Po penkerių metų surengtas antrasis bandymas pakeisti Konstituciją išplečiant dvigubos pilietybės suteikimo galimybes irgi buvo nesėkmingas.
Naujausiais Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, suskaičiavus absoliučią daugumą balsų, referendume dalyvavo 1 mln. 396 tūkst. 828 arba 59 proc. rinkėjų.
Iš jų pilietybės pokyčiams pritarė 1 mln. 11 tūkst. 14 arba 73,9 proc. balsavusiųjų, tačiau to nepakako.
Kad Konstitucijos pataisa dėl pilietybės būtų priimta, už ją privalo balsuoti ne mažiau kaip pusė rinkimų teisę turinčių asmenų. Rinkėjų sąraše šiemet iš viso buvo 2 mln. 385 tūkst. 234 piliečiai. Todėl privalu buvo surinkti 1 mln. 192 tūkst. 617 rinkėjų balsų.
2019 metais surinkti reikėjo 1,24 mln. balsų, pavyko – 956 tūkst. 564 arba 72,35 proc. balsavusiųjų.
Šiemet siūlyta pakeisti Konstituciją iš jos išbraukiant sakinį, kuris dabar užkerta kelią Lietuvos piliečiams įgyti antrą pilietybę – kad „išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis“.
Pareikšti nuomonę reikėjo dėl pataisytos Konstitucijos formuluotės: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas.“
Politologai ir visuomenės atstovai kritikavo šią formuluotę, vadino nesuprantama.
Emigravusieji po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną šiuo metu, išskyrus kai kurias išimtis, dvigubos pilietybės turėti negali.
Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad tik referendumu pakeitus Konstituciją galima atverti galimybę turėti dvigubą pilietybę Lietuvos piliečiams, kurie po nepriklausomybės atkūrimo įgijo kitų šalių pilietybę.
Labai abidna del piletybes kad nelaimeja referendūmas. Je ašej jau narejau iš Svedasū važiuot kakion nebut šalin ir tynai gyvynt. Buč pasrinkus keke nebut Tadžykistono, Kirgyzijas ar da kitas šales piletybį, saka kad tynai vyskas labaj pigu, je gyvynt šilta, nerjke starotis malkū žiemai.
Valio. Labai teisingas sprendimas, nėra ko čia švaistytis su tom pilietybėm. Išvažiavai iš Lietuvos, gyveni užsieny, naudojiesi ten visom privilegijom, moki mokesčius, tai kam dar tau rekalinga Lietuva? Išdavei, išvažiavai, tai ir gyvenk ten. Dabar visko pertekę užsieny gyvena, o Lietuvon parvažiuoja pigiau dantis pasitaisyti, papramogauti. Ir svaičiuoja apie dvigubą pilietybę. Neišdegė.
Nes jei turetumem dvi pilietybes , zydai, itrauke Lietuva i kara, galetu is uzsienio visus emigrantus per prievarta grazinti ir isszudyti
O tai visi izraelio zydai butu lietuviskais pasais apsirupine ir cia suleke ,, proseneliu,, turto ieskoti
Stebuklas,kaip nesuklastojo rezultatų.
Tačiau ir agitacijos jokios nebuvo. Neteko girdėti kad kur nors mūsų apyli.kėse koks politikas būtų su gyventojais kalbėjęs apie referendumą. Nebuvo net mažiausio susitikimo rajone.
Na ,kas jūs,maži vaikai.
Rezultatas rodo, kad referendumo rengėjai ir agitatoriai už jį pasišiukšlino. Labai truko diskusijų ir straipsnių šiuo klaudimu. Aš pavyzdžiui televizoriaus visai nežiūriu. Tačiau į gyvus susitikimus jeigu tik galiu nueinu ir skaitau straipsnius laikraštyje, socialiniuose tinkluose. Pavyzdžiui ,,Anykštoje” apie referendumą iš viso net nebuvo rašyta. Kodėl?
referendumo organizatoriai ir teksto formuotojai kalti, juk nereikia skirstyt tik į draugiškų šalių.
Labai graudu.Daliai Lietuvos giliai nusišvilpt.Taigi ,dar żemo lygio ir supratimo žmones.
Labai teisingai. Negalima leist, kad užsienyje gyvenantys galėtų spręst kaip mums reikia gyvent.Patogu- gyvenu užsieny, ten moku mokesčius, čia atvažiuoju gydytis ir dantų protezuot. Į kariuomenę aišku neisiu nes gyvenu užsieny.
Besarmati tu…
Vaikai,anūkai atvažiuoja.Palieka pinigų.Dar nesupratau tu
Neina į kariuomenę ir vietiniai bernai.Slapstosi,kuria istorijas