Lietuvos aukščiausiasis teismas (LAT) priėmė nutartį, turėsiančią įtakos ne vieno žemės savininko interesams. Nutartis atveria kelią žemės savininkams, kurių žemėje stovi elektros stulpai ar pastotės, už tai reikalauti piniginės kompensacijos.
Portale lrytas.lt advokatė Inga Pališkienė rašė: „Teismo nutartis pakeis iki šiol galiojusią praktiką, kai žemės savininkams nebuvo atlyginama už tai, kad jų privačiuose žemės sklypuose yra pastatyti ir AB Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) eksploatuojami elektros įrenginiai“.
Advokatė pristatė LAT nagrinėtą bylą, kurioje žemės savininkas iš ESO prašė priteisti kompensaciją už tai, kad jo žemėje yra pastatyta 19 ESO priklausančių elektros perdavimo linijos stulpų ir elektros pastotė. Dėl to ieškovas negali naudotis 0,199 ha žemės plotu, o ir jo teigimu, ESO darbuotojai atvažiuodami ne kartą sunaikino ten pasėtas žemės ūkio kultūras. Todėl žemės savininkas patiria nuostolius.
LAT nusprendė, kad ieškovas turi teisę gauti piniginę kompensaciją, kurios dydį turi nustatyti teismas.
„Nors dėl konkretaus kompensacijos dydžio nustatymo byla grąžinta nagrinėti apeliacinės instancijos teismui, tačiau minėtos nutarties pagrindu kiti žemės savininkai galės reikalauti kompensacijų už patiriamus nuostolius dėl žemėje pastatytų elektros tinklų“, – rašoma lrytas.lt.
„Atsižvelgiant į Lietuvos aukščiausiojo teismo išaiškinimą, kompensacijos galės reikalauti visi privačios žemės savininkai, patiriantys nepatogumų dėl to, kad jų žeme naudojasi ESO savo elektros įrenginiams, įrengtiems žemės sklype, eksploatuoti. Asmuo neturi būti ūkininkas, kad galėtų prašyti kompensacijos. Užtenka vien fakto, kad asmens žemės sklype yra elektros įrenginiai ar jų apsaugos zonos ir savininkas dėl to patiria tam tikrų nepatogumų (sumažėja sklypo vertė, negalima statyti statinių, auginti augalų ir pan.). Tačiau konkrečių patiriamų nuostolių įrodyti nereikia, kompensacijos dydį nustato teismas. Teismas taip pat atkreipė dėmesį, jog kompensacijai priteisti nesvarbu, kada savininkas įgijo žemę ir kada joje buvo pastatyti elektros įrenginiai“, – konstatavo advokatė I. Pališkienė.
„Lietuvos aukščiausiojo teismo nutartis leidžia spręsti, kad šiuo atveju vienokio ar kitokio dydžio kompensacija turi būti priteista. Todėl galima prognozuoti, kad teismuose tikrai atsiras nemažai bylų, kuriose žemės savininkai prašys kompensacijos iš ESO už jų sklypuose esančius elektros įrenginius, nes didelė dalis elektros įrenginių privačiuose sklypuose yra pastatyta seniai, be jokių atskirų susitarimų su savininkais ir už naudojimąsi privačia žeme daugeliu atvejų šiandien nėra kompensuojama“, – rašė advokatė.