Šiandien vidurdienį Anykščiuose, A.Baranausko aikštėje, paminėta Gedulo ir vilties diena.
„Šiandien minime Gedulo ir vilties dieną. 1941 metais net 18 000 Lietuvos gyventojų buvo išvežti iš savo namų, savo sodybų. Iš esmės, lietuvių tautos atžvilgiu buvo pradėtas vykdyti genocidas. Žmonės nebuvo laisvi, jie buvo vežami be jokių teisių, be jokių garantijų, be galimybės kažkam pasiskųsti ar pasiguosti, ar pasipriešnti. Iš tiesų, tai buvo vergovės forma.Po to dar daugelį metų šimtai tūkstančių lietuvių buvo išvaryti iš namų.Buvo išvežti iš namų ūkininkai, medikai, mokytojai, kariškiai, policijos pareigūnai, kas turėjo turto ar kas turėjo intelekto, kas turėjo galimybę priešintis ir norėjo tą daryti. Daugelis iš jų taip ir negrįžo į Lietuvą. Tai yra gedulas. Tikrai verta tą prisiminti.Bet yra ir viltis, kad tas avejis, kaip ir panašūs atvejai, jie nepasikartos.Gerbdami šitų žmonių atmintį, mes turėtume gyventi doriau, gražiau, geriau dirbti, būti daugiau patriotiški, mylėti savo tėvynę ir taip šlovinti Lietuvą. Tikiu, kad tie skaičiai, kurie surašyti mokyklų vadovėliuose, jie primins mūsų vaikams, anūkams atsiminimą tremtinių, leis padaryti išvadas, kad mes galėtume gyventi taip, kad Lietuvoje daugiau niekada tokių atvejų nebekiltų. Atminkime tuos, kurie negrįžo į Lietuvą ir gyvenkime laimingai“, – ceremonijos metu kalbėjo rajono meras Kęstutis Tubis.
Valstybinę vėliavą minėjime kėlė buvęs Lietuvos Respublikos Aaukščiausiosios Tarybos (Atkuriamojo Seimo) komisijos darbo grupės narys, pirmasis Lietuvos genocido aukų muziejaus direktorius bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Atminimo programų skyriaus vedėjas, dabar savivaldybės specialistas Gintaras Vaičiūnas.
„Iš teritorijos, kuri dabar priklauso Anykščių rajonui, buvo represuota nuo 14 iki 16 proc. gyventojų. Niekada lietuvių tauta ir Anykščių rajonas nepatyrė tiek daug nuostolių, kiek sovietinės okupacijos metais“, – sakė G.Vaičiūnas.
Renginio metu eiles skaitė poetas Povilas Kulvinskas, pasirodė Anykščių kultūros centro meno mėgėjų kolektyvai.
Į Gedulo ir vilties dienos minėjimą šiemet atėjo ypač mažai žmonių. Renginį vedęs režisierius Julius Jakubėnas minėjimo pradžioje paprašė visus šiek tiek labiau „susispausti“, o jam pasibaigus dėkojo, kad žmonės čia atėjo.
Beje, tylos minute sovietnio genocido aukos šiemet pagerbtos ne tik šalia Laisvės paminklo. Tylos minute tremties aukų atminimas pagerbtas ir visos Lietuvos, taip pat ir Anykščių prekybos centre „Maxima“.