Ketvirtadienį Žagarėje prasideda tradicinis Vyšnių festivalis, o kraštą, laikomą Lietuvos tauriųjų elnių tėvyne, šiemet garsina ir Lietuvos medžioklės ir žvejybos daugiau kaip 1 200 trofėjų paroda, surengta Žagarės (D. Naryškino) dvaro rūmuose.
Žagarė nuo seno garsi vyšniomis. Vaismedis ne žiemgališkos kilmės, tačiau prigijo Žagarės žemėje. XX a. pradžioje Peterburgo turguje buvęs net atskiras žagarvyšnių skyrius, o vienas Rygos fabrikas iš žagarvyšnių gamino likerį. XVIII a. Žagarėje būta įstatymo, kuriame reikalauta sodybose pasodinti pasirinktinai porą vaismedžių, tarp kurių būtų vyšnia. Idėja surengti festivalį, skirtą Žagarės vyšnioms, kilo prieš 11 metų. Sutraukia jis lankytojus ir iš Lietuvos, ir iš Latvijos, nes tapo vienu įdomiausių, originalių, puikiai organizuotų renginių, kuriame kasmet koncertuoja garsūs Lietuvos ir užsienio šalių atlikėjai. 2014 m. festivalio dalyvius pradžiugino „Brainstorm”, o šiemet festivalio ašimi taps legendinė grupė „Smokie”.
Žagarės kraštas yra laikomas Lietuvos (iš dalies ir Latvijos) tauriųjų elnių gimtine ir jų sostine. Už tai, kad taurieji elniai Lietuvoje išliko ir išplito, turime būti dėkingi buvusiam Žagarės rūmų šeimininkui grafui Dimitrijui Naryškinui, kuris XIX a. pabaigoje į Žagarę atsivežė ir pradėjo aptvaruose auginti tauriuosius elnius. Iš jo aptvarų XX a. pradžioje paleisti ar pabėgę elniai tapo Lietuvoje šiais laikais klestinčios tauriųjų elnių populiacijos pagrindu.
Sprendimą surengti Lietuvos medžiotų ir žvejų draugijos kas 3 metus vykstančią Medžioklės ir žvejybos trofėjų parodą Žagarėje bene labiausiai ir nulėmė tai, kad parodai suteikta nepaprasta erdvė. Buvo rengiamos parodos dvaro rūmų pastatuose, Trakų pilyje, tačiau medžioklės trofėjų vieta ne gynybinio pobūdžio įtvirtinimuose, ne dvaro arklidėse, nors ir paverstose reprezentatyviomis salėmis, juolab – ne sandėliuose ar angaruose, nors ir skirtuose parodoms. Medžioklės trofėjai visada puošė Lietuvos ir visų Europos šalių didikų dvarų, reprezentacijai, svečių priėmimui skirtų menių, gyvenamųjų patalpų sienas. Tai pasakytina ir apie visus dvarus apskritai, ir apie konkretų grafų Platono Zubovo pastatytą ir D. Naryškino perstatytą Žagarės dvarą. Puošė šio dvaro sienas elnių, lokių ir briedžių trofėjai ir prieš 100-150 m., rašoma naujame žurnalo „Medžiotojas ir meškeriotojas” numeryje.
Pasak Žagarės regioninio parko direktoriaus Mindaugo Balčiūno, didžiausio lankytojų srauto trofėjų parodoje laukiama per Vyšnių festivalį. Jau per pirmąjį parodos mėnesį sulaukta bent dviejų medžiotojų delegacijų iš Latvijos, atvyksta labai daug vaikų grupių, kurie domisi mūsų krašto ir tolimų kraštų fauna, atvyksta medžiotojų pavieniui ar grupėmis iš tolimesnių Lietuvos rajonų.
Parodą jau aplankę Šiaurės ir Baltijos šalių medžiotojų organizacijų ir Europos medžioklės ir gamtos apsaugos asociacijų federacijos vadovai. Labai geri atsiliepimai ir iš vietinės bendruomenės. Pažiūrėti parodos jau buvo užsukę bene visi Žagarės gyventojai. Kadangi Žagarė šiais metais yra tapusi Lietuvos kultūros sostine, be to, yra Europos mažųjų miestelių chartijos narė, tad svečių miestelyje ir lankytojų Žagarės dvaro rūmuose gausu bus visus metus, nes vyksta daug nacionalinių, tarptautinių renginių.
Žagarės festivalis vyks liepos 9 -12 dienomis, Medžioklės ir žvejybos trofėjų paroda veiks iki rugpjūčio 24 d.