti kitokias medžiagas. Deja, tačiau tikrai ne visos priemonės yra vertos pasitikėjimo ir investicijų. Todėl formuojant lauko grindų dangą tikrai pravartu žinoti, kokios medžiagos padeda sukurti patikimą ir patogų grindinį lauke, o kokių – reikėtų vengti. Būtent tai ir aptarkime.
Dangos, kurių lauko aplinkoje reikėtų atsisakyti
Kai kurios medžiagos gali atrodyti itin reprezentatyviai ir patraukliai, tačiau dėl savo savybių – lauko aplinkai jos visiškai netinka. Pavyzdžiui, danga, sudaryta iš plastikinių ar guminių komponentų, įprastai labai greitai susidėvi ir pasensta. Tokia danga nėra pritaikyta lauko aplinkos sąlygoms. Dėl tiesioginio kontakto su saulės spinduliais ir atmosferos veiksniais, tokio tipo danga greitai praranda ne tik savo estetines savybes, bet ir patvarumą. Ilgainiui tokia danga gali tapti ne tik nepatrauklia, bet ir pavojinga, nes ant jos gali susidaryti slidūs plotai.
Taip pat reikėtų vengti dangų, kurios gali sukelti vandens kaupimąsi. Tai ypač svarbu, kai kalbama apie pėsčiųjų takus ar automobilių stovėjimo aikšteles. Dažniausiai vandens kaupimąsi skatina dangos, kurios pasižymi labai lygiu paviršiumi. Toks paviršius nesuteikia galimybės vandeniui įsiskverbti į dirvožemį. Ilgainiui tai sukelia vandens užtvindymą, dėl kurio pavojus kyla tiek aplinkai, tiek pačios dangos būklei.
Lauko aplinkai puikiai subalansuotos dangos
Vienas iš svarbiausių veiksnių renkantis lauko dangą – atsparumas aplinkos veiksniams ir mechaniniam poveikiui. Puikus pasirinkimas yra akmens, betono arba klinkerio trinkelės, nes šios medžiagos yra atsparios drėgmei, temperatūros svyravimams ir UV spinduliams. Be to, jos yra labai patvarios ir gali atlaikyti dideles apkrovas, todėl puikiai tinka naudojimui tiek pėsčiųjų takuose, tiek automobiliams skirtuose keliuose.
Viena iš populiariausių ir praktiškiausių dangų pasirinkimų tiek viešoje, tiek privačioje aplinkoje yra betoninės grindinio trinkelės. Jos puikiai tinka ir pėsčiųjų takams, ir privažiavimo keliams, nes yra atsparios mechaniniams pažeidimams, drėgmei ir temperatūrų pokyčiams. Dėl didelės pasirinkimo įvairovės, grindinio trinkelės suteikia galimybę sukurti unikalų ir estetišką aplinkos dizainą. Be to, jos pasižymi ilgaamžiškumu, lengva priežiūra ir tikrai patrauklia kaina. Visgi, svarbu atkreipti dėmesį į jų montavimą, kad būtų užtikrinta teisinga drenažo sistema. Netinkamai sumontuotos trinkelės gali sukelti vandens kaupimąsi ir kitus, su šiuo procesu susijusius nepatogumus. Svarbu pasirinkti ir kokybiškas, tinkamu būdu apdirbtas ir pagamintas trinkeles. Jeigu aktualu – puikios kokybės grindinio trinkeles gali pasiūlyti Kauno Gelžbetonis.
Kitas geras pasirinkimas – natūralūs akmenys, tokie kaip granitas. Tokia danga taip pat pasižymi dideliu atsparumu dilimui ir ilgaamžiu tarnavimu.
Renkantis lauko aplinkai skirtą dangą reikia vadovautis visiškai kitomis taisyklėmis nei renkantis medžiagas, skirtas vidaus erdvėms. Renkantis lauko dangą didžiausią dėmesį turime skirti ne estetikai, bet medžiagų funkcionalumui, praktiškumui bei atsparumui aplinkos veiksniams. Tinkamai pasirinkta danga užtikrina ilgalaikį patikimumą, sumažina priežiūros kaštus ir padeda sukurti ne tik gražų, bet ir praktišką lauko grindinį. Dėl puikaus patvarumo ir konstrastingų estetinių savybių tiek privatūs asmenys, tiek įvairios įmonės dažniausiai renkasi vieno ar kito tipo grindinio trinkeles. Visgi, esant poreikui, galima rasti ir kitas parinktis. Svarbiausia atsiminti, kad būtina ne tik tinkamai pasirinkti medžiagą, bet ir deramai atlikti dangos montavimo darbus.