Vakar Anykščių rajono taryba priėmė sprendimą iš pareigų atstatydinti Lietuvos liberalų sąjūdžio deleguotus savivaldybės administracijos direktorę Venetą Veršulytę ir jos pavaduotoją Saulių Rasalą. Iš darbo bus atleistas ir atsistatydinimo pareiškimą parašęs liberalas, mero patarėjas Kęstutis Indriūnas. Šie asmenys teigia, kad iš darbo traukiasi neapsikentę rajono mero Kęstučio Tubio autokratinio valdymo. Meras liberalų pasitraukimą vadina iš anksto surežisuotu spektakliu.
„Režisieriumi“ vadinamas Anykščių liberalų lyderis Lukas Pakeltis dar prieš naujos rajono valdžios koalicinės sutarties pasirašymą K. Tubiui įteikė pareiškimą, kuriame nurodė, kad jis pasiruošęs trauktis ir iš rajono Tarybos, ir iš partijos skyriaus pirmininko pareigų. Lukas PAKELTIS „Anykštai“ pasakoja apie šio pareiškimo tikslą, valdžios krizę bei perspektyvas politikoje.
– Kodėl parašėte šį pareiškimą? Ko juo siekėte?
– Pareiškimo tekstas gimė labai natūraliai, perskaičius anyksta.lt straipsnį „Kęstutis Tubis Venetai Veršulytei durų neuždaro“. Teksto pabaigoje buvo parašyta nedviprasmiška mero K. Tubio citata, kad visi visko gali tikėtis, išskyrus Luką Pakeltį. Tame straipsnyje meras mane įvardino valdžios krizės organizatoriumi ir žmogumi, kuriam bet kokia kaina reikia įtakos, valdžios. Reaguodamas į tai, jog jis problemą bando paversti dviejų žmonių santykių aiškinimosi erdve, aš kreipiausi į jį sakydamas, kad esu pasirengęs pasitraukti iš rajono Tarybos ir iš Lietuvos liberalų sąjūdžio Anykščių skyriaus vadovo pareigų, jeigu tik jis sugebės įsiklausyti, kodėl jo komandos nariai priėmė tokį sprendimą. Iš esmės jam buvo siūloma pakeisti savo vadovavimo stilių ir vykdyti programą, su kuria mes ir jis kartu atėjome ir dėl kurios vykdymo mes visi pasirašėme.
Jei kliūtimi esu tik aš, tai aiškiai dar kartą pasakiau, kad postai man – paskutinėje vietoje. Nors, regis, tai savo politinėje karjeroje jau įrodžiau. Trumpai tariant, šituo pareiškimu aš bandžiau parodyti, kad savo ambicijas galiu paaukoti. Jei pasitraukus L. Pakelčiui rajonui bus geriau, jei bus vykdoma mero ir liberalų programa, jei meras ims girdėti ne tik pataikūnus – galiu trauktis iš rajono Tarybos ir net iš politikos.
– Pareiškimas merui buvo įteiktas gruodžio 13-ąją. Ar po to su rajono vadovu kalbėjotės?
– Nesulaukiau jokios mero reakcijos. Šitą pareiškimą įteikė du mano pavaduotojai partijos skyriuje. Anksti ryte, 8 valandą, pavaduotojai buvo pas merą, jiems K. Tubis pasakė, jog pagalvos. Mano pareiškimas atsirado, kai meras jau buvo pradėjęs rinkti naujos koalicijos narių parašus, nors koalicijos pasirašymas buvo planuotas gruodžio 16-ąją, bet jie skubėjo suspėti surinkti parašus gruodžio 13-ąją. Regis, meras stengėsi viską padaryti taip, kad tik neliktų valdžioje liberalų. Kitaip tariant, rajono vadovas ne tik nebandė stabdyti koalicijos griuvimo, bet net ir spartino.
– Jei pats pasiryžęs trauktis iš partijos pirmininkų, gal buvo įmanomas variantas vietoje dabartinių administracijos direktorės, jos pavaduotojo bei mero patarėjo, su kuriais merui nesiseka dirbti, pasiūlyti kitus žmones iš partijos ar apskritai net nepartinius?
