
Gegužės 17-ąją Pagulbio kaime (Molėtų raj.) vyks „Pagulbio šeimų festivalis“ – vienos dienos šventė, kurioje susipina lietuviško paveldo puoselėjimas, muzika ir šeimų bendrystė. Tai unikali proga susiburti įvairių kartų šeimoms, pasinerti į senąsias tradicijas, muziką, amatų paslaptis, bei patirti, kaip visa tai atgyja šiandienos ritmu.
Unikali proga pažinti legendomis apipintą sodybą
„Pagulbis“ – unikali sodyba, kurią daugiau nei prieš dvidešimt metų atrado verslininkas ir menininkas Kazimieras Jakutis. Autentiškas, šimtmetį menantis sodybos kompleksas naujai atgimė Lietuvai minint valstybės atkūrimo šimtmetį. Atkuriant Pagulbį, stengtasi išsaugoti ne tik senųjų pastatų dvasią, bet ir ilgamečius medžius bei ypatingą kultūrinį paveldą – Didįjį kluoną, (Aukštaitiškas keturšlaitis kluonas ) kurį šiandien gali parodyti jau nedaugelis sodybų Lietuvoje.
Šiemet sodyba mini 100 metų sukaktį. Ta proga duris plačiau atvers ir molinis tvartas, kuriame įsikūręs savotiškas „kitoks muziejus“. Čia gausu įvairiausių rakandų ir daiktų, kuriuos daugelį metų kaupė gaspadorius Kazimieras Jakutis. Kiekvienas eksponatas turi savo istoriją – Kazimieras ją ne tik žino, bet ir su meile pasakoja svečiams. Ir tai – tik dalis tų įdomių istorijų, kurios slypi visoje Pagulbio sodyboje.
Mintis suburti liaudies tradicijų mylėtojus Pagulbyje gimė dar 2005-aisiais. Tuomet buvo rengiami pirmieji „Poezijos atlaidai Pagulby“, vėliau peraugę į „Pagulbio poezijos ir muzikos atlaidus“. Pastebėjus, kad į šiuos renginius vis dažniau atvyksta šeimos, programa natūraliai pradėta derinti ir prie mažųjų lankytojų. Taip 2019-aisiais, tuometės sodybos šeimininkės Alionos iniciatyva, atlaidai virto šeimų festivaliu „Kryptis: namai“.
Antrus metus iš eilės „Pagulbio šeimų festivalis“ kviečia draugėn – į dieną, kupiną muzikos, amatų, kūrybos ir bendrystės. Festivalio organizatorė ir sodybos šeimininkė Vaiva Raišytė tęsia tradiciją, kurios ištakos siekia pirmuosius poezijos ir muzikos atlaidus Pagulbyje, kviesdama visus patirti, kaip gyva tradicija virsta švente visai šeimai.
Prisilietimas prie paveldo ir tradicijų
Renginio programoje – pramogos ir patirtys, tinkamos visoms amžiaus grupėms.
Senųjų amatų dirbtuvėse lietuvių skulptorius ir lėlių teatro menininkas Martynas Lukošius pristatys unikalų miško lėlių kūrimo meną. Su Laima Gegužyte-Saviščeviene, sertifikuota sodų rišėja ir tautodailininke, mokysimės rišti lietuviškus sodus, turinčius UNESCO paveldą.
Kviesime dalyvauti įvairiose dirbtuvėse: molio, aitvarų, kur šeimos kartu galės pasigaminti savo aitvarą, pasidekoruoti tvarias tarbas arba sukurti knygų skirtukus. Trijų kartų vilnos meistrės supažindins su vilnos verpimo tradicijomis. Edukacijos metu dalyviai galės iš arti stebėti, kaip iš vilnos gimsta siūlai, ir patys prisiliesti prie šio ramaus, rankų šilumos reikalaujančio amato.
Dalyviai taip pat kviečiami į „Raganiukės teatro“ muzikinę edukacinę programą, kuri nagrinėja tolerancijos temą, remiantis H. K. Anderseno pasaka. Pamokanti istorija apie Bjaurųjį ančiuką, kuris virsta gražiąja gulbe, nepaliks abejingų.
