Savo talentu ir kūrybiniais užmojais stebinantis svėdasiškis menininkas Aleksandras Tarabilda 2011-2012 metais lietuvių literatūros klasiko kanauninko Juozo Tumo-Vaižganto gimtuosius Malaišius papuošė dviem įspūdingomis medžio skulptūromis. Pirmiausia aikštelėje tarp Tumų sodybvietės, Vaižganto paminklo ir akmens, „Juodžiaus kelmu“ vadinamo atsirado skulptūra, įamžinusi šio rašytojo apysakos „Dėdės ir dėdienės“ veikėjus Severiutę ir Mykoliuką. Kitą vasarą menininkas medyje išskobė dar vieną „Dėdžių ir dėdienių“ herojų- tijūną Rapolą Geišę. Tas dvi skulptūras jų autorius sumaniai sujungė ir tokiu būdu atsirado savotiška meninė arka ar vartus primenanti originali kompozicija.
2012-ųjų rudenį, kuomet Malaišiuose buvo organizuotas respublikinis renginys- tradicinės „Vaižgantinės“, visi pasigrožėjo ne tiktai tomis „Dėdžių ir dėdienių“ veikėjus įprasminančiomis skulptūromis bei iš jų sudaryta arka, bet ir dar viena menininko Aleksandro Tarabildos sukurta staigmena. Specialiai „Vaižgantinėms“ jis sukūrė dailų krėslą, skirtą atsisėsti Vaižganto premijų laureatams. Juk būtent per „Vaižgantines“ Malaišiuose Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija kasmet įteikia respublikinę literatūrinę Vaižganto premiją, o Svėdasų seniūnija- savo įsteigtą Vaižganto mažąją premiją „Už kūrybinius nuopelnus Svėdasų kraštui“. Tuomet pirmą kartą per visą „Vaižgantinių“ istoriją vainikuoti ąžuolo lapų vainikais, gražiai pagerbti laureatai turėjo progą pasėdėti ne šiaip jau paprastose gėlėms apipintose kėdėse, bet įspūdingame krėsle, ant kurio išraižyti žodžiai „Vaižgantinės“ ir „Rex“. (Pastarasis žodis reiškia „karalių“. Taigi,labai prasmingi žodžiai byloja, krėslas skirtas „Vaižgantinių“ „karaliams“- laureatams). Tokia laimė pirmai išbandyti naująjį krėslą teko kaunietei žurnalistei, visuomenės veikėjai Perpetua Dumšienei, kuri tapo vienuoliktosios Vaižganto premijos laurate. Jame pasėdėjo ir uteniškė verslininkė, pedagogė ir vertėja Žaneta Kibickienė (Jakšytė), kuri ketvirtąją Vaižganto mažąją premiją „Už kūrybinius nuopelnus Svėdasų kraštui“ atsiėmė už savo brolį, žinomą teatro, kino ir televizijos aktorių, respublikos nusipelniusį artistą Ferdinandą Jakšį, tuo metu vaidinusį Kosto Ostrausko monospektaklį „Vaižgantas“ toli nuo Malaišių- Londono lietuvių bendruomenei. 2013-ųjų rugsėjį per „Vaižgantines“ šiame krėsle pasėdėjo dvyliktosios respublikinės Vaižganto premijos laureatas rašytojas Gediminas Kajėnas ir penktosios svėdasiškių įsteigtos Vaižganto mažosios premijos laureatė Būtėnų kaimo šviesuolė, aktyvi visuomenininkė, buvusi mokytoja Aldona Murmienė. Šių metų rugsėjo 20-ąją į Malaišius skulptorius Aleksandras Tarabilda vėl atgabeno savo autorinį darbą- dėmesio vertą krėslą, kuriame garbė pasėdėti teko dar dviems naujiesiems laureatams- tryliktą respublikinę literatūrinę Vaižganto premiją pelniusiam žurnalistui, muziejininkui, kraštotyrininkui Vytautui Bagdonui ir šeštosios Vaižganto mažosios premijos „Už kūrybinius nuopelnus Svėdasų kraštui“ laimėtojui iš Utenos rajono Tauragnų krašto kilusiam tautodailininkui, doc .,dr. Romualdui Šimkūnui.
Taip jau būdavo įprasta, kad po renginio Malaišiuose krėslas parkeliaudavo į Svėdasus, į menininko sodybą. Tačiau šį rugsėjį krėslo autorius nusprendė nebesivežti namo, o palikti jį ten, kur organizuojami žymiajam Vaižgantui pagerbti skirti renginiai, kur dar menami jo vaikystėje ir jaunystėje išvaikščioti takai takeliai.
Ši vertinga svėdasiškio auksinių rankų meistro dovana parkeliavo į saugią vietą- Kunigiškuose veikiantį Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejų. Būtent šiame pastate, kur dabar įkurdintas muziejus, carizmo metais veikė Kunigiškių pradžios mokykla, kurią lankė ir Tumų Juozukas- būsimasis rašytojas, laikraštininkas, literatūros mokslininkas, tautos švietėjas, „deimančiukų ieškotojas“, kunigas… Čia krėslas su atitinkamu paaiškinamu užrašu saugojamas naujai suremontuotose patalpose, kur veikia nuolatinė Kaune gyvenančios, iš Svėdasų seniūnijos Vaitkūnų kaimo kilusios dailininkės Dalios-Zitos Rudokaitės tapybos darbų paroda. Ši meno kūrinį dabar mato visi muziejaus lankytojai, daugelis mėgsta atsisėdę į krėslą nusifotografuoti.
Kiekvieną rugsėjį per Vaižganto gimtadienį, kuomet Malaišiuse vyks tradicinės „Vaižgantinės“, krėslas iš muziejaus bus nuvežtas ten naujų laureatų pagerbimui.
726955 539881We offer the best practical and most applicable solutions. All our Sydney plumbers are experienced and qualified and are able to quickly assess your difficulty and locate the best remedy. 243518
870712 876278hey there, your site is amazing. I do thank you for function 694691