Anykščiai mini legendinių lakūnų – Stepono Dariaus ir Stasio Girėno – skrydžio per Atlantą 90-tąsias metines. Ta proga bibliotekoje buvo surengta profesoriaus Liudo Mažylio turimų trijų relikvijų – ,,Lituanica” gabento pašto originalių vokų – paroda. O prie Puntuko akmens vyko ,,Lituanica“ skrydžiui atminti skirtas renginys.
Relikvijos iš ,,Lituanikos“
Liepos 15 dieną, šeštadienį, Anykščių rajono savivaldybės L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje profesorius, Europos Parlamento narys Liudas Mažylis pristatė asmeninės kolekcijos vokų parodą ,,Lietuvių transatlantiniai skrydžiai filatelijoje“. Parodoje buvo eksponuojami vokai, atspindintys lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno transatlantinių kelionių istoriją.
Profesorius L. Mažylis pademonstravo savo turimas relikvijas – S. Dariaus ir S. Girėno per Atlantą ,,Lituanikos“ 1933-aisiais atgabentą laišką, taip pat korespondenciją, kurią lėktuvu ,,Lituanica-2“ 1935 metais atskraidino Feliksas Vaitkus. Anot profesoriaus, ,,tai – vardai, patekę į pasaulio aviacijos istoriją.”
Paroda surengta lakūnų skrydžio per Atlantą 90-tojo jubiliejaus proga. Profesorius pabrėžė, kad būtina prisiminti daugialypes lakūnų asmenybes. Ir ypač S. Dariaus, kuris Lietuvai yra nusipelnęs daugybėje sričių. Profesorius pasakojo, kad S. Darius buvo sportiškas, perprasdavo įvairių sporto šakų taisykles. Tokių, kaip beisbolo, futbolo, krepšiasvydžio. Ir, galima sakyti, kad jo dėka Lietuva ir tapo krepšinio kraštas. ,,Tai iš dalies yra ir asmeniniai S. Dariaus nuopelnai“, – sakė profesorius. Anot L. Mažylio, paroda primena lakūnų žygdarbius ir atskleidžia pašto reikšmę. Profesorius tvirtino: ,,Šiuose eksponatuose pristatoma ne tik lietuvių transatlantinių skrydžių istorija filatelijoje, bet kartu tai atspindi, koks svarbus komunikacijos kanalas visais laikais buvo paštas.“
Besirengiant šiam skrydžiui, 1933 metais S. Darius pasirūpino, kad iš Amerikos pašto departamento gautų leidimą vežti laiškus. Šie vokai buvo pažymėti apskritu ,,Lituanikos“ antspaudu ir keturkampiu štampu ,,Oro paštas“. Pagal laiškų gabenimui parengtas taisykles buvo numatoma, kad už laiško specialiu Dariaus ir Girėno numeruotu voku persiuntimą į Lietuvą ir atgal reikia mokėti 2 dolerius, o už registravimą – dar 25 centais daugiau. Po lakūnų žūties visas paštas, kurį sudarė apie 700 laiškų, sugrįžo į Kauną, kur buvo išskirstytas. O apie 250 vokų su adresatais Amerikoje buvo išsiųsti atgal. Parodos eksponatuose vaizduojamas vienas iš tų vokų.
Anot profesoriaus L. Mažylio, pareigą pargabenti paštą lakūnai įvykdė. Jei ,,Lituanika“ būtų sprogusi, paštas būtų sudegęs.
Parodoje L. Mažylis pademonstravo turimus originalius ,,Lituanikos“ gabento pašto vokus. Dabar Anykščių rajono savivaldybės L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje bus eksponuojamos šių vokų kopijos.
L. Mažylis susirinkusiems parodos dalyviams pasakojo, kaip šie eksponatai atsidūrė jo asmeninėje kolekcijoje.
Ant vieno iš parodoje eksponuojamų vokų, kurį L. Mažylis yra įsigijęs iš kolekcinės rinkos, yra vienas rečiausių ir vertingiausių pašto ženklų. ,,F. Vaitkus nugalėjo Atlantą 21-22.IX.1935“. ,,Šiuo metu tokio pašto ženklo vertė aukcionuose gali siekti 2000 eurų“, – pasakojo profesorius.