Smagiu suvenyru gali tapti laikinos baltų raštų ir simbolikos įkvėptos tatuiruotės, o renginio metu bus galima įsigyti įvairių keramikos dirbinių, rankų darbo žaislų ir papuošalų. Mažieji galės mėgautis liaudiškais žaidimais, muilo burbulų pievelėmis ir draugiškais susitikimais su naminiais gyvūnais. Be to, laukia pramogos su poniais ir žirgais.
Su rašytoja, žurnaliste Rugile Audeniene, visi kartu kursime „Pagulbio šimtmečio istoriją“ haiku eilėmis.
Nepamirštas ir kulinarinis paveldas: kulinarines edukacijas ves virtuvės šefas Ruslanas Bolgovas. Atvykusieji bus vaišinami Budrienės duonele, o norintys pasistiprinti, galės paragauti garsiųjų „Briedžių medžioklės“ cepelinų ar kitų tradicinių patiekalų. Dalyviai taip pat galės stebėti šakočio kepimą ir patys prisijungti prie gaminimo. Netrūks ir skonių atradimų – lauks keisčiausi „Nerijaus ledai“, jau tapę senbūviais festivalyje.
Dalyvių laukia įtraukianti muzikinė programa
Nenutolta ir nuo pirminės renginio idėjos – muzikos. Didžiajame kluone vyks grupės „Baltasis Kiras“ koncertas. Tai laisvės, džiaugsmo ir nesuvaidintos emocijos kupina grupė, jungiantį indie, folk ir rock muzikos elementus. Jų dainos – tai lengvumo ir gyvenimo džiaugsmo manifestas, kuris kvies nusišypsoti, pajudėti ir bent trumpam pamiršti kasdienybę. Charizmatiškas lyderis Tautvydas Paulius Augustinas su grupe klausytojus užburs ne tik pozityvia energija, bet ir išskirtiniu skambesiu, kuriame dera lietuviškas nuoširdumas ir vasariška nostalgija.
Prie apeiginės liepos koncertą surengs medikas ir bardas Vygantas Kazlauskas, daugiau nei 15 metų rašantis dainas ir dalijantis savo kūrybą. Jo muzika gimsta iš gyvenimo – iš patirties, jausmų ir eilių, kurios paliečia. Vyganto dainos, be dirbtinumo, su muzika, kuri turi prasmę, ir sugebės palikti gilų įspūdį.
Festivalį atidarys Kazimieras Jakutis – bardas, kurio dainose susipina poezija, ramybė ir lietuviško kaimo dvasią atspindintys peizažai. Jo kūryba dažnai įprasminama vaizdo klipuose, filmuotuose Pagulbyje – vietoje, kur muzika ir gamta susilieja į vieną. Kazimieras – ne tik atlikėjas, bet ir Pagulbio gaspadorius, širdimi ir daina kuriantis bendrystę. Pagulbio kluone jis koncertuos kartu su akustine grupe, kuriančia jaukią, gyvą atmosferą – be elektroninių efektų, tik su balsais, styginiais instrumentais ir natūraliu skambesiu. Jų atliekamos dainos – tai švelnus prisilietimas prie širdies, kviečiantis sustoti ir įsiklausyti. Tokia muzika puikiai dera su Pagulbio tyla ir liepų ošimu.
Džiugu, kad net ir po tiek metų galime suburti visus, kuriems brangios mūsų šaknys – paveldas, muzika, lietuviškos tradicijos. „Pagulbio šeimų festivalis“ – tai šventė visai šeimai, kurioje vaikai atranda senąjį kaimą, klausosi dainų, o tėvai ir seneliai dalijasi prisiminimais. Čia susitinka kartos, o bendrystė gimsta iš paprastų, bet tikrų dalykų“, – sako jaunoji Pagulbio šeimininkė ir festivalio organizatorė Vaiva Raišytė.
Festivalio atidarymas – šeštadienį, gegužės 17 dieną, 13 valandą.
Susitikime Pagulbyje, čia gera būti!