Lietuva kartu su kitomis suinteresuotomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis prisijungė prie Europos Komisijos iniciatyvų ir pasirašė bendradarbiavimo deklaracijas trijose srityse: „blockchain“ technologijų, dirbtinio intelekto, skaitmeninės sveikatos.
„Šiomis deklaracijomis siekiama paskatinti naujų skaitmeninių technologijų plėtrą ir platesnį jų pritaikymą, įgyvendinti bandomuosius tyrimus ir stiprinti tarpvalstybinį bendradarbiavimą. Tikimasi, kad skaitmeninė ES transformacija ir naujų iniciatyvų įgyvendinimas leis padidinti įmonių konkurencingumą, plačiau taikyti inovacijas, taip pat užtikrins viešųjų paslaugų kokybę“, – sako bendradarbiavimo deklaracijas pasirašęs ūkio viceministras Elijus Čivilis.
Pasak ūkio viceministro, „blockchain“ technologijos laikomos itin perspektyviomis ir patraukliomis teikiant paslaugas ir užtikrinant jų efektyvumą, todėl jų tobulinimo ir naudojimo galimybės įvairiose srityse tampa vienu svarbiausių Europos Sąjungos skaitmeninės ekonomikos prioritetų. Lietuvai šis bendradarbiavimas labai svarbus siekiant tapti „blockchain“ kompetencijų centru Europoje. Jau dabar Lietuvoje vis daugiau įmonių domisi ir ketina taikyti „blockchain“ technologiją tokiose srityse kaip draudimas, finansinės paslaugos, švietimas ir kt.
Pasirašiusios deklaraciją dėl „blockchain“ technologijų valstybės narės bendradarbiaus keisdamosi informacija ir gerąja patirtimi, taip pat plėtos tarpvalstybinėms viešosioms paslaugoms teikti reikalingą infrastruktūrą.
Dirbtinio intelekto sričiai skirtoje bendradarbiavimo deklaracijoje siekiama didesnio valstybių narių įsitraukimo kuriant dirbtinio intelekto technologijas ir sprendžiant etines bei teisines jų panaudojimo problemas. Taip pat tikimasi didesnio valstybių narių bendradarbiavimo įveikiant dėl technologijų plėtros kylančius socioekonominius iššūkius – darbo jėgos transformavimą ir švietimo sistemos atitiktį šiandienos poreikiams.
Deklaracijos pasirašytos Europos Komisijos ir ES Tarybai pirmininkaujančios Bulgarijos organizuotame aukšto lygio renginyje „Digital Day“, kuriame aptariamos naujos skaitmeninių technologijų galimybės, susiję iššūkiai ir galimas veiksmų koordinavimas ES lygmeniu. Renginyje Europos Komisijos, valstybių narių institucijų, akademinės bendruomenės, nevyriausybinių organizacijų ir verslo atstovai diskutavo apie skaitmeninę Europos ateitį, investicijas į inovacijas ir valstybių narių patirtį, aptarė technologijų poveikį pramonei ir mažoms ir vidutinėms įmonėms, skaitmeninių įgūdžių vystymą ir tarpusavio bendradarbiavimo perspektyvas.