Kovo 5-osios popietę Sakralinio meno centre anykštėnai dar kartą prisiminė ir pagarbiu žodžiu minėjo žymiausią kraštietę misionierę vienuolę seserį Ksaverą – Emiliją Šakėnaitę (1913–2000).
A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus surengtoje prisiminimų ir liudijimų popietėje „Misionierių keliais“ dalyvavo E. Šakėnaitės sūnėnas (jos sesers Rozalijos sūnus) teatrologas ir rašytojas dr. Aleksandras Guobys ir kun. Antanas Saulaitis SJ.
Ši viešnagė Anykščiuose buvo proga pristatyti atnaujintą knygos „Lietuvių misijos Amazonėje“ leidimą. Knygos ištraukas anykštėnams skaitė aktorė Alvyda Čepaitytė-Sipienė.
1962-aisiais iš Prancūzijos į Pietų Ameriką išvykusi ir iki gyvenimo pabaigos ten ligoninėse dirbusi sesuo Ksavera net ir sovietmečiu palaikė ryšius su Lietuvoje likusiais artimaisiais. Iš devynių vaikų šeimos kilusios vienuolės giminaičių Lietuvoje užaugo visas pulkas. Iš Brazilijos ir Bolivijos į Lietuvą keliavo E. Šakėnaitės laiškai, nuotraukos ir atvirlaiškiai, adresuoti sūnėnams ir dukterėčioms. Šie dokumentai iki šiol jos giminaičių saugomi kaip neįkainojamos vertybės, padėjusios patirti ir gyvenimo džiaugsmą, ir išmintį.
Vienintelis iš giminaičių tik jos sūnėnas A. Guobys du kartus lankėsi tetos misijų vietose ir savo įspūdžiais dalijasi jau trečiojoje knygoje, parengtoje kartu su dvasininku misionieriumi Antanu Saulaičiu, kuris ir pats Pietų Amerikoje misionieriavo septynerius metus. Prieš keliolika metų į Anykščius A. Guobys atgabeno ir Muziejui saugoti perdavė kone 300 eksponatų, liudijančių tetos misionierės veiklą Pietų Amerikoje. Dalis šio rinkinio buvo pristatyta anykštėnams prisiminimų popietėje, svečiai pasakojo egzotiškų daiktų istorijas.
E. Šakėnaitės fondą Muziejuje tą šeštadienį praturtino kitų jos giminaičių perduoti saugoti eksponatai.
Vilniuje gyvenanti vienuolės sesers Ksaveros dukterėčia Valdonė Kviklytė-Rudauskienė-Skrinska atidavė Muziejui kelis dešimtmečius kauptus ir išsaugotus tetos laiškus ir sveikinimo atvirukus, daugiau nei trijų metrų ilgio smauglio odą bei medinį peiliuką vokams atplėšti su išdrožtu tukanu – Brazilijos nacionaliniu paukščiu.
Kitas E. Šakėnaitės sūnėnas žinomas vargonininkas Gediminas Kviklys perdavė saugoti tetos kaip dovaną iš Bolivijos atgabentą medinę drožinėtą dūdelę – indėnišką muzikos instrumentą.