Lietuvoje nustatyti du koronaviruso omikron atmainos atvejai.
Jie nustatyti atlikus papildomus mėginių tyrimus Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL), trečiadienį spaudos konferencijoje patvirtino viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.
„Turime laboratoriniais tyrimais patvirtintus du atvejus“, – sakė ji.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) žada parengti rekomendacijas plintant šiai atmainai.
Anot A. Bilotienės-Motijeūnienės, bus rekomenduojama vengti susibūrimų, įvertinti, kokius renginius ar susitikimus galima atidėti, dėvėti kaukes, respiratorius, o esant simptomams, nedelsiant registruotis ir atvykti į mobiliuosius punktus testui.
Viceministrė neabejoja, kad omikron atvejų artimiausiu metu bus nustatoma ir daugiau. Specialistai taip pat pritaria, kad ši naujoji atmaina netrukus išstums paplitusią deltą atmainą.
„Ši atmaina turi keturis kartus didesnį užsikrėtimo lygį (…). Tie, kas jau yra vakcinavęsi anksčiau nei prieš 4-6 mėnesius, turėtų pagalvoti dėl sustiprinančiosios dozės“, – sakė ji.
NVSPL specialistas Lukas Žemaitis sakė, kad įtartini mėginiai paimti dar praėjusią savaitę, ketvirtadienį. NVSPL, nustačiusi tam tikras mutacijas, būdingas omikron, nusiuntė keturis mėginius į Santaros klinikas, kur ir nustatyta minėta omikron atmaina.
„Panašu, kad šie du atvejai yra kilę iš to paties šaltinio“, – sakė jis.
Specialistas taip pat pabrėžė, kad sustiprinančioji dozė gali efektyviai apsaugoti ir nuo omikron atmainos.
Didelį skaičių mutacijų turintis COVID-19 variantas, pirmąkart aptiktas Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) praėjusį mėnesį, paskatino viso pasaulio šalis įvesti kelionių iš Pietų Afrikos šalių draudimus bei atnaujinti vidaus apribojimus, siekiant sulėtinti viruso atmainos plitimą.
Ekspertai įspėja, jog omikron atmaina plinta greičiau nei pasaulyje šiuo metu dominuojanti delta atmaina. Viena to priežasčių – sumažėjęs vakcinų veiksmingumas. Vis dėlto, remiantis ankstyvaisiais duomenimis, susirgimas šia atmaina sukelia ne tokius sunkius simptomus.