Nuo šiol jei metų pabaigoje banko sąskaitoje turėsite 5 tūkstančius eurų ar, jei per metus sąskaitos apyvarta sieks 15 tūkstančių eurų, apie jus bankai automatiškai turės pranešti mokesčių inspekcijai. Ji spręs ar laikyti jus įtartinu mokesčių vengimu ir ar pradėti sąskaitų detalų tikrinimą.
„Anykšta“ antradienio laikraščio rubrikoje „Komentarai“ klausė – kaip vertinate sprendimą mokesčių inspekcijai automatiškai perduoti šiuos finansinius gyventojų duomenis? Ar nustatytos sumos apie kurias reikia informuoti mokesčių rinkėjus nėra per mažos? Ar nemanote, kad duomenys apie turimas santaupas gali „nutekėti“?
Lukas PAKELTIS, verslininkas, politikas:
– „Tikslas gal ir būtų geras, bet priemonės pasirinktos neteisingos. Begalė žmonių praras didelę dalį savo privatumo, o piniginės turinys – kiekvienam jautrus klausimas. Manau, kad didelė dalis žmonių, kurie sąžiningai dirba, sąžiningai moka mokesčius dabar turės kažkieno sprendimu tapti vos ne įtariamaisiais. Šiuo atveju taikoma ne į tą kategoriją žmonių. Manau, kad bus daug papildomo darbo valdininkams, klausimas, ar administravimas nekainuos brangiau, nei pasiekti tikslai.
Klausimas, ar tai dalies žmonių nepaskatins vėl grįžti prie atsiskaitymų grynaisiais pinigais. Šioje vietoje aš pasigendu sveiko proto ir tikrai tokio sprendimo nepalaikau ir nematau prasmės. Jei tikslas yra mažinti šešėlį, tai taikiklis nukreiptas ne į tą socialinę grupę. Neabejoju, kad dirbti su tais žmonėmis, kurie sukelia įtarimų mokesčių vengimu, mokesčių inspekcija ir šiandien turi reikiamas priemones. Galų gale, kodėl žmogus turi būti kaltas, kad uždirba truputį daugiau?
Ar tinkama suma nustatyta? Vienareikšmiškai, jei norima patikrinti pinigų kilmę ir skaidrumą, sumos turėtų būti įrašytos didesnės. Mano galva, tikrinti reikia tik tuos atvejus, kurie sukelia įtarimus, juo labiau kad, atrodo, jog mokesčių inspekcija turi teisę iš visur duomenis susirinkti“.