Viena stambiausių Joniškio rajone žemės ūkio įmonių uždaroji akcinė bendrovė „Sidabra” paskelbė reorganizaciją, po kurios dalis darbuotojų neteks darbo, rašo „Šiaulių kraštas”.
Viena stambiausių Joniškio rajone žemės ūkio įmonių uždaroji akcinė bendrovė „Sidabra” paskelbė reorganizaciją, po kurios dalis darbuotojų neteks darbo, rašo „Šiaulių kraštas”.
Tai – nerami žinia pramonės įmonių beveik neturinčiame Joniškio rajone, kur didžiausios bendrovės verčiasi žemės ūkio produkcijos auginimu arba perdirbimu. UAB „Sidabra” su padaliniais Marijampolėje ir Šeduvoje (Radviliškio rajonas), dirba daugiau kaip 100 žmonių. Vien Joniškio rajone Satkūnuose įsikūrusiame komplekse pluša 95 žmonės: iš jų – apie 30 specialistų, kiti – darbininkai, aptarnaujantis personalas.
Beveik dvigubai pabrangę pašarai, kritęs eksportas į Rusiją ir sumažėjusios kiaulių supirkimo kainos verčia įmonę ieškoti kelių išlikti rinkoje.
Praėjusią savaitę darbuotojams įteikti įspėjimo lapeliai, informuojantys apie reorganizaciją, po kurios dalis jų neteks darbo. Bendrovės direktorius Gintautas Ulvydas ramina, kad pasklidę gandai apie bankrotą yra netikri, tačiau neneigia, kad padėtis kiaulių augintojų sektoriuje sudėtinga.
„Dar nežinome, ar dirbsime pilnu ciklu, ar ieškosime paršelių augintojų ir patys auginsime tik penimas kiaules. Negalime sakyti, kad po dviejų mėnesių žmonės nebedirbs. Turbūt pasibaigus terminui, atleidimo lapelius pratęsime. Įmonės veiklos pertvarkymas – sudėtingas darbas, kuris gali tęstis metus. Be to, kiaulę užauginti nuo apsėklinimo iki bekono pardavimo trunka mažiausiai 10 mėnesių,- „Šiaulių kraštui” sakė uždarosios akcinės bendrovės „Sidabra” direktorius Gintautas Ulvydas. – Darbo neteks tik dalis darbuotojų, atsirinksime žmones, kurie bus reikalingi pagal pakeistą veiklos planą.”
„Sidabros”, priklausančios „Litagros Grupei”, vadovas sako, kad pastarieji metai kiaulių augintojams ypač sudėtingi. Jei dar šių metų pavasarį miežių toną buvo galima nupirkti už 280 litų, dabar ir miežių, ir kviečių tona kainuoja 600-650 litų arba – daugiau nei dvigubai. Atitinkamai kyla ir pašarų kainos. Anksčiau jų galėjai nupirkti po 570-580 litų už toną, dabar kaina svyruoja nuo 700 iki 900 litų.
Kiaulių supirkimo kainos gerokai sumažėjo: nuo 4,3-4,5 lito už kilogramą gyvo svorio dar šį rugpjūtį iki 3,5-3,7 lito šiuo metu.
Anot G. Ulvydo, teko sumažinti kiaulių bandą nuo 65 iki 55 tūkstančių. Šiuo metu komplekse Joniškio rajone auga 21 tūkstantis kiaulių. Bandą norima visiškai pakeisti nauja.
Apie 70-80 procentų „Sidabros” auginamų bekonų išvežama į Rusijos rinką, likusi dalis parduodama Lietuvoje. Rusijos supirkėjai vertinami dėl to, kad iš karto susimoka už prekę. Pastaruoju metu eksporto kiekis krito. G. Ulvydas mano, kad pokyčius Rusijos rinkoje lemia sezoniškumas: prasidėjo šildymas, lemiantis žmonių poreikių perskirstymą, paklausą.
G. Ulvydo teigimu, kitos įmonės taip pat mąsto apie veiklos pertvarkymą, ieško pigesnių pašarų, dalyvauja grūdų agentūrų skelbiamuose intervencinių grūdų pardavimo konkursuose. Tačiau šiuose konkursuose kiaulių augintojus dažnai nurungia grūdų perpardavinėtojai.
Tokios didelės įmonės, kaip „Sidabra”, griūtis būtų didelis smūgis Joniškiui. Gruodžio 1 dieną nedarbo lygis rajone siekia 14,9 procento, tai yra – 2741 asmuo. Dar apie 600 gyventojų bedarbio statusas sustabdytas, kadangi jie atlieka viešuosius darbus ar dalyvauja kitose laikinose priemonėse.