Gruodžio 21 dieną ant rajono Tarybos posėdžių stalo degančios žvakės skleidė Kalėdų dvasią Anykščių politikams. Tačiau Anykščių ligoninės vyriausiajam gydytojui Daliui Vaiginui vargu ar žvakės kėlė šventines asociacijas.
Ligonės struktūros pakeitimo proga – spektaklis
Anykščių rajono tarybos dauguma ketvirtadienį priėmė sprendimą nuo birželio 1 dienos reorganizuoti Anykščių ligoninę. Pirmajame pastato aukšte atsilaisvins Akušerijos ir ginekologijos skyriaus patalpos. Akušerijos paslaugos bus atsisakyta, o ginekologinės ligonės bus keliamos į trečiąjį aukštą, į jungtinį Chirurgijos, traumatologijos ir ginekologijos skyrių.
Sprendimą dėl ligoninės struktūros reorganizacijos pristatė pats ligoninės vyriausiasis gydytojas D. Vaiginas. Jis aiškino, jog jau daug metų akušerijos paslaugos ligonių kasos nefinansuoja, o savivaldybė skiria mažiau lėšų, nei kainuoja ši paslauga. „Visus tris skyrius sukelsime į trečią aukštą. Patalpų užteks visiems, visų paskirčių. /…/ Žinau Bismarką. Jis yra pasakęs, jog jei žinotumėte, kaip daromos dešros ir politika, niekuomet jų nenaudotumėte“, – kodėl taikiai pristato susinaikinimo projektą, ezopiškai paaiškino D. Vaiginas. „Respublikoje vienas gimdymas kainuoja 200 eurų, Anykščiuose išeina daugiau nei penkis kartus brangiau. Čia nebepatrauklu gimdyti, nes gydytojai neturi kompetencijos ar kvalifikacijos. Toks mūsų finansavimas yra nelogiškas ir nelabai teisėtas“, – naujagimio kainą paskaičiavo meras Kęstutis Tubis.
Buvęs meras, A. Zuoko liberalas Alvydas Gervinskas pašnekėjo, kad kai 2007 metais iš rajono biudžeto pradėta remti Akušerijos ir ginekologijos skyrių, tikėta, kad į Anykščių ligoninę atvyks gimdyvės iš kitų rajonų, tačiau taip neįvyko.
Konservatorė, rajono Tarybos narė Gabrielė Griauzdaitė per Tarybos posėdį paleido akivaizdžią dezinformaciją. „Šešių darbuotojų amžiaus vidurkis – 76 metai“, – sakė jaunoji politikė. Toks teiginys suponuoja mintį, kad skaičiuojamas gydytojų amžiaus vidurkis, o turint omenyje, kad dr. Adriui Gaurilčikui yra keturiasdešimt, išeitų, kitiems penkiems skyriaus gydytojams – po 84 metus.
Pagal Darbo partijos sąrašą išrinktas UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ atliekų priežiūros specialistu įdarbintas Alfrydas Savickas D. Vaiginui bandė įkąsti už ligoninės nusipirktus taupymo lakštus. „Kiek nuvertėjo?“, – gudriai paklausė politikas. „Jie davė naudos, nenuvertėjo. Deja, tai ligoninės turtas ir su jumis negaliu pasidalinti“, – Darbo partijoje narystę sustabdžiusį A. Savicką nuliūdino D. Vaiginas.
Kai pasisakyti ruošėsi ligoninės stebėtojų tarybos pirmininkas, mero patarėjas Donaldas Vaičiūnas, jam meras liepė pasakyti apie dėžutę. Pasirodo, kad ligoninėje buvo pakabinta dėžutė, kur visi pageidaujantys galėjo mestis skundus ir pageidavimus. D. Vaičiūnas pranešė, kad dėžutėje rasti 6 raštai. Vieno rašto autorius giria ligoninę ir D. Vaiginą, vieno rašto autorius piktinasi D. Vaiginu ir ligonine, o keturi raštai apie tai, kad reikia naikinti akušeriją… Žodžiu, net tauta beveik vieningai palaiko Anykščių rajono valdžią.
„Ekonomika turi būti ekonomiška… Prasideda mūsų ligoninės griūtis. Net ir sunkiais laikais rasdavom variantų, kaip pagelbėti ligoninei…“ – nuogąstavo socialdemokratas Donatas Krikštaponis.
Tačiau rajono Tarybos dauguma nesuvirpėjo – vieningai duotas startas ligoninės griūties pradžiai. Gydytojai konservatoriai Giedrius Klimkevičius ir liberalas Vilius Januška balsavime nedalyvavo. Priimant sprendimą dėl ligoninės reorganizavimo, susilaikė liberalas Mindaugas Sargūnas bei socialdemokratai D. Krikštaponis, D. Žiogelis, Vilius Juodelis ir Egidijus Šilaika. Liberalai Lukas Pakeltis, Saulius Rasalas ir Danutė Mažvylienė posėdyje nedalyvavo.
Pinigų – kaip šieno!
