Šį šildymo sezoną Lietuvoje itin pabrangus centralizuotai šilumos energijai, premjerė Ingrida Šimonytė kartoja, kad kompensavimo tvarkos keisti neketinama. Premjerės teigimu, kylančias elektros ir dujų kainas amortizuoja sprendimai, kurie kainų šuolį išdėstė per keletą metų, išplėsta kompensacijų bazė žmonėms su mažomis pajamomis bei pensijų, minimalios algos ir biudžetinio sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimas. „Tai yra tai, ką daro valdžia. Pasaulinių dujų kainų valdžia nereguliuoja“, – pabrėžė ji.
Kylant energijos kainoms, Lenkija nuo vasario šešiems mėnesiams atšaukė pridėtinės vertės mokestį (PVM) maisto produktams, taip pat trąšoms, o PVM tarifas degalams mažinamas nuo 23 proc. iki 8 proc.. I. Šimonytė sako sunkiai įsivaizduojanti, kad Lenkijos valdžia po pusmečio grąžins PVM į buvusį lygį.
Tik vienas pavyzdys apie brangstančius resursus: 2020 metų gruodį „Anykšta“ už redakcijos pastato šildymą dujomis mokėjo 235 Eur, o 2021 metų gruodį – 897 Eur.
„Anykšta“ teiravosi pašnekovų, kaip juos palietė brangstantys energetikos resursai, domėjosi, kaip jie reaguoja į kaimynų lenkų bei mūsų šalies ekonominę politiką dėl kompensacijų tvarkos.
Mindaugas SARGŪNAS, Anykščių rajono tarybos narys, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Anykščių skyriaus pirmininkas:
– Mums patiems sąskaitos už elektrą, šildymą išaugo praktiškai perpus, todėl automatiškai šias išlaidas tenka įskaičiuoti į mūsų darbų sąnaudas (M.Sargūnas yra IĮ „Kompeksa“, kuri teikia informacinių technologijų paslaugas, vadovas, red.pastaba). Arba užsidarom, arba keliame paslaugų kainas.
Tikrai nesitikėjau, kad taip drastiškai kainos kils. Manau, ir pati Vyriausybė to nelabai tikėjosi. Bet turime tai, ką turime. Lenkai visais būdais tą infliaciją bando mažinti, o pas mus galbūt tų įrankių kažkiek trūksta. Galėtume pagalvoti apie NPD didinimą. Žmonės galėtų savo pinigines pastorinti ir tai padėtų tuos brangimus amortizuoti. Jeigu Lietuvoje maisto produktams PVM būtų mažinimas arba visai jo neliktų, tai, manau, kainos per daug nepasikeistų, jos sustotų vietoje kurį laiką.
Pačiam į Lenkiją neteko važiuoti pigesnių prekių, bet jau dabar toje šalyje maisto produktai kainuoja gerokai pigiau, o nelikus PVM mokesčio, didelė armija lietuvių važiuos ten – šios šalies lankymas tik augs.
Suprantu, jei sąskaitos gyventojams augtų 20 -30 proc., bet jos didėja tiesiog kartais. Liūdna, labai liūdna. Gal šitoje vietoje man trūksta kompetencijos, bet aš nežinau, kodėl viskas taip drastiškai išbrango.
Susirinkę valdžioi siurbelės ne mąstančios žiūri kaip pačioms daugiau kraujo išsiurbti iš paprastų žmonių, o jiems kaip vienas sakė nors kuolą ant galvos tašyk jie tylės kaip veršiai vežami skersti
ogi todel,kad sali valdo parsidavusi landzbergio saika
Prisiminkite, kas darėsi Kazachstane dujoms pabrangus du kartus. O čia trys, kai kur ir penki-šeši kartai. Lietuviui nors kuolą ant galvos tašyk, vis tiek nieko nedarys, tik žiūrės liūdnom akim kaip veršis vedamas į skerdyklą.
Dvigubai pabrangsta, jei kaina padidėja 100 proc. Taip buvo Kazachstane su suskystintomis dujomis.
Vidutinė elektros energijos kaina tiekėjo dar nepasirinkusiems gyventojams padidės 9,6 proc., o dujų kaina visiems buitiniams vartotojams – 29,8 proc.
Kazachstane dujos tekainavo 0,12 eurocentu