Vakar, gegužės 31 dieną, Kurklių sinagogoje buvo pristatyta tapytojo Vytauto Kasiulio darbų paroda žydų tematika. Šia proga kurkliečiams ir miestelio svečiams nemokamai koncertavo žinoma dainininkė, mecosopranas Judita Leitaitė, kuri, sulaukusi kvietimo atvykti į Kurklius, teigė nė akimirkai nesuabejojusi ir pažadėjusi mesti visus darbus, kad tik būtų čia. J. Leitaitė žiūrovams išdavė „paslaptį”, kad jos šaknys – kurklietiškos, nes dainininkės tėtis yra kilęs nuo Kurklių ir net pasakojęs, kaip į eidavo į miestelio šokius.
J. Leitaitė gausiai susirinkusiems svečiams (dalis žiūrovų net liko stovėti, nes pritrūko kėdžių) padovanojo žydiškų ir lietuviškų kūrinių, kiekvieną jų trumpai pristatydama. Mecosopranui akomponavo Jurijus Suchanovas. Kūrinį atliko ir J. Leitaitės mokinys Gintautas Paukštis.
Į renginį atvyko Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Genadij Kofman ir jo pavaduotojas Albertas Savičius. G. Kofman džiaugėsi, kad atsigauna žydų paveldas ir sakė, kad šiandien turime galimybę kalbėti apie istoriją ir gyventi paprastų žmonių gyvenimą.
Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Vytauto Kasiulio dailės muziejaus parodų kuratorė, menotyrininkė dr. Vilma Gradinskaitė, norėjusiems susipažinti su V. Kasiulio darbais iš arčiau, papasakojo, kad dailininkas juose nutapė Biblijos pasakojimus, darbuose atrandame žydiškų motyvų, nors ir ne visai tiksliai vaizduojamų; plačiau papasakojo apie tam tikrus žydų papročius, tradicijas, taisykles. Žydiški motyvai V. Kasiulio kūryboje žiūrovui Lietuvoje pristatyti pirmą kartą.
Tarp žiūrovų buvo matyti ir J. Leitaitės kolega, su kuriuo ji mokėsi konservatorijoje – Lietuvos operos ir baleto teatro solistas Vytautas Bakula, atvyko ir žinomi anykštėnai – rašytojas Rimantas Vanagas, alpinistas Vladas Vitkauskas, mero patarėja Šarūnė Kalibataitė.
Dailininkas Vytautas Kasiulis (1918–1995) – vienas iš nedaugelio lietuvių menininkų, pasiekusių pripažinimo ir įvertinimo pasaulinėje meno erdvėje. Paryžiaus ir Niujorko moderniojo meno muziejai, Prancūzijos, JAV, Kanados, Didžiosios Britanijos, Švedijos, Danijos, Šveicarijos, Vokietijos, Argentinos, Australijos ir kitų šalių dailės galerijos bei kolekcininkai tebesaugo šio dailininko, pelnytai meno kritikų vadinto vienu įdomiausių XX a. antrosios pusės Paryžiaus mokyklos tapytojų, kūrinius.
Plačiau – laikraštyje „Anykšta”.
Koks ten Vitkauskas anykštėnas.