– Pirmas dalykas, nors su juo dirbti nebegali administracijos vadovai – meras vis tiek sako, kad kliūtis ne jie, o aš. Antras dalykas – liberalų skyrius delegavo šiuos žmones, mes nemanome, kad V. Veršulytė, S. Rasalas ir K. Indriūnas dirbo blogai, neskaidriai, nekompetentingai… Esu garantuotas, kad tas pats S. Rasalas, kurio darbą vertinant buvo kalbama apie antrankius, nėra net trintuko iš savivaldybės išnešęs… Savęs, kaip žmogaus, būčiau negerbęs, jei per šį skandalą būčiau nusisukęs nuo Saulius, Venetos, Kęstučio. Politiškai, manau, pralošėme, bet mes juk pirmiausia žmonės, o tik paskui politikai. Kita vertus, ar šituos žmones pakeitus kitais bus geriau? Ar ilgai tie naujieji bus geri? Užsuksime sveikinimų – pageidavimų ratą ir kas kelis mėnesius keisime savivaldybės administracijos vadovus?
Kiek žinau apie darbą savivaldybėje, valdymo principas yra toks: „Išdaužk langą! Jei nedauši -iškviesiu policiją.“ O jei išdauši – policija juk pati atvažiuos. Tokių situaciją buvo ne viena ir ne dvi. Jau kalambūru tapo tai, kas yra komandinis darbas Anykščių savivaldybėje – „mėgstu komandinį darbą, aš duodu komandas, jūs jas vykdote“. Tačiau smerkti mero už tai nereikėtų. Gal 30 metų dirbus policijoje, kur aiški valdžios vertikalė, kitaip valdymą suprasti ir yra sunku. Bėda, kad tokio valdymo įkaitais tapome mes, liberalai, o blogiausia, kad šis valdymo modelis gali neišraunamai apraizgyti ir visą rajoną.
– Anykščių liberalai nuo šiol bus lyg ir opozicijoje, bet lyg ir pozicijoje. Partijos skyriaus taryba nusprendė trauktis į opozicija, bet meras K. Tubis juk liberalas. Jis nepartinis, tačiau liberalų remtas, Jūsų sąraše į Tarybą kandidatavęs. Jūsų sąraše buvęs nepartinis Donatas Tuska partijos pozicijai nepakluso ir tapo valdančios koalicijos nariu. Tad bus dabar liberalai už rajono valdymą atsakingi ar nebebus?
– Panašiausia, kad rajoną dabar valdys ne partijos, o vienas meras. Meras nesiskaitydamas su komanda pasitikrino, kaip veikia tiesiogiai išrinktų merų valdymo modelis, išsiaiškino, kokios mero galios. Nekritikuoju šio modelio, bet Anykščių rajonui jis nėra naudingas – taip sutapo, kad įstatymiškai sustiprinus mero instituciją į šias pareigas išrinktas „kietos rankos“ šalininkas. Jau įstatymai tiesiogiai išrinktam rajono vadovui suteikia daug galių, o jis jų siekia vis daugiau ir daugiau.
Tikiuosi, kad pradėti darbai bus dirbami toliau. Mes stengsimės, kad jie būtų dirbami. Bet vien jau tas naujos koalicijos sudarymas ironišką šypseną kelia. Net neįvardinamos sritys, kokie koalicijos partnerių įsipareigojimai, kokia koalicijos programa. Yra tik sakinys, kad įgaliojimai parenkant administracijos vadovus suteikiami merui. Praeitoje sutartyje buvo nurodyta, kas ką deleguoja ir kas už ką atsako. Mes delegavome administracijos direktorę ir, ko gero, turėjome geriausią direktorę Anykščių istorijoje, bent jau tiek, kiek aš tą istoriją atsimenu. Absoliučiai pragmatiška koalicija, kurioje nėra jokio turinio, net siekių nėra. Nei personalijų, nei veiklos sričių. Tik pragmatizmas. Viskas jiems tinka, tik žemesniam lygmenyje dėl kadrų skyrimo koalicijos partneriai pageidauja pasiderinti. Tam tikri mainai. Šitas politikos suprimityvinimas man kelia didelį liūdesį. Ne taip aš politiką suprantu. Pirma ne postai ir atlyginimai, o idėjos ir jų įgyvendinimas. Už tai juk žmonės balsuoja, rinkėjai juk ne premijas skirsto – štai geras žmogus, vertas 3 000 eurų algos, lai ją gauna. Žmonės svarsto, kieno iš politikų idėjos, strategijos jiems palankiausios, kas labiausiai gali pateisinti jų lūkesčius.
