VšĮ „Anykščių menų inkubatorius-menų studija“ nuo pat įkūrimo – 2014-ųjų – vadovauja inžinierė ir ekonomistė Daiva Perevičienė. Menininkų veiklą koordinuojanti įstaigos direktorė šypsosi, jog ji kūrėjams nedalija patarimų, kaip piešti ar lipdyti, tačiau inkubatorius ir pati direktorė gali padėti darbus parduoti.
Inkubatoriaus populiarumas auga
Šiuo metu „Anykščių menų inkubatoriuje-menų studijoje“ dirba 18 rezidentų – tai rekordinis ir maksimalus menininkų skaičius. Įstaigos populiarumą lemia kelios dedamosios – žemesne nei rinkos kaina nuomojamos patalpos, suteikiama įranga ir, be abejonės, Anykščių miesto patrauklumas gyventi bei kurti.
Rezidentams patalpos nuomojamos ne ilgesniam nei penkerių metų laikotarpiui. Pasak D.Perevičienės, tokios savotiškos kadencijos numatytos, nes manoma, kad penkerių metų kūrėjams pakanka, kad įsitvirtintų ir pradėtų dirbti rinkos sąlygomis.
Iš dabartinių menų inkubatoriaus rezidentų didžioji dalis nėra anykštėnai: tai menininkai, atvykę iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos. Dalis kūrėjų, pasibaigus jų patalpų nuomos laikotarpiui, liko Anykščiuose. Tiesa, dalis grįžo į didmiesčius, tačiau, pasak D.Perevičienės, ir išvažiavusieji skleidžią gerąją žinią apie mūsų miestą.
Menininkai gauna reklamą
Dalis menų inkubatoriaus nuomojamų patalpų aprūpintos specifine įranga – medžio apdirbimo staklėmis, krosnimis keramikai degti, lazeriu ir panašiais dalykais; taigi, šioms patalpoms reikia ir konkrečia meno rūšimi užsiimančių asmenų. Tiesa, keramikos degimo krosnimis naudojasi ne tik rezidentai, bet ir kiti Anykščių keramikai.
Patogios ir pigios patalpos yra vienas iš rezidentų įsikūrimą inkubatoriuje lemiančių niuansų. Kitas svarbus dalykas – galimybė save ir savo darbus reklamuoti, „darytis vardą“. Inkubatoriuje veikia krautuvėlė, kurioje parduodami kūrėjų darbai. Rezidentai dalyvauja programinėse veiklose, kuriose mokosi parduoti savo produktus. Iki pandemijos „Anykščių menų inkubatoriaus-menų studijos“ salėje vykdavo respublikiniai renginiai, į įstaigą užsukdavę turistų autobusai. Pasak D.Perevičienės, ir ekskursantai, ir renginių dalyviai paprastai kviečiami į ekskursijas, jiems parodomos kūrėjų dirbtuvės, pristatomi darbai.
„Prieš pandemiją važiuodavo grupėmis, kaip į lankytiną objektą. Salė mums ne tik tiesiogiai padeda užsidirbti pinigėlių, bet duoda ir papildomą pridėtinę vertę. Plūsteli grupė…. Salė yra viena iš rezidentų reklamos priemonių, bet ji nėra savitikslė erdvė. Rezidentams ne tik patalpų reikia, jiems reikia ir žinomumo, kliento. Vedžiojame, pasakojame, pristatome menininkus.
Čia lankosi Lietuvos politikos elitas, verslo elitas,“ – kalbėjo „Anykščių menų inkubatoriaus – menų studijos“ direktorė D.Perevičienė.
Menininkams inkubatorius padeda įeiti į rinką, tačiau, pasak D.Perevičienės, tie žmonės, kurie kuriasi jos vadovaujamoje įstaigoje, nėra plaukiojantys padebesiais – jeigu žmogus jau eina dirbti į viešą erdvę, jis yra motyvuotas savo darbus parodyti platesnei visuomenei. „Pirmieji rezidentai buvo labai užsidarę, labai atsargūs. Nenorėjo idėjomis dalytis. Kalbėjome, kad reikia vesti edukacines programas ir taip diversifikuoti savo pajamas. Buvo tokių, kurie priešinosi edukacijų idėjai, sakė, kad niekada jų neves. Bet paskui pamato, kad iš edukacinių užsiėmimų ateina ženklios ar net vos ne pagrindinės pajamos“, – dėstė direktorė.
Įsikūrė garsi dizainerė
VšĮ „Anykščių menų inkubatorius -menų studija“ patalpas nuomojasi ir viena garsiausių šalyje drabužių dizainerių Jolanta Rimkutė. Dizainerė kuriasi Anykščiuose, rekonstruoja įsigytą gyvenamąjį namą.
„J.Rimkutė – mums visiems reklama. Ir inkubatoriui, ir visiems Anykščiams. Turime garsų, profesionalų menininką ir, žinoma, tuo džiaugiamės ir didžiuojamės. Manau, kad iš J.Rimkutės dividendus pajus ne tik inkubatorius, bet ir Anykščiai“, – aiškino D.Perevičienė.
Pasak Menų inkubatoriaus direktorės, kūrėjai turi savo draugų, pažįstamų ratą, kuris tarpusavyje bendrauja, dalijasi patirtimi, važinėja vieni pas kitus. Todėl dažnai paskui vieną menininką į kažkokią vietovę pradeda kraustytis ir kiti.
Bohemiški pobūviai nevyksta
„Anykščių menų inkubatorius-menų studija“ suskirstyta į keturias atskiras erdves, savotiškus blokus. Menininkai į savo blokus gali patekti pro atskirus įėjimus, todėl darbo valandų vieniems prie kitų derinti nereikia – kas nori, gali kurti naktimis. D.Perevičienė kalbėjo, kad kartais ir vėlyvą vakarą pravažiuodama mato, kad jos vadovaujamoje įstaigoje dega šviesos.
„Na, nėra buvę tokios situacijos. Net nepagalvojau…“ – paklausta, ar nėra buvę, kad rytą atėjusi į darbą būtų radusi iš vakaro dirbtuvėse užsilikusius ir vis dar tebešvenčiančius menininkus, juokėsi „Anykščių menų inkubatoriaus – menų studijos“ direktorė.
Pridėtinės vertės gauna visas miestas
„Anykščių menų inkubatorius -menų studija“ dalyvauja tarptautiniuose projektuose. Būtent šios lėšos ir sudaro nemažą dalį įstaigos biudžeto. Iš projektinių lėšų pirkta įranga, organizuojami tarptautiniai mokymai ir seminarai.
Kita dalis įstaigos biudžeto yra valstybinių projektų bei savivaldybės projektų lėšos. Šiek tiek lėšų, tiesa, ne itin didelę dalį, „Anykščių menų inkubatorius – menų studija“ užsidirba iš patalpų bei salės nuomos.
Vykstant tarptautiniams seminarams ir mokymams, užsieniečiai gyvena Anykščių viešbučiuose, maitinasi mūsų miesto kavinėse, taigi, inkubatorius duoda naudos ir miesto verslininkams.