Prieš 140 metų, tai yra 1882 m. kovo 24 d. vokiečių mokslininkas bakteriologas Robertas Kochas atrado tuberkuliozės mikobakteriją, sukeliančią tuberkuliozės ligą. Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu būtent kovo 24 d. minima tarptautinė tuberkuliozės diena. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyriaus duomenimis, po kelis metus trukusio sergamumo augimo Anykščių rajone stebimas mažėjantis sergamumas tuberkulioze.
Mažėja sergančiųjų tuberkulioze
Per pastaruosius penkerius metus (2017-2021 m.) daugiausiai naujų atviros plaučių tuberkuliozės atvejų Anykščių rajone buvo užregistruota 2019 m. – 13 atvejų, o 2018 m. – 10 atvejų. Vidutiniškai per metus rajone užregistruojama po 9 naujus plaučių tuberkuliozės atvejus. Jeigu palygintume pastarųjų penkerių metų sergančiųjų skaičių su 2016 m., kai rajone buvo užregistruotas 21 naujas atviros tuberkuliozės atvejis, tai matytume, kad sergančiųjų skaičius per metus sumažėjo daugiau kaip du kartus.
Palyginus sergančiuosius pagal lytį ir gyvenamąją vietą pastebima, kad absoliuti dauguma sergančiųjų yra vyrai, gyvenantys kaime, didelė jų dalis piktnaudžiauja alkoholiu ir rūko. Iš 45 užregistruotų tuberkulioze sergančių asmenų 38 sergantieji yra darbingo amžiaus, 7 – pensinio amžiaus. Iš darbingo amžiaus asmenų tik 11 yra dirbantys, 5 – neįgalieji, likusieji 22 – socialiai drausti, tačiau niekur nedirbantys asmenys.
Tuberkuliozė plinta oru
Tuberkuliozė – užkrečiamoji liga, kurią sukelia bakterijos, plintančios oru iš vieno asmens kitam. Bakterija patenka į orą, kai plaučių ar gerklų tuberkulioze sergantis asmuo kosėja, čiaudi, kalba, dainuoja. Šalia esantys žmonės gali įkvėpti šių bakterijų ir užsikrėsti. Tačiau daugumos žmonių, kurie įkvepia tuberkuliozės bakterijų ir užsikrečia, organizmas pajėgia kovoti su bakterijomis ir sustabdyti jų dauginimąsi. Bakterijos tampa neaktyvios, bet lieka gyventi organizme. Toks žmogus tampa infekuotu. Daugelis infekuotų tuberkuliozės bakterijomis žmonių niekada nesuserga, bakterijos organizme išlieka neaktyvios visą gyvenimą ir ligos nesukelia, tačiau nusilpus imuninei sistemai, bakterijos gali tapti aktyviomis, daugintis ir sukelti tuberkuliozę.
Ne visi užsikrėtusieji suserga tuberkulioze
Žmogui įkvėpus tuberkuliozės bakterijų, jos nusėda plaučiuose ir pradeda daugintis. Iš plaučių per kraują jos gali patekti į kitus organus, pavyzdžiui, inkstus, stuburo ir galvos smegenis. Plaučių ir gerklų tuberkuliozė gali būti užkrečiama. Tai reiškia, kad bakterijos gali plisti kitiems žmonėms. Tuberkuliozė kitose kūno vietose, pavyzdžiui, inkstuose ar stubure, paprastai yra neužkrečiama.
Labai tikėtina, kad tuberkulioze sergantis žmogus perduos ją tiems, su kuriais leidžia laiką kasdien. Tai šeimos nariai, draugai, bendradarbiai ar mokyklos draugai. Prie asmenų, kuriems gresia didelis pavojus susirgti tuberkulioze priskirtini: kūdikiai ir maži vaikai; daug ir senai rūkantys, piktnaudžiaujantys alkoholiu, vartojantys narkotikus; ŽIV infekuotieji; žmonės, sergantys imuninę sistemą slopinančiomis ligomis; blogai besimaitinantys; pagyvenę žmonės; asmenys, netinkamai gydyti nuo tuberkuliozės praeityje; sergantieji cukriniu diabetu, lėtiniu inkstų nepakankamumu, onkologinėmis ligomis; asmenys, kuriems taikoma ilgalaikė kortikosteroidų terapija, chemoterapija ir kt.
