Kultūros ministerija inicijuoja atskiros valstybės pagalbos schemos kultūros sektoriui rengimą. Nuo liepos 1 d., vykdant Europos Sąjungos (ES) Bendrąjį bendrosios išimties reglamentą (BBIR), ES ir nacionalinio biudžeto parama kultūros sektoriui apibrėžiama kaip valstybės pagalba, kuriai nustatomos atitinkamos finansavimo taisyklės. Pasak kultūros ministro Šarūno Biručio, kai kurios atsiradusios sąlygos ir apribojimai nėra priimtini.
„Tam tikros BBIR nustatytos sąlygos ir apribojimai, t.y. maksimalus finansavimo intensyvumas iki 80 proc., leidybos veikloms iki 70 proc., kultūros sektoriaus projektams, biudžetinių įstaigų finansavimui Lietuvoje nėra priimtini, todėl Kultūros ministerija inicijuoja atskiros valstybės pagalbos schemos kultūros sektoriui rengimą”, – sako ministras.
Pasak ministro, rengiant ir su Europos Komisija derinant atskirą valstybės pagalbos schemą kultūros sektoriui, kultūros veiklų finansavimui Lietuvoje siekiama nustatyti iki 100 proc. maksimalų leistiną finansavimo intensyvumą.
Lietuvos kultūros taryba, administruojanti Kultūros rėmimo fondo lėšas, šiemet galėjo finansuoti iki 90 proc. projekto vertės. Įsigaliojus minėtam BBIR, ši dalis sumažės iki 80 proc., todėl bent penktadalį finansavimo paraiškų teikėjai turės susirasti patys. Valstybinės įstaigos šių 20 proc. negali dengti kitomis iš valstybės gaunamomis lėšomis, todėl privalo ieškoti kitų finansavimo būdų. Šiemet 34 proc. Kultūros rėmimo fondo lėšų atiteko būtent biudžetinėms įstaigoms.
Valstybės pagalbos schema – tai planas, nustatantis tam tikras išskirtines sąlygas grupei valstybės pagalbos gavėjų apibrėžtiems tikslams įgyvendinti.
Šiuo metu valstybės pagalba laikomos valstybės ir vietos savivaldos institucijų teikiamos finansinės paramos priemonės, suteiktos iš valstybės lėšų arba remiamos valstybės, teikiančios subjektams išskirtinę naudą, kurios jie negautų rinkos sąlygomis ir kuri galėtų iškraipyti konkurenciją tarp ES šalių.
Valstybės pagalba teikiama muziejams, archyvams, bibliotekoms, meno ir kultūros centrams ar erdvėms, koncertų salėms, materialiam paveldui, įskaitant visų formų kilnojamąjį ir nekilnojamąjį kultūros paveldą ir archeologines vietoves, paminklus, istorines vietoves ir pastatus, taip pat bet kokios formos nematerialiam paveldui, įskaitant folkloro papročius ir amatus. Pagalba teikiama ir meno ar kultūros renginiams ir pasirodymams, festivaliams, parodoms, kultūrinio ir meninio švietimo veiklai bei muzikos ir literatūros kūrinių rašymui, redagavimui, leidybai ir kt.