„Anykštos“ redakcija pradeda vykdyti projektą „Mitų kerai“. Nepriklausomoje Lietuvoje užaugo karta, kuri visai nieko nežino apie tai, koks gyvenimas buvo totalitarinėje santvarkoje, kuri atėjo su Lietuvos okupacija. Okupacija, suardžiusi natūralią šalies raidą, sužalojo daugelio šeimų likimus, nubloškė šalies ekonomikos vystymąsi, iškreipė dorovines vertybes, sunaikino kaimus ir kaimų bendruomenes. Buvo kuriama dirbtinė visuomenė, kuri turėjo atsižadėti to, kas buvo lietuvių tautos savastis – žemės, tikėjimo, pagarbos kiekvienam žmogui. Vis dėlto stebint dabartį paradoksalu, bet pastebima tendencija, kad sovietinis laikotarpis romantizuojamas, nemaža dalis sovietmetį išgyvenusių tvirtina, kad „anksčiau buvo geriau“.
Tokios „revanšistinės“ nuotaikos labai gajos, kai Europos Sąjunga, o drauge ir Lietuva, susiduria su daugybe iššūkių ir sunkumų. Iš vienos pusės priekaištaujama dėl išaugusios emigracijos, tačiau pamirštama, kad sovietiniais laikais beveik niekas negalėjo išvykti į užsienį, o turintys giminių užsienyje buvo akylai stebimi KGB. Burbama, kad Europa priima karo pabėgėlius, tačiau jau užmirštama, kad prie komunistų Lietuvoje buvo formuojami ištisi rusiškai kalbantys miestai, pavyzdžiui Sniečkus (dabar Visaginas). Tas pats ir ekonomikoje – žmonės tvirtina, kad „Už
rublį galėjau nusipirkti tą ir tą“, bet pamiršta pasakyti, kad pirkti kaip tik ir nebuvo ko. Elementarių buities ir maisto prekių nuolat trūkdavo, žmonės stovėdavo milžiniškose eilėse.
Sovietinių laikų realijų mitais sumaniai žongliruoja Rusijos propaganda, kuri tiek per žiniasklaidą, tiek per socialinius tinklus siekia įteigti, kad už dabartinius visuomenės skaudulius atsakinga ne penkis dešimtmečius negailestingai visuomenės gyvenimą darkiusi totalitarinė komunistinė santvarka, o iškovota nepriklausomybė.
Todėl būtinas kartų dialogas, kad jaunoji karta negalvotų, jog sovietinė santvarka buvo tik kažkoks juokingas nesusipratimas, kai iš tiesų visuomenė buvo giliai traumuota kolektyvizacija, trėmimais, nuvarymu nuo žemės ir vergiško darbo įteisinimu.
Projektas „Mitų kerai“ primins apie buvusį „komunistinį rojų“, visų pirma remdamasis amžininkų išgyvenimais.