Vyriausybei siūlant didinti kompensacijų už šildymą gavėjų ratą, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė ragina visus mažas pajamas gaunančius gyventojus kreiptis dėl paramos.
„Noriu paraginti visus žmones, kurie mano, kad jų pajamos nėra pakankamos apmokėti šildymo sąskaitas, kreiptis į savivaldybes, seniūnijas, ir jų atvejai bus vertinami individualiai“, – žurnalistams trečiadienį sakė ministrė.
„Vyriausybė papildomai siūlo didinti valstybės remiamų pajamų dydį, kuris būna išskaičiuojamas iš žmogaus pajamų, ir iš likusios dalies šildymo sąskaita neturėtų viršyti 10 proc. pajamų“, – pridūrė ji.
Anot M. Navickienės, svarbu ir tai, jog priešingai nei anksčiau, dabar apskaičiuojant kompensacijų dydį nėra vertinamas žmonių turtas.
„Mūsų skaičiavimais, jei šeima uždirba minimalų mėnesio atlyginimą, du žmonės ir augina du vaikus, tai jie turėtų patekti į šildymo kompensacijos gavėjų ratą“, – patikino ministrė.
„Todėl tikrai raginu žmones kreiptis, nes ne visi žino, kad tokia parama galima – pabandyti išsiaiškinti savo socialiniuose skyriuose tikrai galima“, – pridūrė M. Navickienė.
Energetikos ministras Dainius Kreivys teigiamai vertina SADM iniciatyvas dėl kompensacijų.
„Aš labai pozityviai manau, kad Socialinių reikalų ministerija daro teisingus žingsnius, kurie stengiasi išplėsti tikslinę pagalbą tiems žmonėms, kurie yra energetiniame skurde, kuriems labiausiai reikia, o ne visiems žmonėms horizontaliai“, – žurnalistams kalbėjo D. Kreivys.
Jis teigė, kad ateityje šilumos kainai mažinti numatyta įvairių priemonių.
„Viena iš priemonių yra biokuro kiekio padidinimas, šiai dienai miškuose turime didelį kiekį šakų, miško valymo atliekų, kurios nepatenka į katilus ir tai yra netvarka. Aplinkos ministerija ruošia teisės aktų pakeitimus, kurie užtikrins, kad didžiulis kiekis biokuro dar pateks į katilus ir tai gali sumažinti maždaug 10-15 proc. kainas“, – vardijo energetikos ministras.
Jis taip pat pastebėjo, kad šalyje didelis kiekis šilumos mazgų nėra paruošti žiemai – ši situacija taip pat keisis ir mažins šildymo kainas.
„Vien Vilniuje matome, beveik 50 proc. šilumos mazgų neparengta. Yra rengiami teisės aktai, kurie užtikrins reikiamą kontrolę namų administratorių, kad jie laiku parengtų šilumos mazgus žiemai. O čia, vėlgi, kaina dėl to gali mažėti iki 10 procentų“, – sakė D. Kreivys.
Vyriausybė trečiadienį spręs, ar pritarti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymui padidinti valstybės remiamų pajamų (VRP) dydį, taikomą apskaičiuojant būsto šildymo išlaidų kompensaciją, nuo 128 eurų iki 253-384 eurų, priklausomai nuo kartu gyvenančių žmonių skaičiaus.
Jei Vyriausybė ir Seimas pritars, nuo kitų metų sausio kompensacijas gautų dar 15 tūkst. gyventojų ir tam reikėtų papildomai 15,8 mln. eurų. Dabar kompensacijas už šildymą gauna 95 tūkst. žmonių, tam skiriama 14 mln. eurų per metus.
Centralizuotai tiekiama šiluma artėjantį šildymo sezoną visoje Lietuvoje brangs vidutiniškai apie 30 procentų.