Ryškėja naujos narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo tendencijos – mažėja skirtumas tarp miesto ir kaimo, o vartodamos narkotikus moterys sparčiai vejasi vyrus
Naujausias žalingų įpročių paplitimo Lietuvoje tyrimas parodė, kad per pastaruosius ketverius metus didžiuosiuose šalies miestuose narkotikų vartojimas beveik nepakito, tuo tarpu kaimuose jis padvigubėjo, tačiau kaimo gyventojai alkoholinius gėrimus vartoja rečiau nei miesto gyventojai.
Bent kartą gyvenime narkotikų yra bandę 12,5 proc. Lietuvos gyventojų, o per pastaruosius 12 mėnesių tokių asmenų buvo apie 6 proc. Tyrime dalyvavo 4,8 tūkst. 15-64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų. Tokia pati apklausa buvo atlikta ir 2004 metais.
Per pastaruosius ketverius metus daugiau vartojama kanapių bei ekstazio, ypač tarp 15-35 metų amžiaus mergaičių ir moterų. Trijuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose psichoaktyvių medžiagų vartojimas pasivijo šių medžiagų paplitimą rajonų centruose ir miesteliuose.
Populiariausios tarp narkotinių medžiagų šalyje, kaip ir prieš ketverius metus, liko kanapės. Jų vartojimas per pastaruosius metus padidėjo 4 procentais (2004 m. nors kartą gyvenime kanapes vartojo 8 proc. asmenų, 2008 m. – apie 12 proc.).
Daugiau vartojama ir ekstazio – 2004-aisiais – apie 1 proc., pernai – 2 proc. Kitų narkotikų, tokių kaip amfetaminas, LSD, kokainas, haliucinogeniniai grybai, vartojimas Lietuvoje stipriai nepakito.
2004-aisiais didžiausia narkotikų vartotojų rizikos grupė buvo 20-21 metų amžiaus jaunimas, o 2008-aisiais tyrimai rodo, kad dabar narkotines ir psichotropines medžiagas vis dažniau išbando aštuoniolikmečiai ir devyniolikmečiai.