![Debeikių seniūnas Alvydas Simonavičius dėstė, kad daug energijos skiriama kultūros paveldo objektų priežiūrai.](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2017/03/51045_66878_regular_img_3951.jpg)
Trečiadienį savo metinę veiklos ataskaitą seniūnijos gyventojams pateikė Svėdasų seniūnas Valentinas Neniškis. Paklausyti seniūno ir seniūnijos gyventojų į Svėdasus atvyko Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, jo patarėjas Dominykas Tutkus bei savivaldybės administracijos vadovai – direktorius Audronius Gališanka ir jo pavaduotojas Ramūnas Blazarėnas.
Ketvirtadienį savo ataskaitą seniūnijos gyventojams skaitė Debeikių seniūnas Alvydas Simonavičius. Debeikiuose ta proga lankėsi abu administracijos vadovai bei vicemeras Sigutis Obelevičius ir mero patarėjas Donaldas Vaičiūnas.
Pirties žurnalistams
nedera rodyti
Svėdasų seniūnas V. Neniškis ataskaitoje bėrė skaičius, džiaugėsi, kad kelių priežiūrai pernai buvo skirta daugiau lėšų nei užpernai. Pasak seniūno, pernai už 15 tūkst. eurų nupirkti du nauji socialiniai būstai, išasfaltuota 310 kvadratinių metrų Kalno gatvės Svėdasuose, Svėdasų apšvietimas pernai pradėtas mėnesiu anksčiau nei užpernai, o miestelyje iš viso yra 129 šviestuvai ir t.t.
Seniūnas aiškino, kad miestelio pirties būklė yra labai jau liūdna. Pasak seniūno, jeigu pirtį patikrintų higienos specialistai, tai ją tuoj pat uždarytų. „Normali pirtis, tik viduje nenormalu./…/ Į 2017 metų planą įrašiau pirties remontą“, – svėdasiškiams dėstė seniūnas.
Miestelio gyventojams buvo paaiškinta, kad Svėdasų pirtį pagal panaudos sutartį eksploatuoja „Anykščių komunalinis ūkis“, o „vieno žmogaus nuprausimas kainavo kiek alaus butelis“. „Nepasitikim mes komunaliniu. Pirtis labai geroje vietoje, prie ežero. Uždarys ir parduos“, – atskriejo replika iš auditorijos. „Tikrai pasidomėsime dėl jos rentabilumo ir kodėl neskiriama lėšų remontui“, – išgirdęs klausimą, ar Svėdasų pirtis yra nuostolinga, žadėjo Anykščių savivaldybės administracijos direktorius A. Gališanka. Svėdasų seniūnaitė Virginija Valiukonytė klausė, ar negalėtų pirties eksploataciją perimti bendruomenė, ir jai buvo paaiškinta, kad galėtų. Meras Kęstutis Tubis žadėjo, kad po seniūno ataskaitos eis apžiūrėti Svėdasų pirties, bet sakė, kad „Anykštos“ žurnalisto su fotoaparatu nesives…
Svėdasiškiai seniūnijų gyventojams tradicinio šiukšlių klausimo nekėlė. Apie šiukšles kalbėjo pats meras K. Tubis. Jis aiškino, kad komunalininkai turi surinkti tik tiek pinigų, kad padengtų šiukšlių surinkimo išlaidų kaštus. Konkrečių priekaištų UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ meras lyg ir neįvardino, tačiau iš jo kalbos buvo galima suprasti, kad šios savivaldybės įmonės veikla jis nėra patenkintas.
Svėdasiškiai tradiciškai prašė įrengti pėsčiųjų perėją prie bažnyčios ir jiems tradiciškai buvo paaiškinta, kad prie bažnyčios pėsčiųjų perėjos nebus. „Iš už kalno atlėkusi „fūra“ negalės sustoti“, – aiškino seniūnas V. Neniškis, tikindamas, kad perėjų piešimas vis dėlto pirmiausia siejamas su eismo saugumu.
Svėdasiškiai kelis kartus bandė atkreipti rajono valdžios dėmesį, jog didžioji dalis pagrindinės miestelio gatvės yra be šaligatvių. Dar buvo kalbama apie Butėnų kaimo apšvietimą, vaikų žaidimų aikšteles, apleistus miestelio pastatus. Meras K. Tubis sakė, jog J. Tumo-Vaižganto 12 namas bus parduodamas aukcione, jo pradinė pardavimo kaina su žemės sklypu – 6 tūkst. 740 eurų. „Ne visada buvę administracijos vadovai važiuodavo į susitikimus arba atvažiuodavo ir neužsirašydavo“, – apie problemų sprendimus kalbėjo K. Tubis. „Todėl su „Australija“ niekas nevyko“, – kodėl ilgai nebuvo parduodamas apleistas pastatas Svėdasuose, kodiniu pavadinimu „Australija“, kalbėjo meras. Dabartinis administracijos direktorius A. Gališanka visose seniūnijose kalba, kad jis nuosekliai konspektuoja gyventojų iškeltas problemas ir žada bandyti jas spręsti.
