Anykštėnas mokslininkas, fotomenininkas, kraštotyrininkas dr. Bronius Šablevičius išleido naują knygą „Anykščių krašto gamta“.
„Drąsiai galiu pasakyti, kai tai bene pirmoji tokio pobūdžio knyga, kurioje apžvelgiamos svarbiausios Anykščių krašto gamtinės vietovės, pasakojama apie jose saugomas vertybes ir įdomybes, gamtos paminklus: medžius, akmenis, šaltinius, geologines atodangas, ledynų atgabentus granito luitus.
Knygoje skaitytojai ras paaiškinimą, kaip atsirado Šventosios upė, Rubikių ežerų sistema, kodėl didieji rieduliai – Puntukas ir jo „brolis” – atnešti iš skirtingų Šiaurės vietų, kodėl Šventosios ir Nevėžio upių vandenys susitinka tik už šimtų kilometrų, įtekėję į Nemuno srovę, kokie augalai dar prisimena Anykščių krašte buvusią „šaltąją tundrą ir besiganiusius mamutus“.
Pasak autoriaus, negalima buvo užmiršti ir gamtos svečio iš visai kito pasaulio – iš Kosmoso erdvių atklydusio ir mūsų krašte nukritusio sunkaus geležinio akmens meteorito gamtos dovanos…
B. Šablevičiui parūpo pamąstyti, kodėl Anykščių kraštas turėjo ir tebeturi tiek meninės kūrybos žmonių. „Gal talentus skatina ir tebeaugina stipri turtingos gamtos apsuptis? Tema labai plati, išsamiai ją galima išdėstyti nebent per keletą knygos tomų. Tuo labiau, kad garsus geografas prof. Česlovas Kudaba, susipažinęs su mūsų rajonu, rašė, kad tai ne „rajonas“, o savitas kraštas – Anykštija. Ne kiekvienas Lietuvos administracinis rajonas nusipelno vadintis tokiu išdidžiu vardu“, – sako B. Šablevičius.
Ačiū autoriui už Anykščių krašto gyvosios gamtos tyrinėjimus ir pasidalintas įžvalgas, nuostabias nuotraukas, kurių autoriai – profesionalūs fotografai.
Skaitykime B. Šablevičiaus knygą „Anykščių krašto gamta“ ir lai gamtos pažinimų ir atradimų procesai niekada nesibaigia”, – apie naująjį leidinį rašo Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus vedėja Audronė Berezauskienė.
Vakare gali būti slidu
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) perspėja, kad šiandien bus mišrių kritulių. Prognozuojamas sniegas, pereinantis į šlapdribą ir lietų. Daugelyje rajonų formuosis...
Tiesiog puiku!Dabar Anykstija turi ne tik A.Baranauską,Maironį-didziuosius lietuvybės puoselėtojus,bet ir garsiausią botanikos puoselėtoją lietuvojeS.Obelevicių garsiausią alpinistą Vitkauską,bei vieną garsiausių ornitologų,svietėjų B.Sablevicių.Dar tų garsių yra kilusių ir grįzusių ar begryztancių daugiau.Mano mama,amzinaatilsį- baigė Svedasuose,vėliau baigė Panevėzio mokytojų gimnaziją ir pradinių klasių mokytoja pradirbo Joniskio raj.47 metus.Besimokydama bandė rasyti eilėrascius,įkvėpta Maironio kūrybos,bet buvo sukritikuota savo ” pokario mokytojos” ir nuleido rankas…Kaip sakoma,savo kraste pranasu nebūsi.Man jos eilėrasciai patiko.Gerai kad dabar reiskiasi daugiau gamtininkų,o tai buvo nisa uzurpuota tiek spaudoje,tiek visuomeniniame transliuotojuje ,tiek valdzioje vieno,dviejų „gamtininkų”.Miskai plynai iskirsti,laukai vėjų nugairintai nupustyti,sumonokultūrinti.Turbūt ir as grįsiu į savo senelių namus gyventi,esu negarsus,tik pazįstu siuos gamtininkus ir lab.didziuojuosi.Tik kaip reiks prikelt sodybą,sveikata nebe ta.Sodyba nuostabi,senelis savo rankom pastatė.
Hello from Happykiddi.