Baigiantis metams, rajono Taryba perskirstė Anykščių rajono biudžeto lėšas. Pasirodo, kad šiemet sutaupėme kalną pinigų. „Pagal 2017 metais faktiškai gautas lėšas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų mažinamos Europos Sąjungos paramos lėšos: 317,3 tūkst. eurų nekilnojamojo kultūros paveldo objekto – Okuličiūtės dvarelio – rekonstrukcijai, 519,3 tūkst. eurų – komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtrai Anykščių rajono savivaldybėje, 45 tūkst. eurų – turto, pripažinto be šeimininko, priežiūrai ir likvidavimui, 127,7 tūkst. eurų – kompleksiškai teikiamų paslaugų šeimoms plėtrai, 367,3 tūkst. eurų – bendruomeninės aktyvaus laisvalaikio infrastruktūros įrengimui Anykščių mieste.” – rašoma sprendimo projekto aiškinamajame rašte. Kyla klausimas, jei rajono biudžetas, savo lėšomis neturėjęs galimybių prisidėti prie planuotų europinių projektų, sutaupė daugiau nei milijoną eurų, kiek tada ES fondų lėšų 2017-aisiais „praėjo pro šalį“? „ES projektai nukeliami kitiems metams. Kodėl šitie darbai nepadaryti ir tiek daug ES lėšų praradome?“, – klausė socialdemokratas D. Žiogelis. „Joks čia ne precedentas. Nėra taip, kaip jūs sakote, kad viskas sustoja. Darbiniai procesai“, – irzliai ir nekonkrečiai D. Žiogeliui atsakė savivaldybės administracijos direktorius Audronius Gališanka.
Situaciją paaiškino vicemeras, konservatorius Sigutis Obelevičius, kuris vis dėlto pripažino, kad europinių projektų įgyvendinimas stringa. „Jei europiniai projektai vėluoja, tai ne savivaldybės kaltė. Jei lyginti su kitomis savivaldybėmis, mes vieni pirmaujančių. Kol kas nekyla pavojus, kad nors vienas projektas sužlugs”, – kalbėjo S. Obelevičius.
Informacinis „kioskas“
bus sausakimšas
Panašu, kad po įstaigų reorganizacijos atsirasiančios naujos įstaigos – Anykščių turizmo ir verslo informacijos centro – vadovai mėgsta žmogišką šilumą ir artumą. Mat į ne ypač prabangias Anykščių turizmo informacijos centro patalpas bus perkraustytas ir Anykščių verslo informacijos centro kolektyvas, dabar įsikūręs Anykščių menų inkubatoriaus patalpose.
Tvirtinant naujosios įstaigos Anykščių turizmo ir verslo informacijos centras etatų sąrašą, šią „artumo“ problemą kėlė socialdemokratas D. Krikštaponis. „Išbėgo dalis darbuotojų, turinčių patirtį. Kalbėta, kad lyg ir visi liks savo darbo vietose. Jūsų pasisakymai ir pažadai vis keičiami. Vasarą turizmo centre dažnai lankausi. Ten ir taip per mažai vietos, o kai verslo centrą perkelsite, kas ten bus? Ar nėra galimybės verslo centro palikti ten, kur dabar yra?”, – klausė D. Krikštaponis. Administracijos direktorius, atsakydamas į klausimą, aiškino apie neįtikėtiną demokratiją savivaldybei pavaldžiose įstaigose. „Jeigu direktorius nusprendė, aš galiu tik sveikinti jo sprendimą ir žiūrėti, kokie bus rezultatai”, – apie tai, kad savivaldybės įstaigų vadovai turi laisvę spręsti kokiose patalpose įsikurti, aiškino A. Gališanka.
D. Krikštaponis svarstė, kaip bus įmanoma dirbti sukišus visą jungtinės įstaigos kolektyvą į ankštas turizmo informacijos centro patalpas.
Pasak D. Krikštaponio, verslininkai šituo sprendimu piktinasi, o meras jau visus metus neranda laiko susitikti su Anykščių vadovų klubu. „Aš parašiau sausio pabaigoje Vadovų klubui kvietimą susitikti“, – laiko sakė suradęs meras. „Taryba lokalizacijos nesvarsto“, – apie tai, kas kokiose patalpose turėtų dirbti, lakoniškai sakė meras.
Po Anykščių turizmo ir verslo informacinio centrų sujungimo naujoje įstaigoje – Anykščių verslo ir turizmo informacijos centre – turėtų būti 16 etatų. Iš jų trys vadovų pareigybės – direktorius, pavaduotojas ir pramogų ir sporto centro „Kalita“ vadovas.
Į jungtuves ir verslo, ir turizmo centrai eina be nuolatinių vadovų. Turizmo informacijos centro direktorė Vilanda Reikalienė yra vaiko auginimo atostogose, o buvusi Verslo informacinio centro direktorė Renata Gudonienė, pasak jos, po mero K. Tubio psichologinio spaudimo parašė pareiškimą savo noru išeiti iš darbo.