Miestelio gyventojai piktinosi, kad į Svėdasų centrą nevažiuoja maršrutiniai autobusai, nors ten pastatytas stotelės ženklas. Dar buvo užduotas klausimas apie Svėdasų daugiabučių renovaciją. Meras K. Tubis paaiškino, kad šiemet bus renovuojamas pirmasis ne Anykščių mieste esantis daugiabutis – laimingieji gyvena viename iš Kavarsko miestelio P. Cvirkos gatvės namų. Be šio Kavarsko daugiabučio šiemet turėtų būti renovuoti 9 Anykščių miesto daugiabučiai.
Svėdasų seniūnaitė V. Valiukonytė kaip reikiant „užspaudė“ merą K. Tubį. Seniūnaitės pageidavimu, seniūno V. Neniškio veiklos planas tvirtintas tik išklausius rajono vadovų pažadų, o paskui ji merą bandė iškvosti, kokie jo planai atgaivinant Svėdasus. „Ar turite viziją, kaip miesteliui išgyventi? Darbo vietų kūrimas?/…/ Mes čia gyvename ir mus skauda“, – mero K. Tubio klausė seniūnaitė. „Mes galime organizuoti atskirą susitikimą su ūkininkais, bet nesvaigti“, – investicijų į Svėdasus nebuvo linkęs žadėti meras K. Tubis. Tačiau V. Valikonytė neatlyžo. „Kai žmonės alkani, tai pikti, o sotumas ateina per darbą. Jūs gi kažkokių minčių turite?“, – dėstė seniūnaitė V. Valikonytė. Meras supratęs, jog lengvai neišsisuks, atliko ėjimą žirgu. „Kai idėją pasakai prieš laiką, tai visos negatyvios jėgos konsoliduojasi ir puola“, – Svėdasuose kalbėjo meras K. Tubis ir iš šios frazės lyg ir galima daryti išvadą, kad jis planą Svėdasams turi, bet jo neatskleis.
Debeikių ūkininkus
skriaudė vilkai ir bebrai
Debeikių seniūno A. Simonavičiaus ataskaitos klausė ir aktyvi visuomenininkė, Debeikiečių bendrijos pirmininko Aldona Daugilytė bei rajono Tarybos opozicinės socialdemokratų frakcijos pirmininkas, Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Dainius Žiogelis.
Seniūnas A. Simonavičius apžvelgė 2016 metais nuveiktus darbus, vardino, kiek kilometrų kelių žvyruota, kiek duobių užlyginta. Pasak seniūno, sutvarkyti 28 kilometrai pakelių, nuolat prižiūrima 18 kultūros paveldo objektų. „Debeikių ūkininkus šiais metais skriaudė vilkai ir bebrai“, – sakė seniūnas, mat dėl afrikinio kiaulių maro šernų Debeikių apylinkėse mažai liko. Tiesa, pasak seniūno, kiaules laiko dar 67 Debeikių seniūnijos ūkininkai.
Vicemeras S. Obelevičius ironizavo, jog miestelis garsėja medžiotojais – apie juos rašoma, rodomi televizijos reportažai, vyksta bylos teismuose. „Debeikių seniūnija asocijuojasi su stipriais ūkininkais, su gausa socialinių įstaigų, o tai rodo jūsų toleranciją kitiems žmonėms. Jei juokais – jūs garsėjate ir savo medžiotojais“, – Debeikiuose kalbėjo Anykščių rajono vicemeras S. Obelevičius. Jis džiaugėsi, kad 2017 metų rajono biudžetas nepraskolintas, tačiau šyptelėjo, kad apie pinigus turėtų kalbėti savivaldybės administracijos vadovai. „Mes su meru esame tik politinė valdžia, bet pinigai pas juos“, – į A. Gališankos ir R. Blazarėno pusę parodė vicemeras. Savivaldybės administracijos direktorius A. Gališanka jaunystėje yra dirbęs Debeikių mokykloje ir pasisakymo pradžioje prisiminė, kad ir seniūnas, ir seniūnaitė yra buvę jo auklėtiniai. Jis kalbėjo, kad visas problemas, apie kurias išgirsta seniūnijose, užsirašo. Debeikiuose A. Gališanka turėjo pasidaryti neplonus konspektus.