Užsikrėtimo tuberkulioze rizika priklauso nuo sąlygų ir aplinkybių
Užsikrėtimo rizika priklauso nuo ligonio, su kuriuo bendravote, klinikinės būklės, nuo sąlygų ir aplinkybių, kuriose teko ilgai bendrauti. Taigi rizika padidėja, jeigu:
– buvo artimas sąlytis su asmeniu, kuris yra užkrečiamas, t. y. jam nustatyta plaučių arba gerklų tuberkuliozė, jį vargina kosulys, skreplių tepinėlis yra teigiamas, nustatyti rentgenologiniai pakitimai plaučiuose;
– jei sąlytis su atvira plaučių tuberkulioze sergančiu asmeniu vyko kalėjime, slaugos namuose, mažuose kambariuose ar kitose erdvėse (lifte, transporte), nevėdinamose ar prastai vėdinamose patalpose;
– užsikrėtimo rizika padidėja, jei sąlytis buvo ilgalaikis (ilgiau kaip 8 valandas per savaitę visą infekcinį laikotarpį), bendraujant žmogus buvo arti sergančio asmens.
Liga gali pasireikšti įvairiai
Kai tuberkuliozės bakterijos pradeda organizme daugintis, pasireiškia ligos simptomai. Plaučių tuberkuliozė gali pasireikšti kosuliu, trunkančiu 3 ar daugiau savaičių, silpnumu ar nuovargiu, svorio kritimu, apetito nebuvimu, šaltkrėčiu, prakaitavimu naktį, skausmu krūtinėje, kosėjimu krauju, drebuliu, apsunkintu kvėpavimu, karščiavimu. Ypač į šiuos požymius reikėtų atkreipti dėmesį tada, jei žinote ar manote buvę kontakte su sergančiu tuberkulioze asmeniu.
Nepriklausomai nuo to, ar žinote / manote buvę kontakte su sergančiu asmeniu, jei jums pasireiškia į tuberkuliozę panašūs simptomai, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Tik sergantis asmuo ligą perduoda kitiems
Žmogus, turėjęs sąlyti su sergančiu tuberkulioze asmeniu, gali užsikrėsti tuberkuliozės bakterijomis, bet platinti bakterijas jis pradės tik tada, jei pats susirgs. Tuberkuliozės bakterijas platina tik sergantieji atvira plaučių tuberkulioze. Visų pirma, tuberkuliozės bakterijas įkvėpęs žmogus turi užsikrėsti, bakterijos turi pradėti daugintis jo organizme ir sukelti tuberkuliozę, ir tik tada jis gali tapti bakterijų platintoju.
Gydymas trunka ilgai
Tuberkuliozės bakterijos organizme žūva lėtai. Tam, kad vaistai sunaikintų visas bakterijas, prireikia mažiausiai 6 mėnesių. Pradėjus gydytis ir pasijutus geriau, jokiu būdu negalima nutraukti pradėto gydymo, nes bakterijos organizme išlieka gyvos ilgą laiką. Nevartojant paskirtų vaistų ar vartojant nereguliariai, gali grėsti rimtas pavojus. Bakterijos prisitaikys ir taps atsparios skiriamiems vaistams, toliau augs ir liga ilgiau nesitrauks. Naujus vaistus tenka vartoti ilgiau ir jie paprastai sukelia sunkesnį šalutinį poveikį.
Pradėjus vartoti vaistus nuo tuberkuliozės rizika užkrėsti kitus asmenis žymiai sumažėja ir reguliariai (taip, kaip paskyrė gydytojas) juos vartojant išnyksta. Ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2-3 savaites vartojus vaistus nuo tuberkuliozės asmuo neišskiria į aplinką bakterijų, bet tik tuo atveju, jei tęsia reguliarų jų vartojimą. Pažeidus gydymo režimą liga atsinaujina.
Kiekvienas ligos atvejis yra individualus ir pasakyti ar asmuo neskiria bakterijų gali tik asmenį gydantis gydytojas. Geriausias būdas neplatinti tuberkuliozės – tinkamai vartoti vaistus ir vykdyti visus gydytojo nurodymus.
Informaciją parengė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyriaus vyriausioji specialistė Roma Savickienė pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro rekomendacijas