
Aplinkos ministerija siūlo plynųjų kirtimų plotus mažinti nuo 8 iki 4 hektarų, o rekreaciniuose miškuose, nacionaliniuose parkuose ir draustiniuose juos visiškai uždrausti.
Aplinkos ministras Povilas Poderskis sako, jog nuo intensyvaus ūkininkavimo pereinama prie gamtos ir miškų apsaugos.
„Parengtas projektas yra istorinis ta prasme, kad nuo intensyvaus ūkininkavimo pereiname prie gamtos apsaugos miškų sektoriuje. Nėra tai daroma ypatingai ambicingai, nes kiekvienas miškų apsaugos pokrypis kainuoja – turime už tai mokėti kompensacijas“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje teigė P. Poderskis.
Jo teigimu, nauja tvarka galios ir valstybiniams, ir privatiems miškams.
„Atskirti jų nematome jokios logikos ir prasmės“, – teigė ministras.
„Didžiausi plynieji kirtimai ketvirtos grupės (ūkiniuose – BNS) miškuose galės būti keturių hektarų, kur dabar galimi aštuoni, antros grupės (rekreaciniuose – BNS) miškuose visiškai plynieji kirtimai draudžiami, jie taip pat uždraudžiami visuose nacionaliniuose parkuose, draustiniuose“, – sakė ministerijos Miškų politikos grupės vadovas Aurimas Saladžius.
Pasak jo, rekreaciniuose miškuose ketinama uždrausti ne tik plynuosius, bet ir atrankinius kirtimus, išskyrus labai mažų plotų grupinius kirtimus.
„Plynųjų kirtimų vienareikšmiškai visose (miškų – BNS) grupėse mažėja – arba plotų, arba visišku draudimu“, – pridūrė A. Saladžius.
Anot jo, kompensacijoms privačių miškų savininkams numatyta 50 mln. eurų, jos būtų mokamos 10 metų – iki 2037 metų. Dalis lėšų būtų iš Europos Sąjungos fondų, dalis – iš valstybės biudžeto.
„Privačių miškų savininkai tam tikrose teritorijose turės didesnius apribojimus savo ūkinei veiklai, pavyzdžiui, kirtimai negalės būti tokie, kokie buvo iki šiol, tai yra plyni. Kitokie kirtimai bus galimi “, – pridūrė P. Poderskis.
Ministro teigimu, pataisos numato esminius miškų grupių perskirstymus – daugelis miškų draustiniuose ir nacionaliniuose parkuose bus priskiriami antrai kategorijai, vadinamiesiems rekreaciniams ir aplinkos apsaugos miškams, kur ribojama veikla. Į šią grupę siūloma perkelti priemiesčių miškus ir esančius aplink miestus.