Kurorto statuso siekiantys Anykščiai Šventosios upėje nebeturi veikiančių fontanų. Šventosios upėje įrengti fontanai, kaip teigiama, nebetinkami eksploatacijai, tad šią vasarą greičiausiai nebedžiugins anykštėnų ir miesto svečių.
Iki šiol Šventosios upės užtvanką prižiūrinti UAB „Kurklių karjeras“ pagal sutartį su Anykščių rajono savivaldybe eksploatuodavo ir upėje įrengtus fontanus, tačiau šį pavasarį pratęstoje sutartyje prievolės rūpintis fontanais bendrovei nebeliko.
UAB „Kurklių karjeras“ technikos direktorius Valentinas Vanagas „Anykštai“ paaiškino, kodėl fontanai Šventosios upėje neprižiūrimi.
„Fontanai šiemet yra neprižiūrimi, kadangi jie yra susidėvėję“, – sakė jis.
V. Vanagas sakė, kad nebeeksploatuoti fontanų nusprendė Anykščių rajono savivaldybė, kadangi šie įrenginiai yra jos nuosavybė.
Kasmet fontanai Šventosios upėje pradėdavo veikti birželį ir džiugindavo iki pat rudens.
Anykščių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Virmantas Velikonis „Anykštai“ sakė, kad fontanai Šventosios upėje buvo įrengti dar 1986 metais. „Žinoma, fontanai, čia skambiai pavadinta, yra nagingų santechnikų kūrinys“, – pastebėjo jis.
V. Velikonis kalbėjo, kad šiuo metu Šventosios upėje vandens lygis siekia 47 centimetrus, o tokio vandens lygio esami fontanai „nepramuštų“.
Žemės ūkio skyriaus vedėjas taip pat kalbėjo, kad norint naujai Šventosios upėje sumontuoti fontanus, reikėtų pažeminti upės lygį.
„Šitam dalykui reikia Aplinkos apsaugos agentūros leidimo. O leidimai išduodami, jei vyksta užtvankos remontas arba kažkokie planinės rekonstrukcijos darbai. Kreipėmės į agentūrą su klausimu, kaip šitą problemą išspręsti“, – informavo V. Velikonis, suteikdamas šiek tiek vilties, kad fontanai dar šį sezoną gali ir pradžiuginti.
„Susidarius aplinkybėms, nukritus vandens lygiui, gal dar būtų galima paskutinį kartą fontanus įjungti“,- tęsė V. Velikonis.
Žemės ūkio skyriaus vedėjas V. Velikonis aiškino, kodėl UAB „Kurklių karjeras“ pagal sutartį su Anykščių rajono savivaldybe nebeprižiūri fontanų.
„Vargingas jų montavimas po vandeniu su visais leidimais. Be to, rudenį dar viską reikia išmontuoti. Todėl bendrovė atsisakė dirbti su fontanais“, – sakė jis.
Žemės ūkio skyriaus vedėjas V. Velikonis atskleidė, kad savivaldybė turi planų įsigyti modernesnius fontanus. „Manau, kad jie būtų perkami kitais metais. Sunku pasakyti, kiek nauji fontanai kainuotų, tačiau aišku, kad tai būtų keturženkliai skaičiai“, – sakė jis.
Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė pastebėjo, kad miestas gali būti ir be fontanų, tačiau pripažino, kad jie reikalingas akcentas.
„Vanduo miesto įvaizdžiui suteikia teigiamą įtaką vien dėl to, kad jis yra „gyvas“, teka. Tai suteikia gyvasties“, – pastebėjo ji.
D. Gasiūnienė svarstė, kad fontanai Anykščiuose galėtų būti įrengti bent trijose vietose.
„Visai gražiai fontanas atrodytų priešais Anykščių kultūros centrą. Ten yra savotiška urbanistinė „skylė“. Puiku fontanai ir Šventosios upėje. Jie galėtų būti ne tik toje vietoje, o visa jų virtinė nusidriekti. Minimalistinis fontanas tiktų ir Antano Baranausko aikštėje“, – kalbėjo ji.
Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D. Gasiūnienė patikino, kad Anykščių mieste šią vasarą veikia senamiestyje įrengtas fontanas.
„Tikrai galiu patikinti, kad jis veikia, nes kalbėjausi su fontaną prižiūrinčios UAB „Anykščių vandenys“ atstovais. Jie tą fontaną valė, tvarkė. Jis veikia tikrai puikiai“, – pastebėjo pašnekovė.
Nors senamiestyje įrengtas fontanėlis yra mažiau pastebimas miesto svečiams, tačiau jis gan ir praktiškas. Ne kartą teko stebėti, kaip iš šio fontano šalimai gyvenantys žmonės laistytuvais nešė vandenį daržams laistyti.
„Vieniems šis fontanas tarnauja daugiau iš praktinės pusės, vaikai basi palaksto, ypač tokiomis karštomis dienomis. Jei šis fontanas tarnauja įvairiems poreikiams, tai džiugu“, – šypsojosi D. Gasiūnienė.