Pirmadienį mirė Nepriklausomybės Akto signataras Romualdas Ozolas. Apie tai pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius. Dvi kadencijas Seime dirbusiam R. Ozolui, buvusiam Lietuvos centristų lyderiui, sausį sukako 76-eri.
Sirgo vėžiu
Seimo narys, liberalas, buvęs R. Ozolo bendražygis Kęstutis Glaveckas skaudžią žinią sužinojo iš DELFI. Jis pasakojo prieš savaitę R. Ozolą aplankęs ligoninėje. Signataras sirgo vėžiu.
„Mes bendravome, žinojau, kad jam blogai, bet kad taip blogai… Jo mirtis nebuvo greita. Kaip romėnai sako, greita mirtis yra dovana, taip nebuvo. Skaudu, kad vienas miršta paskui kitą, dar neseniai sužinojome apie Algirdo Patacko mirtį… Per daug greitai iš mūsų atima tuos žmones, kurie dėjo Lietuvos valstybės pamatus“, – apgailestavo K. Glaveckas.
„Tai vienas iš iškiliausių žmonių, apie kuriuos sako – iš didžiosios raidės. Jis ne tik buvo puikus žmogus, filosofas, analitikas, manau, tokių mohikanų, koks jis buvo, Lietuvoje mažai tebuvo. R. Ozolas nebuvo piktas žmogus – tai reta politikams, buvo labai darbštus”, – tęsė politikas.
Jo žodžiais, R. Ozolo palikimas – pasaulis, „kurio mes nematėme, kurį jis turėjo, pasakojo apie jį knygose, dėstė straipsniuose“.
„Įdėmus skaitytojas, kuris studijuos jo darbus, pamatys, kad tai iš tikro buvo didis žmogus. Pavadinčiau, lietuviškasis Volteras. Jis paliko daugiau nei mes matysime parašyta ant antkapio“, – sakė K. Glaveckas.
A. Butkevičius: R. Ozolas gyvenimą paskyrė laisvei
Mirus filosofui, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui ir ilgamečiam Seimo nariui Romualdui Ozolui, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius reiškia nuoširdžią užuojautą velionio šeimai, artimiesiems ir bendražygiams.
„Netekome vieno iškiliausių Lietuvos politikų, gyvenimą paskyrusių kovai už savo šalies laisvę ir jos žmonių gerovę. R. Ozolas daugelį metų buvo susitelkęs ties svarbiausiu Tėvynės tikslu – jos laisvės ir nepriklausomybės stiprinimu, gimtojo krašto puoselėjimu. Telydi velionio artimuosius, bičiulius ir kolegas paguoda ir dvasios tvirtybė šią netekties valandą“, – teigiama pirmadienį paskelbtoje A. Butkevičiaus užuojautoje.
Viena ryškiausių šiuolaikinės Lietuvos asmenybių
1939 m. Joniškėlyje gimęs filosofas buvo viena ryškiausių asmenybių Lietuvos Atgimimo istorijoje. R. Ozolas buvo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Sąjūdžio Seimo tarybos vicepirmininkas, Aukščiausiosios tarybos deputatas.
Kai pirmaisiais nepriklausomybės metais premjerės pareigas ėjo Kazimira Prunskienė, R. Ozolas buvo jos pavaduotojas.
Politikas vadovavo vienai pirmųjų Lietuvos politinių partijų, Lietuvos centro sąjungai. Seime R. Ozolas dirbo dvi kadencijas: nuo 1992 iki 2000 m.
R. Ozolas buvo „Atgimimo” laikraščio steigėjas ir vyriausiasis redaktorius.
Lietuvos filosofas, pedagogas, redaktorius, partinis, politinis bei visuomenės R. Ozolas rašė geopolitikos, valstybės, tautų ir tautinių mažumų, kultūros klausimais. Išleido knygas „Pasakojimai apie filosofus ir filosofiją” (1988), „Pirmieji atkurtosios nepriklausomybės metai” (1992), „Atgimimo ištakose” (1997), „Išsivadavimas” (1998).