Vakar, liepos 20 dieną, Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta „Anykštos“ žurnalisto Vidmanto Šmigelsko knyga „Kur skraido liūdesio lėktuvai“.
„Versus aureus“ leidyklos išleistoje knygoje žurnalistas pasakoja apie savo trumpos emigracijos patirtį į Jungtinę Karalystę, nuo narcizų laukų iki darbo sąvartyne. Tačiau, greičiau, tai tragikomiškas, vietomis absurdiškas ir ironiškas pasakojimas apie emigrantų santykius.
V. Šmigelską pristatyme kalbino kolega Linas Bitvinskas.
Jau pačios knygos, autoriaus rašymo stilistikos specifika padiktavo pristatymo toną – linksmai, gal net ironiškai apie liūdnus dalykus.
Kaip vienas iš daugybės pavyzdžių buvo knygos autoriaus pasakojimas, kaip į jį, tik ką nuvykusį į Angliją ir išėjusį su fotoaparatu prie jūros, vietiniai anglai žiūrėjo pagarbiai, sveikinosi, tačiau jų požiūris pasikeitė, kai jame ėmė atpažinti imigrantą.
Į kolegos klausimą apie ką iš tiesų yra knyga „Kur skraido liūdesio lėktuvai“, V. Šmigelskas atsakė, kad jis pats sau užduoda šį klausimą: „Skaitant atrodo, kad kažką bandau teigti, įrodinėti, bet nenorėčiau, jog mane matytų, kaip kažką įrodinėjantį, teigiantį“.
Didelė dalis klausimų buvo apie emigrantų tarpusavio santykius, socialinės padėties suvokimą. Knygos autorius pastebėjo, jog emigracijoje patys žmonės, jų padėtis suvokiama kitaip nei čia: „Gradacijos laipsniai kitokie. Čia žmogus, tapęs komunalininkų brigadininku, nesielgia taip lyg būtų kažin ką pasiekęs. Emigracijoje tokia karjera didžiuojasi ir vaikšto pasipūtęs“. Arba kitas, regis, nesuvokiamas pavyzdys – išvažiuojant skinti narcizų reikėjo mokėti ne anglų, bet rusų kalbą. Kodėl? Paaiškėjo, jog brigadininkas yra rusas.
Pristatyme daug dėmesio skirta santykiams ne tik tarp lietuvių, bet ir kitų šalių emigrantų. Pasak autoriaus, jo matyti žmonės labai skirtingi – nuo gyvenančių tik šia diena iki besistengiančių padaryti karjerą, pavyzdžiui, iš šiukšlių rūšiuotojo tapti traktorininku.
Atskira tema buvo ir santykiais su vietiniais anglais. Tiesa, V. Šmigelskas pasakodamas apie tai nevengė ironijos. Pavyzdžiui, ieškodamas bendrų temų su sąvartyne dirbančiais anglais, autorius vieno jų paklausė ką šis mano apie karalienę – „Vakar gėriau“, – sulaukė atsakymo į klausimą iš nušvitusio, kad rado bendrą temą, anglo. Kaip vėliau paaiškėjo, vietinis pagalvojo, kad V. Šmigelskas paklausė apie vietinio alaus rūšį….
Knygos pristatyme dalyvavo du iš trijų su žurnalistu V. Šmigelsku nuolat keliaujančių draugų. Vienas jų debeikietis Ričardas Skvarnavičius paklaustas, kodėl nekeliavo užsidirbti į Jungtinę Karalystę, sakė: „Man užteko proto“.
Diskusijoje apie emigraciją per „Skype“ norėjo dalyvauti žurnalistas Giedrius Krušnauskas, tačiau baiminantis prastos ryšio kokybės šio sumanymo buvo atsisakyta.
„Lietuvos radijo“ balsas G Krušnauskas apie V. Šmigelsko knygą sakė:
„Tokių knygų apie Angliją, o tuo labiau – apie ten dirbančius žmonės iš Lietuvos – labai reikia. Kuo daugiau tikrų istorijų apie darbą emigracijoje padeda mums geriau suvokti pasaulį ir priimti išmintingesnius sprendimus gyvenime. Knyga – tikras, autentiškas reportažas, chronologija, procesas – nusivylimai, džiaugsmai ir nauji atradimai. Akivaizdu, kad net ir elementarius dalykus, reikšmingus faktus tenka prisiminti nuolat, kad būtume labiau išprusę ir nesijaustume visiškai atstumtais ir nereikalingais svečioje šalyje. Kai prieš septynerius metus perskaičiau pirmą knygą apie Angliją, apie tuos žmones ir jų šalį, tas pažinimas padrąsino ir sustiprino ryžtą pačiam imtis savarankiškai tvarkyti savo gyvenimą bei aiškiau suprasti, kiek daug gali kiekvienas žmogus. „Liūdesio lėktuvai“ tęsia aktualią ir jautrią emigracijos temą – nauju požiūriu parodo dar nedaug aprašytą ir mažai žinomą išeivių gyvenimo pusę – kaip keičiasi žmogus ir jo požiūris į darbą. Aiškios ir kategoriškos Autoriaus išvados nepalieka abejingų, todėl šiandien emigracijos tema nušvinta nauja emocija ir tikrais išgyvenimais“, – V. Šmigelsko knygą „Kur skraido liūdesio lėktuvai“ apibūdino viešųjų ryšių specialistas, ilgametis Lietuvos radijo žurnalistas Giedrius Krušnauskas.
„Kur skraido liūdesio lėktuvai“ yra antroji V. Šmigelsko knyga. Pirmąją, „Kryptis – Rytai“ 2013 metais išleido leidykla „Mintis“.