Kuro kainos padidėjo kaip tik tuo metu, kai prasidėjo didieji žemės ūkio darbai. Kartu prasidėjo kuro vagysčių – kartais tiesiai iš kuro bakų bumas. Nors rajono policija nustatė kelis kuro vagystėmis įtariamus asmenis, šių nusikaltimų nemažėja.
Apie tai, kaip efektyviau saugoti savo turtą – Kristina Sriubienė iš Anykščių policijos komisariato.
Kuro kainos padidėjo kaip tik tuo metu, kai prasidėjo didieji žemės ūkio darbai. Kartu prasidėjo kuro vagysčių – kartais tiesiai iš kuro bakų bumas. Nors rajono policija nustatė kelis kuro vagystėmis įtariamus asmenis, šių nusikaltimų nemažėja.
Apie tai, kaip efektyviau saugoti savo turtą – Kristina Sriubienė iš Anykščių policijos komisariato.
Didėjant degalų kainoms labai suaktyvėjo kuro vagys. Policijoje vis daugiau gaunama pranešimų apie įvykdytas kuro vagystes. Siekdami užkirsti kelią tokio tipo vagystėms policijos pareigūnai deda daug pastangų, tačiau kuro vagysčių atskleidimas yra sudėtingas, todėl pareigūnams labai reikalinga ir gyventojų pagalba. Deja, taip reikalingo palaikymo ir glaudaus bendradarbiavimo sulaukiama retai. Pareigūnai nuolat primena gyventojams saugoti savo turtą, nepalikti jo taip, kad jis taptų lengvu grobiu nusikaltėliui. Kuo turtas geriau saugomas (signalizacija, papildomi užraktai ir pan.), tuo sunkiau ji pavogti, t. y., kiekviena papildoma apsaugos priemonė, tai ir papildoma kliūtis nedorėliui, kuri priverčia jį sugaišti daugiau laiko, didina jo įsitempimą ir baimę būti pastebėtam, priverčia klysti ir palikti daugiau pėdsakų, o kartais net visai atsisakyti savo nusikalstamų sumanymų. Gyventojų nerūpestingumas ir pareigūnų perspėjimų praleidimas pro ausis neretai virsta skaudžia pamoka jiems patiems.
Prasidėjus ūkio darbams, ne kartą pareigūnai lankėsi pas rajono ūkininkus ir perspėjo dėl galimų vagysčių, prašė saugoti savo turtą, nepalikti darbinės technikos laukuose toli nuo namų. Nesaugomame lauke paliktas traktorius ir dar puspilniu baku kuro – didžiulė pagunda siekiančiam lengvai ir greitai pasipelnyti. Toli laukuose yra maža tikimybė, kad būsi pastebėtas, o nesaugoma technika, ar nerakintas kuro bakas tiesiog nesukelia jokių kliūčių greitai ir tyliai atlikti „darbelį”. Arčiau namų palikta technika, įrengti papildomi kuro bakų užraktai, neleidžiantys lengvai patekti prie kuro, ar aplink lakstantis šuo apsunkins darbą nusikaltėliui, o neretai ir padės išvengti didelių nuostolių.
Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad ūkiniuose pastatuose laikomos kuro atsargos taip pat turėtų būti kruopščiai saugomos. Neretai pasitaiko, kad tokie ūkiniai pastatai paliekami nerakinti arba galima teigti, „juokingai” užrakinti, lyg apsaugai nuo mažų vaikų. Deja, kuro „užsipilti” ateina ne vaikai ir pagaliuku užremtos durys sukelia tik šypseną, o ne kliūtį siekiant suplanuoto tikslo. Gana dažnai laikant kuro atsargas nesirūpinama ne tik apsauga nuo galimų vagysčių, bet ir pažeidžiami priešgaisrinės saugos reikalavimai. Dažnai kuras būna supiltas į patogias, bet neleistinas laikyti jose, plastmasines talpas, ir tarsi „paruoštas” išsinešti, jo net nereikia niekur perpilti. Didesnėse talpose laikomos kuro atsargos sukeltų vagišiui papildomų nepatogumų, jis gaištų laiką perpildamas kurą į mažesnes talpas ar pasitelktų papildomą techniką kurui išgabenti, o rezultate liktų daugiau nusikalstamos veikos pėdsakų, kurie vėliau padėtų atskleisti kaltus asmenis.
Tiriant tokio tipo vagystes pastebima, kad dažniausiai vagišiai, prieš įvykdydami vagystę, gerai apžiūri, kur paliekama darbinė technika, kur laikomos ir kaip saugomos kuro atsargos. Budrumas ir rūpestingumas gali padėti išvengti vagystės ar bent palengvinti jos tyrimą, todėl pastebėjus įtartinai šmirinėjančius asmenis ar per dažnai besisukiojančius automobilius, apie tai reikėtų informuoti policiją ar bent jau juos įsidėmėti (užsirašyti automobilių valstybinius numerius, perspėti kaimyną apie įtartiną smalsuolį ir pan.).
Pavogtas kuras labai retai yra naudojamas pačių vagišių reikmėms, dažniausia jis yra perparduodamas, todėl apie visus tokius siūlymus prašoma informuoti policiją. Kuro laikymas ar gabenimas be įsigijimo dokumentų taip pat yra įstatymo pažeidimas. Todėl perkant kurą iš privačių asmenų prisidedama ne tik prie nusikalstamos veikos (dažniausiai siūlomas pirkti kuras yra vogtas), bet ir padaromas naujas teisės pažeidimas. Vykdydami kuro vagysčių prevenciją, policijos pareigūnai aktyviai stabdo ir tikrina transporto priemones, o asmenys, gabenę kurą be įsigijimo dokumentų, yra baudžiami.
Per šiuos metus yra pradėta 11 ikiteisminių tyrimų dėl įvykdytų kuro vagysčių. Tokio tipo vagysčių tyrimas yra sudėtingas, kadangi sunku nustatyti tai padariusius asmenis ir surasti pavogtą kurą. Intensyvaus policijos pareigūnų darbo dėka ir padedant budriems ir rūpestingiems gyventojams, keletas šių nusikaltimų buvo atskleista ir kalti asmenys patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Kuro vagystes vykdantys asmenys dažnai veikia keliese ir įvykdo ne vieną vagystę. Pvz. T. V. ir I. P. įvykdė tris kuro vagystes keliuose Anykščių rajono kaimuose, kuriems šiuo metu yra pareikšti įtarimai baudžiamosiose bylose ir jiems gresia bauda arba areštas, arba laisvės apribojimas ar net laisvės atėmimas iki 6 metų.
Mažai tikėtina, kad augant kuro kainoms, tokių vagysčių mažės, todėl turime būti pakankamai budrūs ir rūpestingi. Policija prašo gyventojus puoselėti saugios kaimynystės idėją, saugoti savo ir kaimyno turtą, nelikti abejingiems pastebėjus įtartinus asmenis ar transporto priemones ir apie tai informuoti policijos pareigūnus.