– Tvirta ranka turi ir neabejotinų privalumų. Bausti ir iš darbo vyti netikusius valdininkus juk reikia?
– Atsisveikinimas su tinginiais arba su nesąžiningais žmonėmis yra privalomas. Tačiau tam nebūtina būti policininku. Bet kištis daugiau nei būtina, spausti duoti įsakymus, kurie nėra teisingi, tai yra ydingas vadovavimo stilius, kuris veda į savęs susinaikinimą. Trumpuoju laikotarpiu gali atrodyti, kad tai labai šaunu, bet jei baimė ateis iki visuomenės – visi žmonės bijos rodyti iniciatyvą, bijos sakyti nuomonę, visi nuolankiai pritars. Kur mes eisim? Būsim ne iniciatyvos, o baimės žmonės. Iš sovietų sąjungos išėjome, kad būtume laisvi. Dabar grįžtame?
– Kaip į situaciją Anykščiuose reagavo Liberalų partijos lyderiai?
– Partijos lyderiai išreiškė palaikymą skyriui. Jie mato, kad nuomonės turėjimas ir programos vykdymas yra labai svarbu. Buvo Anykščiuos Eugenijus Gentvilas ir Vitalijus Gailius. Išgirdo jie skyriaus aktyvo ir mano nuomonę. Partijos lyderiai suvokia, kad partija nėra merą aptarnaujantis personalas. Dabar Anykščių liberalai ir meras tokie vienos krypties partneriai – kol merui naudinga, mes partneriai, bet jei mes mąstom kitaip – jau priešai.
– Jūsų pareiškimas, atrodo, tikslo nepasiekė. Tai trauksitės iš politikos ar liksite?
– Dabar jau garantuotai liksiu ir rajono Taryboje, ir partijoje. Nes privalau. Esu daug kam nepatogus. Manęs negalima apkaltinti savivaldybės užsakymų laimėjimu, verslo interesais. Turiu nuomonę, kurią pasakau. Mano įmonė 80 procentų veiklos pajamų gauna iš eksporto ir per verslą manęs nepaspausi. Politika man nėra savitikslis dalykas. Politinių dividendų šioje situacijoje tikėtis yra neįmanoma. Mano pasiūlymas trauktis iš politikos – siekis, kad rajonui būtų geriau. Dabar matau, kad jei pasitrauksiu, bus tik blogiau. Mano tikslas – siekti, kad Anykščiai netaptų autoritarine savivaldybe. Galiu pasitraukti vardan kilnesnio tikslo, bet galiu ir nesitraukti, iškentėti, vardan to kilnesnio tikslo. Šitame etape matau, kad mano išėjimas K. Tubiui būtų labai palankus. Rinkimai – ir savivaldos, ir Seimo – parodė, kad manimi daug anykštėnų tiki. Jei mano pasitraukimas sustiprintų anykštėnų viltis, galiu pasitraukti, nes nesu aš savo ambicijų įkaitas. Bet matau priešingą situaciją. Dabar mano buvimas politikoje yra privalomas, tikrai matau, kad privalau likti ir priešintis aklai jėgai.
948799 340326Certainly,Chilly location! We stumbled on the cover and Im your own representative. limewire limewire 632336
605074 604887Thanks for all your efforts which you have put in this. quite intriguing data. 668251