Debeikių seniūnijos ūkvedys kreipėsi į rajono valdžią, prašydamas seniūnijas aprūpinti alkotesteriais – kitaip negalima susitvarkyti su asmenimis, atidirbančiais už socialines pašalpas. Jam Anykščių savivaldybės administracijos vadovai A. Gališanka ir R. Blazarėnas aiškino, kad kai kyla įtarimas, jog atidirbinėtojas yra neblaivus, reikia kviesti policiją. „Mes turime tokį kontingentą, kad policiją reikėtų kviesti kiekvieną dieną“, – į šį patarimą atsakė Debeikių seniūnijos ūkvedys.
Vienas seniūnijos gyventojas kvietė rajono vadovus pavažiuoti keliu Debeikiai-Aušra. Pasak vyro, laukais važiuoti yra geriau nei šiuo keliu. Varkujiečių bendrijos atstovė prašė šiame kaime įrengti eismo greitį stabdančius kalniukus. Taip pat kalbėta, kad dalyje Debeikių gyvenvietės nėra nei kanalizacijos, nei vandentiekio. „Kada bus?“, – klausė debeikietė. „Paklauskit ko nors lengvesnio. Traupyje gyvendamas susitaikiau, kad kanalizacijos niekada nepamatysiu“, – atsiduso vicemeras S. Obelevičius, o A. Gališanka kėlė dvasią sakydamas, jog „visada reikia tikėtis.“
Tada atėjo eilė šiukšlių kainai. „Kodėl už orą mokam!”, – piktinosi debeikiečiai. A. Gališanka argumentą, jog reikia rinkti mokestį pagal išvežtą šiukšlių kiekį, atrėmė sakydamas, kad “tada imsim taupyti šiukšles”. Dar debeikiečiai skundė, kad viena kaimo turizmo sodyba neturi atliekų konteinerių ir savo atliekas meta į bendrus miestelio konteinerius. A. Gališanka dėstė, kad tuoj bus įrengtas pasitikėjimo telefonas, kur bus galima skųsti anonimiškai.
Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas D. Žiogelis Debeikiuose ironizavo, jog Debeikių medžiotojų problema išsispręs pati, taip, kaip išsisprendė afrikinio kiaulių maro problema šioje seniūnijoje. „Šernai išdvėsė, kiaules išskerdėt, medžiotojų klausimas taip pat išsispręs”, – juodojo jumoro Debeikiuose pabėrė D. Žiogelis. Beje, D. Žiogelis Troškūnuose mero K. Tubio apšauktas, kad nepolitikuotų, šį kartą prieš pasisakymą pranešė – nepolitikuos. Nors galėjo, nes mero Debeikiuose nebuvo.
Tiesa, D. Žiogelis „užmetė“ buvusiam Debeikių seniūno pavaduotojui Alfrydui Savickui. „Turėjot vieną, kuris nedirbo, dabar turite, kuri dirba“, – sakė D. Žiogelis. „Jau išvežėme 115 šernų, bet ne visus randame. Didieji radėjai pradėjo gauti išmokas, tai dabar nebenueina iki miškų“, – D. Žiogelis aiškino, kodėl paskutinėmis dienomis sumažėjo randamas negyvų šernų kiekis.
Jis tikino, kad dabar didesnė problema nei afrikinis kiaulių maras yra paukščių gripas. Pasak D. Žiogelio, kovo bei rugsėjo-spalio mėnesiais negalima naminių paukščių leisti į lauką, nes tuo metų vyksta didžioji laukinių paukščių migracija, o šis nurodymas galioja jau 11 metų. „Lenkija visa paguldyta, o jūsų ūkininkas Tamošiūnas vaikšto jau net ne raudonas, o baltas“, – Debeikiuose kalbėjo D. Žiogelis.
Jo teigimu, didieji Anykščių kiaulių augintojai per mėnesį užaugina 3 000 bekonų, bet yra ant bankroto ribos, nes iš maru užkrėstų teritorijų draudžiama eksportuoti kiaulieną. „Mūsų tikslas – pereiti per Dubysą ir marą atiduoti žemaičiams“, – ironizavo D. Žiogelis. Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas aiškino, kad dėl kiaulių maro plėtėsi paukštininkystė, o dabar kilo grėsmė ir šiai Lietuvos žemės ūkio šakai.