Eldoradas Butrimas Specialiai iš Ukrainos, Stary Ugryniv
Šeštadienio „Anykštoje“ publikuojame Eldorado BUTRIMO specialiai iš Ukrainos „Anykštai“ parengtą reportažą. Skelbiame jo ištrauką.
Įsakęs pradėti karą Ukrainoje, Rusijos caras Vladimiras Putinas tautiečiams pareiškė, jog tokiu būdu bus kovojama su fašistais ir nacionalistais.
Šie žodžiai daug kam buvo ir yra nesuprantami – kaip galima užpulti kitą valstybę, o jos žmones vadinti fašistais.
Apsilankius genocido aukoms skirtame Lvovo muziejuje, kuris vadinasi „Kalėjimas Lonckio gatvėje“, bei muziejuje, esančiame Stary Ugryniv kaimelyje, V.Putino žodžių reikšmė tampa aiški.
Ukrainos istorijoje buvo įvairių etapų: šalis buvo nepriklausoma, bet buvo ir metas, kai ir reikėjo pripažinti kitų valstybių valdymą, o Viduramžiais nemažai Ukrainos žemių įėjo į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sudėtį. Pats prasčiausias istorijos etapas visgi tas, kai po trečio Lietuvos bei Lenkijos Dviejų tautų Respublikos padalijimo 1795 metais dauguma jos žemių atiteko carinei Rusijai.
Maskvai priklausančioje Ukrainos dalyje buvo vykdomas spartus rusinimas, o nuo 1876 buvo ne tik draudžiama kalbėti ir rašyti ukrainietiškai, bet oficialiuose dokumentuose buvo išbrauktas pats žodis „Ukraina“.
V.Putino siekis yra toks pat, kaip ir tuometinio Rusijos caro – prisijungti Ukrainos žemes. Todėl V.Putinas neretai ir tvirtina – „tokios valstybės, kaip Ukraina, nėra, tos žemės yra rusiškos“.
Žinant šį V.Putino prasimanytą melą, nesunku darosi suprasti, kodėl labiausiai Kremliaus nemėgstamas ukrainietis jau devyniasdešimt metų yra Stepanas Bandera. Mat šis 1909 metų sausio pirmą dieną šventiko šeimoje gimęs vyriškis yra tapęs ukrainiečių kovų už nepriklausomybę simboliu.
S.Bandera sukūrė programą įtakingiausiai patriotinei partijai, ir sugalvojo bei pirmas viešai teisme suriko garsųjį šūkį „Slava Ukrainie! Herojam slava!“. S.Bandera atsisakė ne tik Maskvos, bet ir Lenkijos bei nacistinės Vokietijos siūlytos dalinės Ukrainos autonomijos ir pareiškė, kad tautos tikslas yra vienintelis – atgauti nepriklausomybę.
Visas straipsnis „Anykštoje“ (2022-05-07). Laikraščio ieškokite spaudos prekybos vietose. Reportažas nebus spausdinamas portale anyksta.lt