Parodė Mindaugą Jucevičių
Anykščių rajono taryba dar kartą delegavo administracijos direktorių A. Gališanką dalyvauti VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ visuotiniame dalininkų susirinkime ir įpareigojo balsuoti už naujojo įstaigos laikinojo vadovo Mindaugo Jucevičiaus paskyrimą. Ankstesnis VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ visuotinis dalininkų susirinkimas dėl A. Gališankos ligos neįvyko. Dabar susirinkimą planuojama surengti gruodžio 27 dieną.
Lapkričio mėnesio Tarybos posėdyje deputatai pageidavo pamatyti būsimą „siauruko“ vadovą M. Jucevičių, kuris yra buvusio FNTT vadovo Kęstučio Jucevičiaus brolis. Į šį posėdį M. Jucevičius atvyko, bet, regis, deputatai nebuvo pasiruošę jam klausimų. Kadangi M. Jucevičius pagal išsilavinimą yra geležinkelio transporto inžinierius, socialdemokratas D. Žiogelis jam uždavė klausimą, ar siaurukas yra transporto priemonė ar kultūros vertybė. Būsimasis direktorius nuramino, jog tremtinių „siauruku“ į Sibirą negabens, sakė, kad traukinukas yra kultūros vertybė.
Priminsime, jog VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis” valdo du dalininkai – Anykščių savivaldybė ir Susisiekimo ministerija. Pastarajai nusprendus trauktis iš dalininkų, Anykščių rajono taryba pareiškė norą tapti vienintele įstaigos dalininke, o Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės savo ruožtu taip pat pareiškė pageidavimus tapti VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis dalininkais. Prasidėjus potencialių dalininkų sumaiščiai, Susisiekimo ministerija kol kas iš dalininkų nesitraukia.
Beje, meras K. Tubis, kalbėdamas apie „siauruką“ užminė mįslę. „Žinau tam tikrą informaciją, kuria dalintis neturėčiau“, – sakė meras. Dabar visi žinome, kad meras kažką žino…
Šį kartą stringa pilies
projektas
Anykščių rajono meras K. Tubis per Tarybos posėdį prakalbo, kad dėl Anykščių pilies statybų yra naujų bėdų. Šį kartą bėdos – projektuotojai.
Pasak mero, projektuotojai UAB „Urbanistika“ žadėjo darbus atlikti iki šių metų birželio, tačiau iki šiol neaišku, kada projektas bus baigtas iki galo. „Ar nebūtų rajonui mažiau problemų be šito projekto – ir su projektuotojais problemos, ir su statybininkais“, – retoriškai klausė socialdemokratas D. Žiogelis, o jo partijos kolegai D. Krikštaponiui pasiteiravus, kada vis dėlto bus pradėtos pilies statybos, meras K. Tubis nedrįso prognozuoti. „Galiu optimistiškai galvoti, bet…” – minties nebaigė meras.
Priminsime, kad pilis statyti pradėta daugiau nei prieš metus. Tiesa, kol kas statybų rezultatų nėra daug – įkasta statybų pradžią žyminti kapsulė ir nutiestas laikinasis kelias. Kupiškėnai UAB „Povilo Gurklio firma“ buvo įrengusi pilies pamatus, bet nustačius, kad pamatai pilies konstrukcijos neišlaikys, statybininkams buvo nurodyta juos ištraukti, kalną sutvarkyti ir važiuoti ten, iš kur atvažiavę, t.y., į Kupiškį.
Savivaldybė visiškai negriūna
Baigiantis posėdžiui savivaldybės administracijos direktorius A. Gališanka atsiskaitė apie per mėnesį nuveiktus ir nenuveiktus darbus.
„Viešoje erdvėje, žiniasklaidoje, sklinda informacija, kad skyriai be vadovų. Nedirba. Niekam aš to nesakiau“, – pranešė administracijos direktorius. Na, to betrūko, kad pats direktorius pasakotų, jog jo įstaigoje nedirbama…
A. Gališanka tvirtino, kad Architektūros ir urbanistikos skyriuje įdarbintas GIS-o specialistas, tiesa, smulkmenos – vyriausiojo architekto – rasti nepavyksta. Pasak A. Gališankos, vyriausiojo rajono architekto pareigybei keliami ypatingi reikalavimai, todėl ir nepavyksta rasti žmogaus, kuris galėtų dirbti šį darbą.
Administracija apsisprendusi nebeieškoti statybos priežiūros specialisto – statybų priežiūros paslaugos bus perkamos. Kai kurias paslaugas, pvz. teisininkų, savivaldybė pirko ir anksčiau. Išgirdęs apie statybų priežiūros paslaugos pirkimą, vienas iš Tarybos narių pusbalsiu pratarė: „Gal perkam ir rajono valdymo paslaugą?“.
Direktorius pranešė, jog jau paskirtas naujas Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėjas, nuo sausio pakeisiantis iš darbo išeinantį Mantą Vaičiulevičių. Naujojo Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėjo pavardės A. Gališanka neįvardina, jis aiškina, kad informaciją apie žmogų atskleis tik tada, kai jį patikrins Specialiųjų tyrimų tarnyba.
887952 850877Ive writers block that comes and goes and I want to uncover a approach to get rid of my writers block. It can occasionally be so bad I can barley make sentences. Any suggestions? 3073