Dalyviai turėjo galimybę užduoti profesoriui klausimus. Pasibaigus parodos pristatymui, L. Mažylis savo socialinio tinklo ,,Facebook“ paskyroje rašė: ,,Dariaus ir Girėno žygdarbio 90-metį paminėjom Anykščiuose, bibliotekoje. Juk kaip tik Puntuko akmenyje mūsų lakūnų atminimas ir yra įamžintas!“
Atminties valanda prie Puntuko akmens
Liepos 16 dieną, sekmadienį, 22 val. prie Puntuko akmens, ant kurio 1943 metais skulptorius Bronius Pundzius iškalė lakūnų bareljefus, jau 35-ąjį kartą vyko S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio per Atlantą minėjimas. Prisiminti neeilinį mūsų šalies istorijos įvykį susirinko keli šimtai žmonių.
Nuo Laimės žiburio iki Puntuko akmens 9 kilometrus žygiavo Plk. Prano Saladžiaus šaulių 9-osios rinktinės Anykščių Dariaus ir Girėno 901-oji šaulių kuopa. Žygis buvo skirtas lakūnų atminimui.
Renginyje, kaip ir kiekvienais metais, skambėjo muzika. Pasirodė „Diamanti trio“ – kanklininkė Aistė Bružaitė, operos solistės Dovilė Kazonaitė ir Ilona Pliavgo. Taip pat tradicinių kanklių ansamblis ,,Laumakė“, vyrų vokalinis ansamblis ,,Varius“, merginų pramoginės muzikos grupė „Puella“, merginų šokių kolektyvas ,,Vija“.
Renginio garbės svečias prof. L. Mažylis prie Puntuko kalbėjo: ,,Daug čia pasakyta apie tų dviejų vyrų žygdarbį ir jų auką Lietuvai, apie svarbą, kuria mes neabejojame. Žygio svarba ir jos įtaka visai mūsų tautos savasčiai.“ Profesorius kalbėjo, kad S. Dariaus ir S. Girėno skrydis buvo labai svarbus mūsų tautos savivokai, taip kaip Vytis, trispalvė, kaip Vasario 16-osios aktas.
L. Mažylis savo kalboje priminė lakūnų nuopelnus ne tik Lietuvai, bet ir pasauliui. ,,Pakilti ir įveikti tokį atstumą su tokiu dideliu tikslumu – tai buvo didžiulis įnašas ir į pačią aviacijos istoriją. Pagaliau, jie buvo dori pašto lakūnai, jie gabeno kelis šimtus laiškų, jie jausdami, jog katastrofa neišvengiama, tuos laiškus suspėjo išmesti ir dabar kiekvienas iš tų laiškų yra didelė relikvija. Didžiuojuosi tuo, kad mano privačioje kolekcijoje yra vienas iš jų“, – kalbėjo profesorius L. Mažylis.
,,Mums, lietuviams, yra niekada nepamirštama tai, ką jie padarė pasauliui, visų pirma, – Lietuvai, lietuviams, mūsų tautai“, – pridūrė L. Mažylis.
Renginyje dalyvavęs Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis dėkojo profesoriui, renginio organizatoriams, šauliams.
Kam tas cigarečių pakelis ?
Vienoje pusėje sėdi Tubis ir Fergizas, kitoje Oblevičius ir klebonas Petras Baniulis
Na ir kas… kokią vietą jums kutena
tai čia Europerlamento narys > kuris atrado vokietijos archyvuose 1918 Lietuvos nepriklausomybės aktą
2017 metais vokietijoje atrado tą vadinama 1918 metų Lietuvos nepriklausomybės deklaraciją > tai buvo tuo metu įdomus įvikis
tiesiog reikia pačiam pasirinkti tinkamas renginys
ir niekas jiems netrukdė puntuk stoun festvalis