NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sako, kad nauji Aljanso gynybos planai Baltijos šalims bus „detalesni ir konkretesni“ nei dabartiniai.
„NATO jau dabar turi planus ginti kiekvienam sąjungininkų teritorijos centimetrui. Mes juos atnaujiname, kad jie būtų detalesni ir konkretesni ir atspindėtų naują saugumo realybę“, – Lietuvos žurnalistams nuotolinėje spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė J. Stoltenbergas.
Jis teigė besitikintis, kad NATO šalys dėl gynybos planų sutars iki liepą Vilniuje vyksiančio Aljanso viršūnių susitikimo Vilniuje.
Pasak NATO vadovo, planai liks įslaptinti, siekiant neatskleisti operacinių detalių, tačiau jie apibrėš tiek šiuo metu rytiniame sparne dislokuotų pajėgų vaidmenį, tiek pastiprinimo atvykimą iš Vakarų, jeigu kiltų toks poreikis.
J. Stoltenbergo teigimu, patvirtinus planus, atskiroms šalims bus keliami pajėgumų vystymo tikslai, siekiant įgyvendinti prisiimtus įsipareigojimus.
Per spaudos konferenciją generalinis sekretorius nekalbėjo apie naujų pajėgumų dislokavimą Baltijos jūros regione, nors regiono šalys to nuolat siekia. Pasak jo, pastaraisiais metais NATO rytiniame sparne jau dislokavo reikšmingą kiekį pajėgų.
Generalinis sekretorius taip pat dar kartą pasmerkė Rusijos planus Baltarusijoje dislokuoti taktinį branduolinį ginklą, pavadindamas Maskvos branduolinę retoriką „pavojinga ir neatsakinga“.
Visgi jis pabrėžė, kad ši situacija nereikalauja konkretaus NATO atsako branduolinėje srityje.
„Kol kas Rusijos branduolinėje laikysenoje nematėme jokių pokyčių, kurie reikalautų kokių nors NATO branduolinės laikysenos pokyčių“, – kalbėjo J. Stoltenbergas.
Kalbėdamas apie būsimą NATO viršūnių susitikimą Vilniuje, jis teigė besitikintis, kad sąjungininkės sutars dėl griežtesnio nei dabartinis įsipareigojimo didinti gynybos finansavimą iki 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) ir tolesnės paramos Ukrainai.
„Aš tikiuosi, kad jos (sąjungininkės – BNS) pakartos, jog Ukraina taps Aljanso nare“, – kalbėjo J. Stoltenbergas.
Jo teigimu, Aljansui taip pat reikia sutarti dėl praktinės paramos Ukrainai, įskaitant ilgametį planą, padėsiantį vystyti su Rusijos invazija kovojančios šalies kariuomenę ir artinti ją prie NATO standartų.
Šiuo metu, anot NATO vadovo, svarbiausia, kad Ukraina laimėtų, todėl Aljansui būtina toliau tiekti jai karinę paramą.
„Jei Ukraina neįsigalės kaip suvereni nepriklausoma Europos valstybė, narystės klausimui svarstyti nebus pagrindo“, – sakė J. Stoltenbergas.
NATO viršūnių susitikimas Vilniuje vyks liepos 11-12 dienomis.
NATO teroristai nerimsta ?
Ko nerimsti putinine išgama? Spiec operacija hrienovai vyksta?